anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Faktura - Kurier - Różne stawki VAT towarów

sosia2
#7 Wielbiciel#

Z tego co wyczytałam, jeśli klient kupuje oferty, które mają różny VAT, to usługa transportowa na fakturze powinna być proporcjonalnie rozbita na te oferty, jej VAT powinien być taki jak sprzedawanych ofert.

Czyli jeśli na zamówieniu mam:

4 szt. oferta z VAT 8%

1 szt. oferta z VAT 23%

to za usługę kurierską powinno być 80 % z VAT 8% i 20% z VAT 23%.

Możecie się podzielić informacją jak wystawiacie takie faktury? Czy doliczacie proporcjonalnie do wartości towarów, czy oddzielna pozycja kuriera z najwyższą stawką VAT? Albo oddzielna pozycja kuriera w dwóch stawkach?

oznacz moderatorów
5 ODPOWIEDZI 5

pecela
#16 Inspirator#

Tak, ale to w przypadku własnego transportu. Usługi pocztowe objęte są stawką 23%.

oznacz moderatorów

sosia2
#7 Wielbiciel#

z poradnika przedsiębiorcy wynika, że nie dotyczy to tylko własnego transportu:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ujecie-kosztow-transportu-i-wysylki-na-fakturze-sprzedazy

 

Przykład 1.

Pan Jan prowadzi sklep internetowy i zamówione towary wysyła do nabywców za pośrednictwem firmy kurierskiej, ponieważ nie oferuje on możliwości odbioru osobistego zakupionego towaru w sklepie. Sprzedawane towary opodatkowane są stawką VAT 8%. Pan Jan otrzymuje od firmy kurierskiej fakturę za usługi opodatkowane stawką VAT 23%. Czy powinien on ująć koszty transportu na fakturze jako osobna pozycja i opodatkować stawką 23%, czy zastosować stawkę właściwą dla sprzedawanego towaru?

W związku z tym, że usługa transportu wlicza się do podstawy opodatkowania, pan Jan powinien zastosować na fakturze sprzedaży stawkę VAT właściwą dla sprzedawanego towaru, a więc 8% VAT.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ujecie-kosztow-transportu-i-wysylki-na-fakturze-sprzedazy

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Tu jesteś tylko pośrednikiem. Kupujący płaci tobie za dostawę, a ty opłacasz z tego kuriera.
Po prostu refakturujesz to 1:1. Tak jest najbezpieczniej i nie musisz oddawać nadpłaty kupującemu (w przypadku paczkomatu za 10,95 zł, przy stawce 8%, zwrot to 1,34 zł).

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@sosia2 jak mam mieszane to robię 23 % jak mam w jednej stawce np. same książki 5 % to daję dostawę też 5 % 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

sosia2
#7 Wielbiciel#

@kostas11 dzięki, tak właśnie myślałam

oznacz moderatorów