anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Klient poprosił o pro forme, co dalej?

mh-info
#7 Wielbiciel#

Klient w wiadomości do zamówienia poprosił o wystawienie faktury pro-forma do wpłaty. Wystawiliśmy ją (na dane firmowe), klient ją opłacił. I teraz pojawia się problem - jako sposób zapłaty wybrał płatność PAYU, która oczywiście się nie odbędzie. Czy jest możliwość "ręcznego" oznaczenia zamówienia jako opłacone? Jak do tego podejść aby kontynuować i móc przejść do wysyłki?

A, i sprawa dotyczy 2 zamówień na które została wystawiona i opłacona jedna faktura.

oznacz moderatorów
18 ODPOWIEDZI 18

kostas11
#21 Demiurg#

@mh-info no i problem 🙂 Nie ma możliwości ręcznie to zmienić, był już poruszany ten temat, możesz spróbować pisać do allegro niech to teraz ogarną 🙂

 @_HolaOla_   @la_nika   @mr_oma  potrzebne wsparcie 🙂

 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@kostas11, dzięki za sygnał. 😉

@mh-info, skonsultuję to i postaram się jak najszybciej wrócić z odpowiedzią zwrotną.   

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@mh-info nie oznaczysz zamówienia jako opłacone, nie wyślesz też z opcją smart. Możesz tylko oznaczyć zamówienie jako anulowane i kontynuować realizację bez pośrednictwa Allegro, prowizję i tak już Ci doliczyli, więc stratni nie będą. Jest pewien problem z takimi płatnościami. Dotyczy to jednostek samorządowych, zakupów z dotacji celowych, takie zakupy nie mogą być opłacane przez pośredników takich jak np. PayU. 

Możesz jeszcze napisać do Allegro, czy mają jakieś rozwiązanie problemu, ale na wiele nie licz.

oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

Twój błąd. Przesyłki smart opłacane z prowizji jaką pobiera allegro wchodzą tylko przy płatnościach allegro. 

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@mh-info Ja w takich sytuacjach sprawdzam czy nie był to SMART i jeżeli tak uprzedzam klienta, że doliczę na proformie koszt przesyłki. Jeżeli zaakceptuje i opłaci proformę, wysyłam zamówienie w ustalony sposób. Po 7 dniach anuluję zamówienie itd...

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

- myślę, że Twoja konsultacja nie wniesie nic nowego do sprawy. Ten problem trwa od chwili likwidacji zakładki "transakcje" w MS (co należy zaliczyć do realnej daty zakończenia funkcjonalności MS).

Porównanie:

W MS kupujący mógł wybrać bezpośrednią wpłatę przelewem na konto sprzedającego, w przypadku problemów z płatnością przez Allegro Finanse, też mógł dokonać wpłaty na konto sprzedawcy. Sprzedający mógł sobie oznaczyć taką transakcję jako opłaconą, a przesyłki typu Allegro.... lub Allegro SMART były widoczne w systemach przewoźników (PP i InPost).

Po likwidacji zakładki "transakcje" w MS (czyli realnie po ustaniu całkowitej przydatności MS) nadeszły zmiany:

1.

Od tego czasu żaden z kupujących nie wybrał opcji zapłaty za transakcję "bezpośrednia wpłata na konto sprzedającego", pytanie: z czym się to wiąże? Wcześniej nie było z tym problemu.

2.

Kupujący ma problem  z płatnością przez Allegro Finanse (standardowa sytuacja), wpłaca bezpośrednio na konto sprzedającego. Niestety, przesyłka typu Allegro... i Allegro SMART nie istnieje w systemie.

Sprzedający ma w tym przypadku do wyboru:

- zwrócić wpłatę kupującemu -  (jeśli nie chce dopłacać do standardowych kosztów wysyłki) i narazić się na negatyw od kupującego

- poprosić o dopłatę - (jeśli nie chce dopłacać do standardowych kosztów wysyłki) i narazić się na negatyw od kupującego

- zacisnąć zęby, dołożyć do wysyłki i wysłać towar, jednak jeśli to miała być wysyłka typu SMART i kupujący kupił towary za 42 zł i chciał za darmo zwrócić towar za 37zł (żeby mieć darmową wysyłkę towaru za 5zł) - to dopiero wtedy jest murowany negatyw i jeszcze dyskusja. Ciekawe , jakie byłoby stanowisko Allegro w takiej dyskusji.

 

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

W takiej sytuacji informuję klienta ,iż wysyłka smart nie jest możliwa. Proszę go o odstąpienie od umowy i ponowny zakup. Przy nowych zasadach rozliczania zwrotów ze smart niestety jestem w plecy od 1 do 2 zł. Rozdający karty, wygrywa zawsze. 😉

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

allegro wie dobrze o problemie i nie chce z nim nic zrobić

sytuacja trwa już bardzo długo

osoba płacąca proformę na twoje konto nie może otrzymać wysyłki smartem ani żadną oznaczoną jako allegro

mimo że system pozwala mu wybrać taki system wysyłki

 

Kupujący wietrzy podstęp ze strony sprzedawcy, który musi sie tłumaczyć z baboli allegro

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@mh-info, zamówienie powinno być opłacone przez Allegro Finanse - nie ma możliwości oznaczenia zamówienia jako opłacone, jeśli wpłaty nie było. Indywidualne ustalenia stron transakcji są Waszymi ustaleniami.

