anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Problem ze sprzedażą z obawy o wyłudzenie pieniędzy

sebastian_sun19
#10 Popularyzator#

Witam. 

Piszę w pewnej ważnej dla mnie sprawie. 
 
Sprzedałem zestaw używany procesor + płyta główna + pamięci RAM.

Zauważyłem, że został kupiony przez dosyć znaną osobę w internecie, która kupuje części komputerowe i sprzedaje je dalej za pośrednictwem swojej firmy.

Kupujący po zakupie sprzętu robi dysksuję oraz stwierdza fakt, iż sprzęt jest niesprawny i żąda z tego tytułu odszkodowania o różnych kwotach, inaczej straszy sprawą w sądzie. 

Nick kupującego: [edycja].

Kupujący nie zapłacił jeszcze za ten zestaw, czy jest możliwość odstąpienia od umowy i nie sprzedaży go mu? Jest wiele kupujących, którzy są przez tą firmę/osobę zastraszani poprzez wyłudzenia odszkodowań za rzekomy niesprawny sprzęt.

Jak w tej sytuacji zadziałać? Czy poczekać na wpłątę i natychmiastowo ją zwrócić?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

 

oznacz moderatorów
18 ODPOWIEDZI 18

br.
#21 Demiurg#

@sebastian_sun19   "Kupujący nie zapłacił jeszcze za ten zestaw, ..."

Nie rozumiem o czym piszesz,  wysłałeś przedmiot bez zapłaty?

Nawet jeśli tak jest jak piszesz  to jest to reklamacja.  Masz obowiązek do reklamacji się odnieść, a żeby reklamację rozpatrzeć musisz zażądać zwrotu przedmiotu.  Potem zdecydujesz co dalej,  ale skoro kupujący nie zapłacił  to najwyżej zwrócisz mu za koszt przesyłki zwrotnej.

Ale do tego daleka droga.

oznacz moderatorów

sebastian_sun19
#10 Popularyzator#

Może niezrozumiale napisałem.

Chodzi o to, że kupujący zakupił przedmiot poprzez KUP TERAZ dzisiaj tj, 06.07 po godzinie 18 ale jeszcze go nie opłacił a ja go nie wysłałem.

Sprawdziłem nick kupującego w internecie i okazuje się, że wyłudza pieniądze poprzez allegro, bądź straszenie sprzedających o rzekomym wadliwym sprzęcie i domaga się przez to odszkodowań w różnych kwotach.

Czyli mówiąc wprost: kupuje używane części komputerowe na allegro, nawet jeśli sprzęt działa wystawia dyskusję o tym, że sprzęt nie działa bądź jest wadliwy i żąda od sprzedającego odszkodowania z tego tytułu i straszy sądem jeśli sprzedający nie zgodzi się na daną kwotę.

I teraz pytanie: czy muszę sprzedającemu wysłać sprzęt czy nawet po opłacie przedmiotu mogę zwrócić mu niezwłocznie pieniądze bez żadnych problemów?

Boję się, że będę kolejnym przypadkiem gdzie ta firma będzie wyłudzać pieniądze za rzekomy wadliwy sprzęt.

oznacz moderatorów

MescotCompany
#12 Orędownik#

Co do tego jak zapłaci: Jak zapłaci i odmówisz mu wydania towaru, to może zacząć straszyć sądem. Pech, że trafiłeś na takiego kupującego i przez takich cwaniaczków, ten portal upada.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@sebastian_sun19  Jeszcze jedno,  skoro kupujący nie zapłacił, to czy minął już termin płatności?

Bo może termin zapłaty minął i nie było umowy sprzedaży?  Ale co to było?  Wypożyczenie?

Tak czy inaczej zażądaj zwrotu przedmiotu. A potem w zależności od rozwoju sytuacji.

oznacz moderatorów

sebastian_sun19
#10 Popularyzator#

napisałem wyżej sprostowanie, kupujący nie zapłacił narazie za przedmiot ani ja go nie wysłałem.

Pytam, bo nie wiem jak się zachować.

Czy czekać na wpłatę i po wpłacie wysłać sprzęt a potem liczyć, że jakimś cudem nie założy dyskusji ani nie będzie żądał odszkodowania czy od razu zwrócić pieniądze?

