anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

klinet zwrócił inny towar niż został sprzedany

czesciostrow
#7 Wielbiciel#

Dzień dobry, sprzedałem klientowi kierownice do samochodu w idealnym stanie, klient po paru dniach dokonał zwrotu podając powód że kierownica była w złym stanie.
Po otrzymaniu paczki zwrotnej okazało się ze dostałem zupełnie inną kierownice niż wysłałem klientowi ( moja kierownica była opisana a wróciła bez opisu i w dużo gorszym stanie.

Kupujący twierdzi że to ta sama która mu wysłałem i żąda zwrotu pieniędzy.

oznacz moderatorów
9 ODPOWIEDZI 9

komis-bell
#21 Demiurg#

@czesciostrow Pewnie sobie podmienił.
Masz jak udowodnić, że to nie ta część którą sprzedałeś? Numer seryjny, cokolwiek?
Jeśli jesteś pewien swego to możesz rozważyć złożenie zawiadomienia z art. 286 KK.

oznacz moderatorów

czesciostrow
#7 Wielbiciel#

Jedynie tylko to że moja była opisana markerem oraz posiadła naklejkę producenta a ta którą dostałem w paczce zwrotnej ma zerwane naklejki i brak opisu.
Dodam że zakup był na fv ale nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

Czyli klient chce reklamować (rękojmi dla firm widzę nie wyłączyłeś)
Jeśli zakup był na FV i jest związany z profilem prowadzonej działalności to prawo do odstąpienia od umowy i tak mu nie przysługuje.

Opcje są dwie.
1. Godzisz się na podmiankę kierownicy i zwracasz klientowi środki.
2. informujesz klienta, że może odebrać swoją kierownicę we wskazanym miejscu lub może podesłać swojego kuriera po jej odbiór.

Jeśli będzie się upierał przy swoim to możesz go poinformować, że złożysz zawiadomienie o próbie oszustwa.
Na razie nie informuj go jak poznałeś, że to nie ta sama kierownica.

oznacz moderatorów

rppf
#12 Orędownik#

Z ciekawości - dlaczego ma nie informować, że ma dowód/ślady na podmianę/oszustwo ?

Według mnie - ale tylko mnie - jak nie poinformuje, tylko na ogólnikach będzie wymiana zdań - to klient będzie wierzył, że przekręt się uda ...

A tak to może 😏 zrozumie, że "przegina" mówiąc najdelikatniej i przyzna się, przeprosi,  poprosi o wybaczenie itd.

Jeśli ja źle rozumuję, to mi wyjaśnijcie proszę ...

oznacz moderatorów

it24_pl
#12 Orędownik#
 

Jeśli kupujący chce reklamować z tytułu rękojmi to musi skutecznie o tym poinformować, i określić żądanie w stosunku do towaru (naprawa/wymiana/obniżenie ceny/odstąpienie od umowy - o ile wada istotna), jeśli z tytułu gwarancji - stosuje się do regulaminu gwarancji. To nie jest tak że sprzedawca ma się domyślać o co chodzi kupującemu - czy jest to odstąpienie od umowy bez podania przyczyny, czy reklamacja. Allegro ma opcje zwrotu sugerujące reklamację, ale nie jest to pełna forma reklamacji, w związku z tym nie może być za taką uznana. Odsyłam do stron UOKiK tam wszystko jest ładnie opisane.

Kolejna kwestia, jeśli taki kupujący odstępuje od umowy przy FV z NIP ważne jest określenie czy był to zakup związany z jego działalnością gospodarczą czy też nie. Jeśli tak, to nie ma mowy o odstąpieniu, jeśli nie to traktuje się go jak konsumenta.

Ostatnia rzecz,  jeśli kupujący zachował się jak się zachował, i odesłał rzecz ze śladami znacznego zużycia, to znaczy że nie tylko się z nią zapoznał - a o to chodzi w zwrotach, że dostałem, zapoznałem się, nie pasuje mi, nie tego chciałem, odsyłam ale jest dalej nowe, tylko jej normalnie używał, a teraz chce zwrócić, to rzecz nowa już nie jest, i kupujący odpowiada za zmniejszenie wartości tej rzeczy.

Chociaż wcześniej polecam zadzwonić i wyjaśnić tą sytuację, może kupujący pójdzie po rozum do głowy, i się zreflektuje. 

 

 

 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@czesciostrow oczywiście że ma znaczenie bo jak zakup związany z wykonywaną DG - np. warsztat samochodowy możesz odmówić przyjęcia 🙂

Art. 38a. Przepisy dotyczące konsumenta zawarte w niniejszym rozdziale stosuje
się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością
gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby
charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej
przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o
Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

________
Κώστας
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@RED czyli ? wracamy do braku zwrotów od firm czy przenieśli gdzie indziej bo nie mogę namierzyć ?

________
Κώστας
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawa-konsumenta-18105223/art-7-aa

allegro ci ten paragraf podaje automatem w zakładce zwroty

oznacz moderatorów