anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Podatek od pojedynczego przedmiotu

MAMY ROZWIĄZANIE!
Grukhan
#7 Wielbiciel#

Cześć jako, że w internecie jest dużo informacji to już wszystko pomieszałem i nie wiem.

W przyszłości chciałbym sprzedać kierownicę do komputera (dosyć mocny sprzęt Fanatec) jest to sporych rozmiarów silnik o o momencie 20nm + kierownica w stylu F1. Dzisiaj jej cena oscyluje w okolicach 6500 PLN

 

I tu pojawia się moje pytanie :

Czy od danej kwoty należy odprowadzić podatek? Jest to jedyna rzecz którą chcę sprzedać, jest w moim posiadaniu od końca 2019 i używana powiedzmy łącznie "w okolicach 100 godzin".

Dzięki - Łukasz

oznacz moderatorów
6 ODPOWIEDZI 6
mdrogeria
#21 Demiurg#

@Grukhan pewnie pomoże Ci ten zapis -

Na gruncie podatku dochodowego sposób rozliczenia podatku jest w dużej mierze uzależniony od kwalifikacji osiągniętego przychodu do odpowiedniego źródła.

W kontekście sprzedaży rzeczy ruchomych w pierwszej kolejności możemy wskazać na treść art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT. Przepis ten podaje, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy, jeżeli zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Dodatkowo zastrzega, że zbycie nie może następować w wykonaniu działalności gospodarczej.

W rezultacie, jeżeli podatnik sprzedaje na aukcji internetowej przedmiot, który nabył ponad pół roku wcześniej, to taka sprzedaż nie podlega opodatkowaniu. Pamiętajmy jednak, że warunkiem jest, aby nie była ona wykonywana w ramach działalności gospodarczej.

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@Grukhan jeśli to sporadyczna sprzedaż produktu który masz ponad 6 miesięcy i najlepiej jak masz na to dowód lub jesteś w stanie inaczej udowodnić ( zdjęcie z 2019 r. ), możesz sprzedać i nic nie zgłaszać ani się niczego obawiać 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów
Grukhan
#7 Wielbiciel#

Z paragonem raczej byłby problem, ale mam cały zapis zamówienia na stronie producenta razem z koszykiem, numerem zamówienia i datą

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@Grukhan piszę o ekstremalnym przypadku udowadniania, ale warto zawsze mieć coś w zanadrzu tym bardziej że mają 5 lat na kontrolę, co jest mało prawdopodobne jak sprzedasz coś raz na rok 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Jeżeli masz ją więcej niż pól roku i jest to sprzedaż pojedynczej rzeczy a nie w ramach działalności gospodarczej to nic nie musisz płacić.

oznacz moderatorów
axelbis
#10 Popularyzator#

Jeśli wartość przedmiotu przekracza 1000 zł płaci się podatek od czynności cywilno-prawnych PCC w wysokości 2%.

oznacz moderatorów