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

AUTO-LAMPY-EU
#7 Wielbiciel#

Wiem ze może nie całkiem w temacie .Ale nie tylko ja ale i skarbówki twierdzą że nie ma możliwości wystawienia faktury proforma, gdyż taki twór w naszym systemie podatkowym nie istnieje (jest wymyślony). Klientom wysyłam ofertę i tyle. Ofertą jest również aukcja więc na upartego klient może sobie wydrukować zamówienie  i już. Jeżeli klient się burzy proszę o przedstawienie   podstawy prawnej   gdzie jest napisane że  jest takie cos jak proforma. Jeszcze nikt nie dał rady. Na fakturze zaznaczam  zapłacono przelewem.  gdyż na konto firmy wpłata weszła przelewem  w zbiorczym zestawieniu kwot przelanych z allegro. Do mnie wpłata poprzez pay-u nie weszła tylko na konto allegro weszła poprzez pay-u. Tak logicznie przelew pay-u jest przecież przelewem cały czas gdyz jest strona płacąca która zleciła przelew określonej kwoty na dane konto sprzedającego.

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@mh-info Szczerze, to się zastanawiam w czym problem. Jak widać klient proszący o pro formę nie wie najwidoczniej do czego ona służy. O ile się nic nie zmieniło, to pro forma jest tylko informacją na podstawie której kupujący dokonuje właściwej wpłaty na właściwe dane. Przy płatności poprzez pośrednika allegro wystarczy ująć w uwagach jak i gdzie dokonać danej płatności lub odwrotnie na pro formie wskazać płatność poprzez właściwe zamówienie na allegro finanse a w uwagach opisać jakich danych finalnych dot. pro forma.

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@ZibiK30 proforma jest w pewnym sensie umową. Są sytuacje, w których kupujący nie może płacić przez pośredników, tylko bezpośrednio na konto sprzedającego. 

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@konto zamknięte pro forma to przecież śmieć, nie ma żadnego prawnego umocowania 😄 To jedynie informacja pomagająca przeprowadzić właściwą operacje finansową na której są wskazane informacje co do finalnej FV 😄 możesz sobie pro forme w serduszka wysłać lub jej nie musisz wysyłać wcale i napisać to samo mejlem, który ma taką samą wagę dokumentu. Jednak pro forma jest wzorowana na podanych danych do FV i faktycznie za jej błędy odpowiada wystawiający jak i za błędy podane w mejlu 😉

Płatnika nie powinno interesować gdzie płaci za towar. Sprzedawca wskazuje gdzie kupujący ma dokonać zapłaty a sprzedawca może mieć więcej kont bankowych lub jakieś subkonta gdzie główny rachunek nie należy do niego. 

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@ZibiK30 tak jak pisałam, proforma jest rodzajem umowy, takim potwierdzeniem płatności za towar, którego jeszcze nie otrzymałam. Sama często dostaję proformy z hurtowni, a fakturę dopiero razem z towarem. Wynika to z tego, że hurtownia przyjmując zamówienie, nie zawsze jest pewna czy w pełni je zrealizuje, czy za nim dojdzie do realizacji będzie wszystko co zamówiłam. Jest to prostsze niż korygowanie faktur vat, dostaje zwrot nadpłaty na konto i załatwione. Proforma ciągle dobrze się ma w dzisiejszej rzeczywistości. 🙂

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@konto zamknięte No dobrze, możesz tak myśleć i za taką uważać pro formę. 🙂 

Dozwolone jest sobie przekazywać informację w takiej formie. Bo łatwo się ją odczytuje i przypomina fakturę. 🙂 

Jednak jeśli Ci ktoś mówi, że to jakiekolwiek prawny urzędowy dokument, który jest honorowany prawnie i będą uznawały go za taki instytucje typu urząd skarbowy, zus, banki itp. to wyślij tego człowieka do lekarza od głowy bo kiedyś Tobie i innym może zaszkodzić swoją wiedzą i wpędzić w kłopoty. 😉

Oczywiście, ze możesz sobie z hurtownią wysyłać taką formę informacji, ale ona nie jest w żadnym stopniu jakąkolwiek umową, to jedynie informacja o kwestii danych do płatności za konkretny towar czy usługę i nic więcej, niczym nie zobowiązuje nikogo poza odpowiedzialnością błędnych danych na równi z jakąkolwiek inną formą przekazania tych danych 🙂

Zapytaj księgowego w firmie to Cię wyśmieje jak jej powiesz, ze pro forma to umowa, chyba, ze tak mówi, to polecam zmienić księgowego 😉

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@ZibiK30 czy ja gdziekolwiek napisałam, że to jest dokument prawny? Przecież tego się nawet nie księguje. Tłumaczę Ci tylko, że dlaczego proforma jest używana.

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@konto zamknięte No ale napisałaś tak, ze to rodzaj umowy jak by to była forma jakaś obowiązująca i wiążąca, a to tylko forma przekazania informacji jak każda inna mejlem smsem bez tabelek i nagłówków.

Dlatego pisałem wcześniej, ze można dowolnie sobie w takiej pro formie napisać co się chce i jak się chce w celu przekazania informacji aby ktoś zapłacił za towar normalnie przez allegro a nie kombinował trzymając się sztywno tylko danych sprzedawca - kupiec. Potem ktoś ma problem jak wyżej bo kombinują z pro formami napisanymi na wzór stricte gotowej faktury vat i nie wiedzą co teraz i co dalej 😉

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@ZibiK30 problem nie jest wzór proformy, tylko kwestia płatności na konto, którego właściciela można zidentyfikować w przypadku kontroli. Dotyczy to np. samorządów, tam nikt nie zapłaci na żadne PayU, wolą najpierw zapłacić proformę i poczekać na towar aż systemy przemielą płatność. Tak samo jest z dotacjami celowymi, donatorzy potrafią odrzucać koszty opłacone przez pośredników. 

oznacz moderatorów