anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak księgować bedąc na ryczałcie od stycznia 2022

magess838
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry. Prowadzę działalność na ryczałcie .

Do tej pory księgowanie wyglądało tak że wpisywałem w ewidencje przychody i po całym miesiącu wyliczyłem podatek.

Od podatku odliczałem ulgę zus tj 328,78 i wpłacałem podatek który wyszedł  oraz wpłacałem całe zdrowotne

Jak teraz księgować z nowym ładem ?Jakie zmiany dla ryczałtowców bo czytam i nie mogę zrozumieć a może ktoś napisze po  chłopsku.

oznacz moderatorów
6 ODPOWIEDZI 6

betizdaleka
#9 Pomysłodawca#

Tak samo jak do tej pory tyle, że składki zdrowotnej nie odliczysz i dodatkowo będzie ona zmacząco wyższa 🙂

 

oznacz moderatorów

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

Nie zawsze musi być wyższa ,zależy od tego jak będziesz zarabiać.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@magess838  po chłopsku:

Idź do przyzwoitego biura rachunkowego gdzie co miesiąc zaplacisz jakąś niewielką kwote i bedziesz miał wszystko wypełnione tak jak należy.

Przy ryczałcie nie ma nie wiadomo ile papierologii wiec biuro pewnie z Ciebie nie zedrze a Ty zaoszczedzisz troche czasu i nerwów.

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@_Likos_ 

O ile biuro będzie znało odpowiedź...

To, co się teraz dzieje, przypomina mi numer wycięty przez niejakiego Zbigniewa (znowu jest ministrem) w 2006 roku: wszystkie sprawy karne, w których wysokość szkody przekracza 180 tysięcy złotych, rozpatrują sądy okręgowe w pierwszej instancji.

Zapomniał tylko napisać, czy to dotyczy spraw nowych, czy spraw w toku również. Dlatego szesnaście lat temu wszystkie większe sprawy gospodarcze wyleciały z rejonowych, procesy zaczęły się od początku w SO... po czym wróciły do sądów rejonowych, bo Zbylut się skapnął i dopisał jakieś rozporządzenie albo akt wykonawczy. Dwa lata w plecy.

Teraz jest podobnie: nikt nic nie wie.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Kasiulki2  spokojnie , ja tam daje kilka miesiecy na usuniecie wad tego cudu nad Wisłą 🙂

Juz podobno są prace nad stanami magazynowymi 2021 - tak aby sie wliczały w koszty. A do tego Lewiatan już też protestuje i sugeruje zryczałtowana składke zdrowotna także na KPIR na podstawie dochodu z poprzedniego roku.

Wiec spokojnie róbmy swoje i dajmy im szanse. W przyszłym roku wybory wiec tego nie da sie utrzymac. Myśle że będą poprawki

A co do informacji biura rachunkowego - cóż zpewnością ma lepsze info od nas zwykłych szaraczków 🙂

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

@magess838 

Dla ryczałtowców składka zdrowotna była jedna. A teraz są trzy, zależne od poziomu przychodów. O tym, że nie możesz jej już odliczyć od podatku, na pewno wiesz.

Dowiedz się, jak teraz opłacać składkę zdrowotną - czy z dołu (składkę styczniową płacisz w lutym na podstawie przychodów za styczeń), czy podstawą do obliczenia jej wysokości jest przychód z 2021 roku, czy jeszcze inaczej.

Podejrzewam, że wysokość składki na cały 2022 rok zależy od Twoich przychodów w roku ubiegłym. Jeśli wykazałeś przychód powyżej 300 tysięcy złotych za 2021 rok, Twoja miesięczna składka zdrowotna to 1007.81 zł (auć!)

Skonsultuj się jednak z kimś bardziej obeznanym w tym bordello.

oznacz moderatorów