anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kupujący twierdzi, że otrzymał niekompletną przesyłkę - jak to rozwiązać

maydaydf
#7 Wielbiciel#

Jak postąpić w sytuacji, gdy kupujący twierdzi, że otrzymana przesyłka jest niekompletna.

Posiadam potwierdzenie nadania listu poleconego, na którym widnieje waga przesyłki wysłanej przeze mnie (mam zdjęcia). Waga otrzymanej przesyłki przez kupującego jest mniejsza. Zakładając, że kupujący mówi prawdę i część przesyłki "ulotniła" się na poczcie to jak postąpić w takiej sytuacji, aby żadna strona nie była stratna. Poleciłem kupującemu skorzystać z POK, co zrobił, a ja od allegro na razie otrzymałem informację o możliwości zablokowania mojego konta. Wpłata była dokonana przez allegro, za co zapłaciłem prowizję od sprzedaży - czy obejmuje ona ubezpieczenie w takiej sytuacji? Czy konieczne jest złożenie reklamacji na poczcie (kto ma ją złożyć?) 

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

__RPM_
#14 Krzewiciel#

@maydaydf  Przykra sprawa. Ostatnio było wiele kradzieży z przesyłek gdyż nie wymaga się podpisu odbiorcy w stanie epidemii. Mogłeś też zostać poszkodowany. Jako nadawce składasz reklamację na poczcie. Warto też zawiadomić policję o kradzieży lub próbie oszustwa gdyby Kupujący kłamał.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Jeśli już sam poleciłeś kupującemu skorzystać z POK, to teraz łatwo Ci nie będzie. POK jest taką formą ubezpieczenia, ale dla kupującego. Niestety za utratę i ubytki przesyłki w transporcie odpowiada sprzedający, dlatego po Twojej stronie leży ewentualne złożenie reklamacji u przewoźnika. Nie wiadomo jednak, czy kupujący mówi prawdę, ale wiadomo, że raczej poczta nie przyzna się do ingerencji w przesyłkę.

oznacz moderatorów

maydaydf
#7 Wielbiciel#

Czy prowizja, którą płaci się od sprzedaży, nie obejmuje żadnego ubezpieczenia dla sprzedającego? Jest na tyle wysoka (ostatnio odciągano mi około 7-8% od sprzedaży, wcześniej chyba nawet 10%), że spokojnie można w niej zmieścić ryzyko w postaci ubezpieczenia. Coś w ogóle jest wliczone w koszty prowizji, czy to po prostu opłata od sprzedaży i koniec?

oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

@maydaydf Na Lokalnie nie ma prowizji. Jest "opłata za  obsługę transakcji". 

 

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

@xyz96 Dodam tylko, dla pełnego obrazu sytuacji, że za paczkę, do chwili dostarczenia jej do odbiorcy, odpowiada sprzedawca w przypadku sprzedaży konsumenckiej. Jeśli to była sprzedaż prywatna, odpowiedzialność sprzedawcy kończy się w chwili wydania paczki przewoźnikowi. 

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Vryko A sprawdź dokładnie przepisy 🙂 Kończy się w momencie wydania przewoźnikowi pod warunkiem, że kupujący płaci przy odbiorze i może dokonać oględzin towaru przed zapłatą 🙂

oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

@xyz96 Ależ proszę: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-odpowiedzialnosc-za-przesylke-kto-ja-ponosi

Szczególnie to:

Art. 544. § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju.

 

 

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Vryko Kodeks cywilny.

Art. 544. § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju.

§ 2. Jednakże kupujący obowiązany jest zapłacić cenę dopiero po nadejściu rzeczy na miejsce przeznaczenia i po umożliwieniu mu zbadania rzeczy.

oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

To nie ma zastosowania przy przedpłatach. Poszperaj głębiej. 

Z artykułu, który Ci wysłałem, jasno wynika, że odpowiedzialność sprzedawcy w przypadku sprzedaży konsumenckiej, kończy się w innym punkcie, niż przy sprzedaży prywatnej. 

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Przy przedpłacie sprzedawca odpowiada za przedmiot do momentu objęcia go w posiadanie przez kupującego. To wynika ze wskazanego przepisu. Dlatego jest ten warunek - odpowiedzialność sprzedawcy kończy się w momencie wydania przewoźnikowi, ale przed zapłatą kupujący może sprawdzić przedmiot i nie płacić jeśli ma jakieś zastrzeżenia. W takiej sytuacji sprzedawca za ewentualne braki czy uszkodzenia zwraca się z reklamacją do poczty, ponieważ to sprzedający zawierał umowę z pocztą.

oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

@xyz96 Sprawdź proszę dokładnie, jaka jest różnica pomiędzy odpowiedzialnością za wysyłkę przy sprzedaży prywatnej i konsumenckiej. Myślę, że ktoś tak bystry jak Ty, spokojnie ją znajdzie. Rozumiem, że czasem ciężko uznać, że nie ma się racji, ale sorry - parafrazując Chylińską - "życie jest brutalne" 😉 

Podpowiem Ci tylko, że kiedyś, gdy jeszcze miałem zaszczyt być jednym z moderatorów Porad Prawnych, spotykaliśmy się z takimi przypadkami. Przepisy sa tu na tyle jednoznaczne, że nie dają absolutnie żadnych podstaw do ich nieprawidłowej interpretacji. 

Pozdrawiam. 

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

maydaydf
#7 Wielbiciel#

Dziękuję za zaangażowanie w moje pytania. Pozdrawiam Dominik.

oznacz moderatorów