anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kasa fiskalna a zwroty towarów i uznane reklamacje

user287363
#7 Wielbiciel#

Planuje zakupić kasę fiskalną. Zastanawia mnie temat zwrotów i reklamacji. Zgodnie z prawem powinienem prowadzić stosowną ewidencję "zwrotów towarów i uznanych reklamacji". Jednym z elementów takiej ewidencji powinien być protokół przyjęcia zwrotu towaru lub reklamacji towaru, podpisany przez sprzedawcę i nabywcę. Pytanie, w jakiej formie taki protokół przygotować i wyegzekwować podpis klienta na nim.

W przypadku zwrotu mogę pobrać na Allegro "Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość" - czy jeśli przybije na nim swoją pieczątkę i się podpisze, to można to uznać za protokół przyjęcia zwrotu? Nie ma na nim podpisu nabywcy, są tylko jego dane. Zwrócę klientowi szybko pieniądze, bo od dostarczenia przesyłki zegar tyka i lecą punkty za "Szybkie zwroty wpłat", wyśle następnie klientowi protokół do podpisania na maila, a on będzie już miał to gdzieś, bo co chciał, to już uzyskał. 

Co w przypadku reklamacji? Nie ma dostępnego oświadczenia, w warunkach reklamacji nie mogę załączyć swojego dokument, mogę jedynie w opisie reklamacji wstawić tekstowo takie formularz, jednak dalej nie mam jak wyegzekwować od klienta, aby dołączył go do przesyłki. Czy mogę uzależniać uznanie reklamacji od dołączonego formularza, a następnie od popisania protokołu uznanej reklamacji? A czas (a za tym jakość sprzedaży) po obiorze przesyłki znów leci.  

Pytanie do osób, które sprzedają na allegro i posiadają kasę fiskalną, jak to u was wygląda i jak z tym sobie radzicie. 

oznacz moderatorów
5 ODPOWIEDZI 5

Monika__L
#16 Inspirator#

?

"Jednym z elementów takiej ewidencji powinien być protokół przyjęcia zwrotu towaru lub reklamacji towaru, podpisany przez sprzedawcę i nabywcę. "

cytat jest następujący (czemu obcinasz?): protokół przyjęcia zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi podpisany przez sprzedawcę i nabywcę albo notatkę służbową lub protokół z nabycia sprawdzającego.

 

robisz protokół, dopinasz paragon lub coś co go zastępuje, wpisujesz w ewidencję i finito

jak masz reklamację to dostajesz chyba dokument reklamacji? zgłoszenie? twoją odpwoiedź dopinasz i .... jw...

oznacz moderatorów

user287363
#7 Wielbiciel#

Akurat cytowałem jeden z portali, w którym napisane jest dokładnie tak: 

scr.png

 

 

 

 

Zajrzałem do ustawy i faktycznie jest tam zapis taki, jak cytujesz. Czyli rozumiem że w tym przypadku korzystasz z opcji notatki służbowej, a nie protokołu (bo zgodnie z ustawą protokół musi być podpisany przez obydwie strony)? 

 

W przypadku reklamacji obowiązuje te same zasady, czyli jeśli dobrze interpretuje ustawę dokument reklamacji i moja odpowiedź nic nie wnosi do sprawy, powinien być protokół albo notatka służbowa. 

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@user287363 W Google wpisz sobie :

Ewidencja zwrotów towarów i uznanych reklamacji

Możesz zmienić wyszukiwanie na grafiki, to pojawi ci się sporo formularzy ewidencyjnych do kasy fiskalnej.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

user287363
#7 Wielbiciel#

Rozchodzi się o podpis zwracającego na tym protokole. Wymaga tego ustawa i wszystkie wzory protokołów które znalazłem też mają miejsce na podpis zwracającego.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@user287363 podpis, jaki podpis?

wg uokik dozwolone jest każde działanie jakie może być uznane za odstąpienie od umowy.

oczywiście pewne sytuacje są traktowane jako wyjątki - allegro zrobiło z tego sobie regułę

 

@user287363 czy wiesz że allegro generuje bez wiedzy kupującego z danych jakie podaje przy zwrocie, formularz odstąpienia od umowy?

i napisany z błędami, ogólnikami i przemilczeniami

łamane są przy tym prawa konsumenta, w tym prawo do jednoznacznego oświadczenia woli

 

co chwilę mamy awantury z tego powodu z konsumentami, którzy twierdzą coś innego niż wynika z w/w dokumentu

nawet dzisiaj zignorowaliśmy te bzdury i bełkot od allegro, gdyż byliśmy z Kupującym umówieni na wymianę towaru - dlaczego piszę bzdury ?

W myśl prawa jednoznaczna decyzja konsumenta o odstąpieniu konsumenta jest ostateczna i nie można jej podważać

oznacz moderatorów