anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Inpost opłaty dodatkowe

Zakupowa_Strefa
#8 Zapaleniec#

Witam serdecznie!
Chciałem zapytać jak radzicie sobie z opłatami dodatkowymi od InPostu?

Notorycznie przychodzą mi "kary" za zmianę gabarytu za 4,09 zł. 
Problem polega na tym, że przychodzą za paczki, które wysyłam jako gabaryt B i są one w miarach gabarytu B. Przykładowo: jak wysokość skrytki jest 8cm dla A, 19 dla B i 41 dla C- to moja paczka ma wysokość ok 14 cm. Uprzedzam od razu odpowiedzi typu "inna miara mogła się nie zgadzać bądź być mocno graniczna" ponieważ wszystkie miary są sprawdzone i nie ma tam paczek na styk tylko w skrytce B jest jeszcze luz, a na skrytkę A paczka jest dużo za duża. 

Tak się składa, że do października ubiegłego roku jeździłem w InPoście na trasach paczkomatowych (6 lat) i dobrze wiem, że po prostu jak skończą się skrytki B to otwierają się skrytki C gdzie wrzucane są paczki "jak leci" ponieważ firma po roku zgłaszania problemu z brakiem miejsc w paczkomacie- nic z tym nie zrobiła. Jeśli kurier wrzuci taką paczkę do C bo nie ma już skrytek B- to przychodzi mi nota za 4,09 zł każdorazowo. 

Czy da się to rozwiązać w inny sposób niż sądowo?

Ogólnie ten proceder chyba jest nielegalny? 

Druga sprawa to noty po prawie 300 zł za przekroczenie miary. Na samym początku mojej przygody ze sprzedażą zapomniałem zmienić ustawień wysyłki na jednym produkcie i zanim sobie o tym przypomniałem to miałem trzy zamówienia. Niestety wysłałem to na paczkomat bo nie pomyślałem żeby zadzwonić do klienta z prośbą o anulację i zamówienie drugi raz kurierem. Czy taka kara jest legalna? W tym przypadku wiem, że to było moim błędem ale nie oceniam go na 300 zł 🙂 

oznacz moderatorów
16 ODPOWIEDZI 16

_Likos_
#21 Demiurg#

@Zakupowa_Strefa  dopłaty do inpostu to stosunkowo nieduży procent ( prznajmniej u nas) i my po prostu szacunkowo podnieśliśmy marże o 1% bo szkoda czasu na pisanie reklamacji ( koszt pracownika jest wyższy) 

Jesli korzystasz z usług DPD to tam dopiero jest odsetek dopłat. My póki co zbieramy dokumentacje ( screeny z monitoringu, zamówienia z wagą produktów i numerami przesyłek przypisanych itd) . Potem mamy zamiar to przekazać kancelarii prawnej z prośbą o zzbiorcze zajęcie sie tematem i jednoczesne działania w DPD jak i w UOKiKu 

oznacz moderatorów

Zakupowa_Strefa
#8 Zapaleniec#

Rozumiem to w pełni bo byłem przewoźnikiem InPostu zatrudniającym 3 kurierów i były sprawy obniżające nasz dochód ale nie było sensu tego rozpatrywać bo więcej wydałbym na innych pracowników. W InPoście często na tym pliku papierów bezwartościowych dołączanych do FV są noty często po 5 zł typu "złe procesowanie paczek" i to egzekwować można jedynie w sądzie bo przelew przychodzi już po odliczeniu tych "not". Szczerze mówiąc na tych notach po kilka złotych itp to uzbiera się pół wypłaty... 
Z DPD póki co nie mam problemu bo mało nimi wysyłam- kurier, który u nas odbiera bardzo rzadko dopełnia obowiązków ale chętnie poznam problem jeśli go opiszesz 🙂

Pozdrawiam serdecznie! 🙂 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Zakupowa_Strefa  problem jestt generalnie ten sam tylko na wikęsza skale. Dopłaty dodatkowe do przesyłek. Jełsi nadajesz dpd poprzez narzędzie allegro to odfitruj sobie w wlnej chwili w naliczonych opatach - dpd opłaty dodatkowe. U nas jest takich dopłat bardzo dużo .