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@sebastian_sun19  Rozumiem.  Allegro czy Allegro Lokalne?

Jeśli nie chcesz sprzedać napisz maila że bardzo ci przykro ale okazało się że przedmiot jest uszkodzony i nie możesz go wysłac.  Prosisz o wstrzymanie się z płatnością.

Powinno wystarczyć.

Jeśli zdecydujesz wysłać rób dokładne zdjęcia wszystkich przedmiotów, naklej stickery, zapisz numery itp...

oznacz moderatorów

sebastian_sun19
#10 Popularyzator#

Wystawiłem poprzez standardowy formularz allegro jako osoba prywatna.

Jestem trochę w kropce, bo czytałem opinie osób, że nawet jeśli zwracały pieniądze natychmiastowo to i tak ta firma/osoba straszyła je i żądała odszkodowania z tytułu straconego czasu i poniesionych kosztów przez nie wywiązanie się z umowy.

Co dla mnie jest chorą sytuacją.

Wyślę przedmiot - za jakiś czas dostanę dyskusję że nie działa, jestem na straconej pozycji względem allegro i muszę zwrócić pieniądze chociażby ze względu na POK.

Nie wyślę przedmiotu - kupujący może mimo wszystko opłacić, ja zwrócę i tak samo będzie ode mnie żądał odszkodowania z tytulu poniesionych 'wyimaginowanych' kosztów kupna tego przedmiotu.

Chcę sprzedać, ale ten sprzedawca ma kilkadziesiąt, jak nie więcej osób od których żąda odszkodowania za sprawny sprzęt. 

Nawet pomimo odmowy wysyła pisma zastraszające do domów, pisząc, że jak nie zapłacą to pójdą na drogę sądową.

Wystarczy napisać na google : carolus allegro forum i widać dziesiątki postów o tym wyłudzaczu.

oznacz moderatorów

Skill_Player
#14 Krzewiciel#

Są z "nimi" problemy, no forumowicze PCLabu niezbyt lubią tą firmę ^^. Dobrze, że jesteś czujny.

oznacz moderatorów

sebastian_sun19
#10 Popularyzator#

Dokładnie tak, przeczytałem chyba wszystkie wątki i teraz zastanawiam się jak mam dalej zadziałać 😄 

oznacz moderatorów

Client:44052296
#21 Demiurg#

@sebastian_sun19 a ja Ci zadam pytanie.

Czemu wystawiłeś te przedmioty na sprzedaż?

oznacz moderatorów

Skill_Player
#14 Krzewiciel#

@Client:44052296 bo mu niepotrzebne?

W tamtym roku sprzedawałem kartę (poszła ostatecznie na O>L>X) i jeden facet pytał mnie się właśnie w ten sposób (no trochę dokładniej dlaczego sprzedaje).

Nie wiem do czego dokładnie dążysz w swoim pytaniu ale nie potrzebne widocznie mu są też problemy z powodu tego, że kupi allegrowicz który potrafi robić drakę po zakupie.

Wielu uzytkowników forum PCLab ma tą firmę dodaną do czarnej listy. Zresztą w ostatnim czasie to nie pierwszy tego typu temat.

oznacz moderatorów

MescotCompany
#12 Orędownik#

Jak może domagać się zwrotu, skoro nie zapłacił? Zgłaszaj, ale Allegro raczej nic z tym nie zrobi.

oznacz moderatorów

Client:44052296
#21 Demiurg#

@Skill_Player do tego dążę, że jak wystawia na allegro czy innym portalach sprzedażowych to one zasady są ogólnodostępne. I niestety musi się liczyć, że może kupić "stołek" a może kupić "taboret".  Stołek nie będzie robił problemu, taboret będzie cwaniaczkiem i będzie robił problem. Takie ryzyko sprzedawcy. Jak chce zarobić musi podjąć ryzyko.

@sebastian_sun19  jeżeli jesteś pewny co do sprawność twoich przedmiotów i rzetelnie je opisałeś to myślę, że nie potrzebie robisz sztorm w szklance wody.

oznacz moderatorów

vonNogay
#16 Inspirator#

Jeśli zapłaci to masz obowiązek sprzedać. Jeśli odmówisz sprzedaży to na pewno będziesz straszony sądem przez tego użytkownika. Natomiast gdy sprzedasz towar to tylko mogą być jakieś problemy, ale nie muszą. W razie czego żądasz odesłania towaru, bez tego nie uznajesz żadnych reklamacji. Jeśli gość nie będzie chciał odeslac towaru i będzie żądał jakiś rekompensat to nie masz się czego bać, nawet jak allegro zwróci mu pieniądze z pok to bez konsekwencji dla ciebie.

