anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Negatywna opinia - podstawa do usunięcia?

BioasekuracjaASF
#7 Wielbiciel#

Witam, czy ktoś rozwieje moje wątpliwości, mianowicie otrzymałam negatywną opinie od kupującego, nakreślę po krótce jak wyglądała sytuacja:

Towar który zakupił klient chwilowo miał wielkie zapotrzebowanie bo pojawiła się na niego dotacja, czas wysyłki określony w aukcji to było 5 dni jednak przy tak dużym zainteresowaniu stał się nie realny. Poinformowałam  kupującego (mój błąd że telefonicznie i nie mam na to dowodów), o niedostępności towaru i że mogę zwrócić mu pieniądze lub może poczekać jednak czas wysyłki wydłuży się do 2-3 tyg. Klient zgodził się poczekać, jednak dzień przed planowaną wysyłką towaru dodał negatywną opinie (1x3). Po kontakcie telefonicznym czy w ogóle chce towar czy zwrot, poprosił o wysyłkę i zapewnił że komentarz usunie po otrzymaniu towaru.

Jak można się domyślić komentarz się nie zmienił, a mnie nurtuje jedna kwestia, dlaczego otrzymałam negatywną opinie w zakresie zgodności towaru z opisem czy kosztów wysyłki skoro klient nie miał możliwości tego zweryfikować? Zgłaszałam sprawę do allegro jednak bez rezultatów. Czy udało się komuś z was odwołać w takie sprawie?

Druga rzecz która mega mnie irytuje to oceny za koszty wysyłki, w ofercie jest możliwość wysyłki SMART, kupujący nie ma Smarta i wybiera opcję wysyłki za 8,99, a następnie wlepia mi gorszą ocenę za koszty dostawy.... Czy naprawdę allegro tak bardzo stoi za kupującymi że mamy rozdawać wszystko za darmo?

oznacz moderatorów
13 ODPOWIEDZI 13

kostas11
#21 Demiurg#

@BioasekuracjaASF nic z tym nie zrobisz, a komentarz zniknie po roku, na drugi raz usuń aukcje lub zmień czas dostawy unikniesz takich cyrków 🙂  możesz też poprosić kupującego o usunięcie komentarza, po gwiazdkach dają nawet jak masz darmową wysyłkę, klient nasz Pan 😄

  1. Przejdź do zakładki Otrzymane oceny.
  2. Wybierz odpowiednią ocenę spośród nie polecam lub polecam.
  3. Skorzystaj z opcji poproś o usunięcie.
  4. Wpisz uzasadnienie Twojej prośby, a następnie kliknij [wyślij prośbę do kupującego]. Tę wiadomość przekażemy kupującemu wraz z prośbą o podjęcie decyzji.
________
Κώστας
oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@BioasekuracjaASF 
Z punktu widzenia czytającego Twój opis sytuacji:
Już następnego dnia po wystawieniu negatywa - towar stał się osiągalny i został wysłany.

System ocen na Allegro jest oparty o subiektywnych ocenach. Ponieważ wystawienie oceny jest możliwe także dla transakcji, która prawnie została uznana za niezawartą - to ocena nie musi dotyczyć transakcji, ale np. tego, że zupa była za słona.
Nawet jak zaproponujesz w ofercie jedną z metod dostawy za darmo (0 zł.), to nie gwarantuje Ci uniknięcia niskiej oceny kosztów transportu przez kupującego, który wybrał świadomie inną, płatną metodę.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

BioasekuracjaASF
#7 Wielbiciel#

Jestem załamana tym jak Allegro traktuje sprzedających ....

Trochę dziwne jest dla mnie to że wskaźnik od którego zależy tak wiele jest niewymierny i niezwykle łatwy do zmanipulowania np. dla konkurencji

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@BioasekuracjaASF 
łatwy do zmanipulowania np. dla konkurencji

Z opisywanych (nie tylko tu) przypadków wynika, że wadliwość systemu ocen Allegro coraz rzadziej wykorzystywana jest przez tzw. "konkurencję" (czyli między sprzedawcami) - rozsądni sprzedawcy prawdopodobnie zdają sobie sprawę, że jest to broń obosieczna,
lecz znacznie częściej służy kupującym jako narzędzie m.in. do szantażu, podejmowania prób wyłudzeń oraz innych nieetycznych zachowań (stając się kolejnym negatywnym "symbolem" kojarzonym z Allegro).