Np z adnotacją - weyfikacja wagi 18 kg a w paczce jedzie tylko siekiera 2 kg albo weryfiakcja wagi 12 kg a w przesyłce 20 opakowań nasion po 5 gramów. ot takie cuda.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Zakupowa_Strefa brak takich dopłat prócz jednej, świadomej bo pomyliłem a szkoda było mi czasu na anulowanie etykiety, więc mijasz się z prawdą co do doliczania dopłat w przypadku braku miejsca i zmiany na większą skrytkę, proponuje pomierzyć poprawnie kartony 😄

Tu masz cały poprzedni rok jako dowód więc jak by było jak piszesz to bym miał ich więcej, bo 98 % zamówień idzie InPostem 🙂

Zrzut ekranu 2024-01-15 083524.png

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Zakupowa_Strefa
#8 Zapaleniec#

Długość 29 cm

Szerokość 17 cm

Wysokość 12 cm

 

Skrytka B:

 

Długość 64 

Szerokość 38

Wysokość 19

 

 

https://allegro.pl/moje-allegro/sprzedaz/oferta/aed9ffb0-97f8-11ee-8b88-2533fa8b8d77?sellerId=115761...

 

Za tę paczkę do skrytki B naliczono mi opłatę 😉 

Co wysyłasz i jakim gabarytem oraz czy dużo zamówień idzie w Peaku? 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Zakupowa_Strefa miesięcznie idzie koło 2000 paczek A,B,C i miałem tylko jedną dopłatę i to świadomą 🙂

Mam kartony wysokości 8 , 10 , 15 , 25 cm 

Z resztą zobacz po postach prawie nie ma na temat dopłat do InPosta więc problem musi leżeć gdzie indziej 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@Zakupowa_Strefa coś u Ciebie z pakowaniem nie tak , w ub. roku miałem 1 dopłatę i teraz w styczniu wpadła 1 ,ale wysyłka z grudnia .

oznacz moderatorów

Zakupowa_Strefa
#8 Zapaleniec#

Po spakowaniu:

Długość 29 cm

Szerokość 17 cm

Wysokość 12 cm

 

Przebranżowiłem firmę z przewoźnika kurierskiego na wysyłkę w grudniu i te naliczenia przychodzą po ok. miesięcznym okresie więc możliwe, że te kilka naliczeń jest błędne i do wyjaśnienia ale naliczanie opłat nie zależy od wielkości paczki tylko od skrytki do której kurier umieści paczkę. Oczywiście może zrobić to zasadnie bo rzeczywiście paczka zmieści się w innej skrytce, a w tej nie ale może zrobić to niezasadnie bo paczka z gabarytu B wchodzi do gabarytu B. 

Największy problem w paczkomatach jest właśnie ze skrytkami B ponieważ skrytek C jest dużo względem ilości paczek jakie na ten gabaryt idzie (nie licząc wiosek z których daleko do sklepów). W praktyce "na drugi podjazd" zostawia się małe paczki do A, a paczki z B wrzuca się do pustych skrytek C żeby zrobić tak zwaną "utylizację" i nie podjeżdżać 10 razy do jednej maszyny. Na samym początku wprowadzenia tych opłat był skandal w firmie bo kurierzy np. zaznaczali "otwórz B" i jak się B kończyło to tego nie zmieniali bo automatycznie otwierają się C. Wtedy każda paczka z innym gabarytem niż B była naliczana do opłat. Wtedy zablokowali opcję zaznaczania gabarytów i zostawili tylko możliwość zaznaczenia A ale przy otwarciu B jak masz B- jest PODOBNO ok. Ilość opłat drastycznie spadła ale dalej jest spory procent nieprawidłowych kar jak na moim przykładzie gdzie nie ma szans upchać paczki do A ale w B jest duży luz jeszcze...

oznacz moderatorów

serwis-texas
#20 Guru#

@Zakupowa_Strefa 

Praktycznie zerowe dopłaty u mnie. Nie ma znaczenia czy to przesyłka Allegro czy czysty InPost. Z tego co ja wiem, jeżeli B są pełne i otworzy się automatycznie C to InPost nie generuje z automatu dopłaty. InPost zrobi automatyczną dopłatę w momencie w którym to kurier wykona zmianę gabarytu. Zresztą. Jest tu też taki patent. Spróbujmy.

Można prosić o pomoc @InPost ?

 

oznacz moderatorów

AnnaG-Antyki
#17 Koryfeusz#

Ja tu malutka jestem i może ze 100 lub trochę ponad 100 na miesiąc mam ale dopłat zero. I szczerze to chyba nie słyszałam, żeby ktoś wysyłający przez menedżera takie dopłaty dostawał, wiec może by do niego wrócić i zobaczyć czy będą się powtarzać? Kasują Was tak na tych umowach...

oznacz moderatorów

sklep_solpio
#12 Orędownik#

Mamy taką samą sytuacje, z dopłatami... oczywiście, jak pytam na jakiej podstawie itd. to nie umieją odp zero dowodów na to, a nie ma możliwości bo np. przesyłka była w foliopaku i liczą mi garabyt B ... gdzie zadeklarowany był A

oznacz moderatorów

Zakupowa_Strefa
#8 Zapaleniec#

No i właśnie o to się rozchodzi. 