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@sebastian_sun19 na razie ciężko cokolwiek doradzić, ponieważ mówimy o hipotetycznej sytuacji skoro kupujący nie zapłacił i nie założył dyskusji i niczego nie reklamuje, ale rozumiem Twoje obawy. Jeśli kupujący będzie reklamował przedmiot to Ty możesz reklamację odrzucić (odpowiednio to argumentując), więc jeśli jesteś pewien sprzedawanego przedmiotu to nie powinieneś mieć powodów to obaw. To, że kupujący złoży reklamację nie oznacza, że musi zostać uznana. 
Dodam, że poinformowałam odpowiedni dział o tej sytuacj i poprosiłam o sprawdzenie tych kont. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

sebastian_sun19
#10 Popularyzator#

W tej chwili oczywiście mówimy o hipotetycznej sytuacji. Ale niestety jest duża część allegrowiczów, która miała 'przyjemność' kontaktu z tymi użytkownikami allegro - nie przejawiają o nich pozytywnej opinii. A chcąc nie chcąc podczas tylu negatywnych opinii, wolę dmuchać na zimne i zastanowić się nad tym, jakie kroki mogę podjąć w tej sytuacji. 

Jest to firma, która jest znana z wyłudzania pieniędzy za kupione przedmioty i próbuje egzekwować kwoty jako odszkodowanie w postaci wyrządzonej szkody w postaci kupna używanych części komputerowych.

Widzę wpłatę od tej firmy/osoby, teraz pytanie, czy lepiej będzie zwrócić wpłatę czy wysłać zakupione przedmioty i licząc na to, że ta firma nie będzie miała w stosunku do nich żadnych nieprawidłowości?

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

nie wiem o kogo chodzi ale hipotetycznie:
@la_nika macie słaby dział bezpieczeństwa

@sebastian_sun19 właśnie zgłosił publicznie obawy do bezpiecznej i komfortowej (bo allegro najlepsza firma jest) transakcji w waszym portalu

boi się, że padnie ofiarą osób, które zakupy traktują do innych celów, niż został stworzony ten portal

czy działania takich osób to dobra reklama dla allegro?


@sebastian_sun19 działania wykraczające poza zwykła reklamację mogą naruszać przepisy prawa, na zastraszanie i groźby też są odpowiednie paragrafy

nagraj film, pokazujący że sprzęt działa, piny na płycie są proste, jak go pakujesz i itp

oznacz moderatorów

sebastian_sun19
#10 Popularyzator#

@RED poczytaj sobie na internecie, szczególnie na forum PCLAB, wpisz carolus allegro forum i Ci wyskoczy. 

@la_nika temat z tą firmą jest znany od kilku lat, specjalnie zastraszają klientów i wmawiają że sprzęt nie działa by zyskać dodatkowe pieniądze z wyimaginowanych odszkodowań. Temat niech jeszcze wisi, jak będą problemy z tą firmą to będę to tu zgłaszać.

Skupują używane części komputerowe na allegro, a potem wmawiają sprzedającym, że są zepsute i dodatkowo oprócz zwrotu pieniędzy żądają odszkodowań pieniężnych za ich stracony czas i tego typu rzeczy. Wysyłają pisma bezpośrednio do domów, by wpłacić taką i taką kwotę inaczej sprawa pójdzie do sądu. Jest dużo osób, które z tą firmą wojuje w sądzie.

Niestety jestem tego świadomy, że na portalu allegro najczęściej kupujący jest chroniony, nawet w dyskusjach jeśli nie ma racji to i tak często allegro staje po jego stronie. 

Wpłaty niestety dokonał, więc nie pozostaje mi nic innego jak nagrać filmiki i zdjęcia że sprzęt chodzi i jest sprawny i liczyć na to, że nie będę zastraszany odszkodowaniami przez tą firmę.

oznacz moderatorów