anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Moment powstania przychodu dla działalności nierejestrowanej

Client:107384733
#8 Zapaleniec#

Witam.

Sprzedaję na allegro tylko i wyłącznie wysyłkowo (bez VAT i bez kasy fiskalnej) przy działalności nierejestrowanej (do 1505zł przychodu miesięcznie) i zastanawiam się kiedy powstaje przychód w moim przypadku? Załóżmy, że kupujący opłaci zamówienie 31 października (piątek), więc pieniądze otrzymam prawdopodobnie 3-4 listopada. I tutaj rodzi się pytanie, przychód powstał 31 października czy 3-4 listopada? W internecie można znaleźć informacje, że 31 października powstaje przychód (nawet jeśli nie otrzymamy tego dnia pieniędzy), jednak wydaje mi się że to dotyczy działalności gospodarczej, a dla nierejestrowanej przychód jest w momencie pojawienia się pieniędzy na koncie (czyli 3-4 listopada). Metoda kasowa powstania przychodu mówi, że przychód powstanie właśnie w momencie otrzymania zapłaty.
Z góry dziękuję za pomoc.

oznacz moderatorów
6 ODPOWIEDZI 6

gierland
#12 Orędownik#

A więc tak:

Jeżeli sprzedałeś produkt 31 października i kupujący opłacił zamówienie przez Płatności Allegro tego samego dnia w taki sposób, że cena zakupu zasiliła Twoje konto Allegro 31.10 to obowiązek fiskalny powstał w październiku. Taka sama sytuacja byłaby w przypadku sprzedaży za pobraniem. Nie mam tu znaczenia kiedy wykonasz przelew ze swojego konta Allegro na swój rachunek bankowy (wypłata środków  może być zdefiniowana  "na żądanie")

W przypadku kiedy kupujący dokonał zakupu 31.10 ale wykonał przelew na Twój rachunek bankowy a cenę sprzedaży otrzymałeś w listopadzie to obowiązek fiskalny powstał w listopadzie.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Możecie zdefiniować pojęcie "obowiązek fiskalny" i "przychód".

Ja rozumem, że termin przychód dotyczy podatku PIT (decyduje data realizacji umowy, jednak nie później niż dzień wystawienia faktury lub otrzymania zapłaty), a w odniesieniu do podatku VAT moment powstania obowiązku podatkowego jest zdefiniowany inaczej (nie dotyczy działalności nierejestrowane).

oznacz moderatorów

Client:107384733
#8 Zapaleniec#

"Płatności Allegro", czyli Allegro Pay, tak? Sprzedaję tylko i wyłącznie za pośrednictwem allegro lokalnie, więc tam nie ma takiej możliwości. Zapłatę mam w zakładce "rozliczenia" i stamtąd allegro automatycznie wysyła je na moje konto bankowe (zazwyczaj następnego dnia roboczego).

Jeśli dobrze rozumiem, to sprzedając na AL przychód będzie powstawał w momencie otrzymania pieniędzy na konto, tak? Czy kiedy pojawi się zapłata w zakładce rozliczenia? Podkreślam jednak, że chodzi o działalność nierejestrowaną z bardzo niskim przychodem, więc może zasady są nieco inne.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Client:107384733  moim zdaniem przychód powstaje w momencie kiedy otrzymasz wpłate od kupującego na swoim koncie allegr w zakładce - rozliczenia.

De facto to są już środki w Twoim posiadaniu i nikt nie jest w stanie ich odebrać. To kiedy następuje przelew z konta allegro na konto bankowe juz nie ma znaczenia ponieważ obydwa z tych kont sa zarejestrowane na Twoje nazwisko.

Czyli to gdzie trzymasz pieniądze ( na którym koncie) nie ma dla urzędu skarbowego znaczenia ważne że są to środki które de facto są na koncie zarejestrowanym na Twoje nazwisko.

To nie ma znaczenia czy te środki wypłacisz z konta allegro czy tez bedziesz je tam trzymał przez najbliższe kilka miesięcy. Do sprzedazy oraz zaplaty za towar doszło w określonym czasie który jest łatwy do ustalenia i moim zdaniem jest to moment ustalenia podstawy opodatkowania ( przychodu)

oznacz moderatorów

Client:107384733
#8 Zapaleniec#

Dziękuję za pomoc. Będę musiał jeszcze dopytać kilku osób i poczytać jak powinno być rzeczywiście, bo powoduje to trochę zamieszania. Od jednej osoby dostałem informacje, że w przypadku działalności nierejestrowanej (na allegro) przychód jest w momencie otrzymania pieniędzy na konto.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Moim zdaniem w momencie wpłynięcia na twoje kont AF, a nie na konta bankowe.

oznacz moderatorów