Oczywiście nawet jeśli ktoś dostał notę za rzeczywiście przekroczony gabaryt to rodzi się kilka pytań. 

Wiadome jest, że kurier nie wykonuje pomiarów paczek i ma zapłacone tylko i wyłącznie za umieszczone paczki (niezależnie od gabarytu), a konkretniej płacone ma zewnętrzna firma, która zatrudnia tego kuriera.

Kurierzy na urządzeniu mają opcję weryfikacji paczki ale nikt tego nie robi bo za "fatygę" przewoźnicy dostają 30 gr jeśli znajdą jakąś nieścisłość to nawet przy 100% trafności na godzinę nie wyrobią najniższej podczas gdy InPost zarabia grube tysiące xD

Ja jako nadawca nie mogę od tak sobie wystawić noty dla InPostu tylko muszę im udowodnić winę, a w przypadku zgubienia bądź zniszczenia paczki muszę przekazać dowód zakupu. 

Prawnie w drugą stronę musi działać to tak samo, a więc powstaje kilka pytań. 

Kto, gdzie i kiedy wykonał usługę pomiaru paczki? Pracownik czy zewnętrzna firma? 
Jeśli pracownik to mają dokumentację tego pomiaru, który powinienem otrzymać przed otrzymaniem noty. Jeśli robi to zewnętrzna firma (przewoźnik bądź jego kurier) to musi mieć minimum w umowie taki obowiązek oraz poniesienie odpowiedzialności za ewentualne błędy. Jeśli nie ma tego w umowie to na FV powinna być pozycja "weryfikacja przesyłki" za którą InPost zapłacił i wtedy odpowiedzialność przechodzi na kuriera. Jeśli nie ma ani jednej ani drugiej rzeczy to są to noty z tyłka. 

Jako klient mam obowiązek otrzymać dokumentację za co konkretnie jest ta kara z udowodnieniem jej zasadności. Skoro przesyłka została umieszczona w skrytce większej- proszę mi powiedzieć jakie ta paczka miała rozmiary oraz udowodnić, że nie mieściła się w skrytce docelowej. 

InPost podobno przegrał już kilka spraw właśnie dotyczących gabarytowania. Sami pracownicy InPostu uważają to za wałek i oczywiście tak jest bo nie jest to robione w sposób w jaki powinni. To że kurier nie ma innej skrytki niż C i wrzuci tam paczkę nadaną na A to nie znaczy, że paczka się do A nie mieści tylko po prostu nie ma gdzie jej wrzucić. 

Dla osób, które uważają, że kurier MUSI ręcznie przegabarytować paczkę żeby naliczyło notę (może tak być) więc jest to niemożliwe żeby nie było w tym winy nadawcy:

Wyobraźcie sobie sytuację, że macie 300 paczek do paczkomatu 100 skrytek i załóżmy nawet, że jest wtorek i paczkomat jest pusty. Zależy Wam żeby umieścić na pierwszym podjeździe jak najwięcej, a w biurze straszą Was karą finansową od 1 do 5% całości FV z danego miesiąca jeśli Wam się nie uda. Jest coś takiego jak multiskrytka więc dla jednej osoby w jednej skrytce może być nawet kilkanaście paczek (mój rekord 13). Multiskrytka działa na skrytki A, B i dolne C- te skrytki u góry nie mają możliwości bycia multiskrytką. Jak chodzi o przesyłki- gabaryty C również nie mają możliwości być w multiskrytce. Jeśli jest to paczkomat, w którym zawsze zostaje dużo skrytek C to nawet przy wolnych skrytkach B- paczkę o gabarycie B gabarytuje się na C jeśli nie jest multiskrytką. W ten sposób kurier zapełnia skrytki C paczkami na B, a mimo to wrzuca największe paczki jakie zostały i nie są multi 😉 Nadawca oczywiście dopłaca do tego w notach, a kurier zwiększa swoje prawdopodobieństwo umieszczenia większej liczby paczek poprzez wrzucanie kilku paczek do jednej skrytki. Tak więc m.in. dlatego nie ma żadnej dokumentacji tej konkretnej noty- bo nawet nikt nie wie w InPoście czy ta paczka była odpowiednio zgabarytowana czy nie.