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

służy kupującym jako narzędzie m.in. do szantażu oj skąd takie twierdzenie? Komentarz ma ostrzegać innych kupujących i odzwierciedleniem przebiegu transakcji🤗

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@LEW433 służy kupującym jako narzędzie m.in. do szantażu  Z autopsji. Jak będziesz chciał to Ci opiszę.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Mogę Ci opisać w drugą stronę też, więc jeżeli jesteś bez winy to rzuć kamieniem.😁

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@LEW433 
Zapoznaj się z zapisami w Regulaminie Allegro dotyczącymi systemu ocen (i komentarzy) - bo tylko na podstawie brzmienia Regulaminu można oceniać prawdziwe intencje Allegro. 
Jak już zapoznasz się z brzmieniem Regulaminu - to skonfrontuj je z (nie)przestrzeganiem ich przez Allegro.
Jako jeden z wielu przykładów cytowałem niedawno:

Artykuł 11. SYSTEM OCEN
11.1.
W ramach Allegro Użytkownikom udostępniony jest system ocen zarówno w formie opisowej jak i graficznej (tj. graficzna ocena sprzedaży), który służy do wymiany subiektywnych opinii o przebiegu Transakcji i realizacji umowy.

System ocen w którym tylko jedna ze stron ma prawo do oceny drugiej nie służy do wymiany opinii.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@LEW433 
Komentarz ma ostrzegać innych kupujących i odzwierciedleniem przebiegu transakcji.

" oj skąd takie twierdzenie?"

Regulamin Allegro, tzw. "zasady" Allegro oraz praktyka stosowana przez Allegro - wskazują na coś zupełnie innego.

Przykład sprzed paru dni:
" Witam, koszt usunięcia opinii to 1000 zł. Poniżej przesyłam nr konta: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx z dopiskiem USUNIĘCIE OPINII”.
A allegro twierdzi, że nic z tym nie może zrobić
"
https://spolecznosc.allegro.pl/t5/pocz%C4%85tkuj%C4%85cy-sprzedawcy/wezwanie-przed-s%C4%85dowe-do-us...

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

 

  • Komentarz opisowy powinien zawierać:

    • opis przedmiotu transakcji (stan, zgodność z informacjami w ofercie)
    • opis przebiegu transakcji (czas wysyłki, obsługa kupującego)

 

oznacz moderatorów

Mac20ek00
#13 Ambasador#

"służy kupującym jako narzędzie m.in. do szantażu oj skąd takie twierdzenie? Komentarz ma ostrzegać innych kupujących i odzwierciedleniem przebiegu transakcji".

Ostatnio wystawiłem negatywa, na który sprzedający zasłużył i uznałem temat za zakończony ( produkt był przy okazji i za małe pieniążki ).

Jednak zadzwonił sprzedający z propozycją zadośćuczynienia za stratę, jeżeli usunę komentarz.

To nie z mojej strony był szantaż.

 

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@Mac20ek00 Oczywiście, że do szantażu. Ktos kupił przedmiot ode mnie. W opisie był błąd gdyż akurat wizualnie można było sie pomylic, a może zapomniałem sprawdzić. Otworzył bez żadnego powiadomienia duskusję, rozpisując się na pół strony, że był inny gwint 42x1 zamiast 42x0,75 Napisałem, żeby zwrócił, a ja mu oddam kasę + 2 przesyłki. To nie, zażądał 50 zł. Odpowiedziałem, że się nie zgadzam na takie rozwiązanie. W nagrodę napisał negatyw na całe 500 znaków, jaki to ja jestem niekompetentny, nie chciałem mu dać 50 zł, nie przeprosiłem go i kazałem odesłać zakup. I co, to nie był szantaż ? Wg. Ciebie to super kupujący, biedny przez drobny błąd ? Gdzie tu odzwierciedlenie transakcji ? A pisanie przez sprzedawcę propozycji zadośćuczynienia - to gdzie tu szantaż ? Chyba nie znasz definicji szantażu ? "Szantaż - przestępstwo przeciwko wolności, polegające na próbie zmuszenia osoby do określonego działania pod groźbą bezprawną zastosowania przemocy lub ujawnienia informacji, których ujawnienie byłoby w opinii szantażującego dużą dolegliwością dla ofiary."

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@BioasekuracjaASF Ja już miałem taką sytuację, że kupująca wystawiła negatywną ocenę jeszcze przed wysyłka i otrzymaniem przedmiotu. Po prostu miała "muchy w nosie" bo napisałem o opłaceniu wygranej licytacji. Napisałem do Allegro i usunęli ocenę. 

oznacz moderatorów