oznacz moderatorów

wellies2017
#8 Zapaleniec#

Mam ten sam problem. Masa paczek w 100% zaadresowana na gabaryt A na początku Grudnia i nagle od wczoraj mnóstwo opłat 4,09 zł za zmianę gabarytu. Czy ktoś już wie jak to reklamować? Nie chodzi nawet o pieniądze ale o zasadę, że naliczają sobie opłaty z powietrza. Teraz 4,09 zł, a za chwile 10 zł itd.

oznacz moderatorów

Zakupowa_Strefa
#8 Zapaleniec#

Można zgłosić to do Allegro i za ich pośrednictwem zgłosić reklamację bądź bezpośrednio u przewoźnika. Jednak mam jedno pytanko:
Te opłaty są za grudzień i wcześniej nie było problemu czy ten problem był już wcześniej? 

Jeśli nie zdarzało się to często wcześniej- to podałem w jaki sposób nabijane są ten noty. Po prostu zbyt mała liczba paczkomatów i skrytek powodują różne ruchy ze strony kurierów, które z automatu kończą się notami dla sprzedawców. Oczywiście to nie wina kuriera bo jakby tak nie robił to nie pracowałby w Peaku po 14h tylko po 16 albo dłużej i miałby groźbę kary od strony InPostu. No ale jednak brak wiarygodnego systemu naliczania tych not dla sprzedawców żeby rzeczywiście były naliczane wtedy kiedy trzeba (jeśli to dalej legalne) powoduje, że ludzie wysyłający tak jak trzeba- płacą za to, że kurier nie ma na tyle maszyn żeby wszystko normalnie umieścić. 

oznacz moderatorów

wellies2017
#8 Zapaleniec#

Wcześniej sporadycznie jedno może 2 na miesiąc. Od wczoraj za paczki z początku grudnia około 50 takich opłat. 

oznacz moderatorów

Zakupowa_Strefa
#8 Zapaleniec#

No to tutaj jest odpowiedź dlaczego tak jest. Oczywiście jest to prawdopodobnie główny powód bo z mojego 6cio letniego doświadczenia w branży kurierskiej (w InPoście) mogę śmiało stwierdzić, że w październiku patrząc OGÓLNIE nie było problemów z umieszczaniem paczek jak trzeba (poza pojedynczymi maszynami bądź we wtorki trochę gorzej było) ale jak przychodzi Peak to codziennie jest ten "wtorek" 😄 

Przykładowo: Jak we wtorek wywoziłem ok. 1000 paczek i z dnia na dzień to spadało aż do piątku do ok. 500/600 to w grudniu codziennie było ponad 1000. Maszyny po prostu nie wyrabiają. To co w normalnym okresie nie umieściłem we wtorek to umieściłem w środę, a jak ze środy coś zostało to w czwartek już wchodziło wszystko "na zero". W grudniu maszyny są przepełnione cały czas i jest kombinowanie co skutkuje takimi opłatami. O to przykład:

 

"Wyobraźcie sobie sytuację, że macie 300 paczek do paczkomatu 100 skrytek i załóżmy nawet, że jest wtorek i paczkomat jest pusty. Zależy Wam żeby umieścić na pierwszym podjeździe jak najwięcej, a w biurze straszą Was karą finansową od 1 do 5% całości FV z danego miesiąca jeśli Wam się nie uda. Jest coś takiego jak multiskrytka więc dla jednej osoby w jednej skrytce może być nawet kilkanaście paczek (mój rekord 13). Multiskrytka działa na skrytki A, B i dolne C- te skrytki u góry nie mają możliwości bycia multiskrytką. Jak chodzi o przesyłki- gabaryty C również nie mają możliwości być w multiskrytce. Jeśli jest to paczkomat, w którym zawsze zostaje dużo skrytek C to nawet przy wolnych skrytkach B- paczkę o gabarycie B gabarytuje się na C jeśli nie jest multiskrytką. W ten sposób kurier zapełnia skrytki C paczkami na B, a mimo to wrzuca największe paczki jakie zostały i nie są multi. Nadawca oczywiście dopłaca do tego w notach, a kurier zwiększa swoje prawdopodobieństwo umieszczenia większej liczby paczek poprzez wrzucanie kilku paczek do jednej skrytki. Tak więc m.in. dlatego nie ma żadnej dokumentacji tej konkretnej noty- bo nawet nikt nie wie w InPoście czy ta paczka była odpowiednio zgabarytowana czy nie."

oznacz moderatorów