anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Przesyłka zwrotna od Kupującego zaginęła, czy powinienem zwrócić wpłatę?

MAMY ROZWIĄZANIE!
zorroo88
#8 Zapaleniec#

Witam mam mały problem ponieważ kupujący założył mi dyskusję ,że nie otrzymał zwrotu wpłaty za zwrot towaru. Zwrot został zgłoszony ale nie został do mnie dostarczony. Kupujący nadał coś został nadany nr listu przewozowego ( widnieje status odebrane od nadawcy) i to wszystko - taki status już widnieje od miesiąca. Ewidentnie przesyłka została zagubiona przez przewoźnika , i tutaj mam pytanie CZY ZA PRZESYŁKĘ NIE ODPOWIADA NADAWCA ? KIEDY DOKONAĆ ZWROTU JAK KUPUJĄCY ZGŁOSI ZWROT CZY JAK DOTRZE DO NAS TOWAR ?

oznacz moderatorów
14 ODPOWIEDZI 14
kostas11
#21 Demiurg#

@zorroo88 poproś nadawcę o reklamację 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów
zorroo88
#8 Zapaleniec#

Tak to wiem ale co ze zwrotem wpłaty ?

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@zorroo88 a masz potwierdzenie od kupującego że to jest paczka do Ciebie i jesteś na 100% pewny że nadał na Twój adres ? jak tak to powinieneś oddać kasę co nie zmienia faktu że dalej kupujący musi Ci oddać towar 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów
zorroo88
#8 Zapaleniec#

Mam przy zwrocie tylko nr przesyłki ( paczkomat ) więc raczej do mnie 

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@zorroo88 raczej czy 100 %  wiesz że Twoja paczka ?  bo jak nie to możesz wstrzymać się do otrzymania towaru 🙂

Numer przesyłki to nie potwierdzenie nadania, nie daj się bo są kupujacy co nie wkładają paczek do paczkomatu wywołuje otwarcie skrytki ale nie umieszcza paczki w paczkoamcie 😞 

Podaj numer przesyłki ?

________
Κώστας
oznacz moderatorów
zorroo88
#8 Zapaleniec#

Zwrot już wykonałem nie była to wielka kwota ale co jeżeli sytuacja się powtórzy przy dosyć dużej wpłacie 

Jak sprawdzić czy paczka do mnie ? 

in post  688888039188888000028146

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@zorroo88 tu nie ma potwierdzenia więc ustawa nie ma tu zastosowania 😞 wygląda jak by paczka zaginęła, złóżcie reklamację pamiętaj że dalej kupujący musi Ci dostarczyć towar ( odszkodowanie jak zaginęła ) 

Zwrot kasy to jedno a zwrot towaru to drugie 🙂

Art. 34. 1. Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz przedsiębiorcy lub
przekazać ją osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie,
jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze rzecz. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem.

________
Κώστας
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

Art. 34. 1. Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz przedsiębiorcy lub
przekazać ją osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie,
jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze rzecz. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem.

No tak, zgodnie z art 32 ustawy, zwrócił ją przedsiębiorcy, jeżeli pokaże dowód odesłania 🙂 Wtedy przedsiębiorca musi oddać pieniądze 🙂

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@zorroo88 Postąpiłeś prawidłowo. Jeśli się to powtórzy przy większej kwocie, także masz, zgodnie z prawem, obowiązek oddać wpłatę, jeśli kupujący pokaże dowód odesłania. Takie są przepisy, nic na to nie poradzisz.

Masz niżej stanowisko UOKiK;

Odpowiedź UOKiK

Zwrot płatności przez przedsiębiorcę na rzecz konsumenta reguluje przepis art. 32 ustawy o prawach konsumenta (t.j.Dz. U. z 2020 r., poz. 287 z późn. zm.) , zgodnie z którym:

Art.  32.

  1. Przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy.
  2. Przedsiębiorca dokonuje zwrotu płatności przy użyciu takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył konsument, chyba że konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.
  3. Jeżeli przedsiębiorca nie zaproponował, że sam odbierze rzecz od konsumenta, może wstrzymać się ze zwrotem płatności otrzymanych od konsumenta do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jej odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.

 

Spełnione zostały warunki wynikające z ustępu trzeciego powyższego przepisu, zatem można domagać się zwrotu pieniędzy od przedsiębiorcy.

Zaginięcie przesyłki można reklamować niezależnie, ew. scedować to uprawnienie na przedsiębiorcę, aby dochodził odszkodowania we własnym zakresie. Jak wskazałam wyżej, wystarczające jest samo odesłanie przesyłki i przedstawienie na tę okoliczność dowodu.

 

W razie dalszych problemów, sugeruję skorzystanie z pomocy powiatowego lub miejskiego rzecznika konsumentów.

 

Rzecznicy konsumentów działają w powiatach i miastach na prawach powiatu. Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (tj. Dz.U. z 2020, poz. 1076 z ... do zadań rzeczników należy m.in.:

  1.       zapewnienie bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego (np. poprzez odpowiedzi na listy, e-maile, telefony, rozmowy podczas indywidualnych wizyt),
  2.       udzielanie informacji prawnej w zakresie ochrony prawa konsumentów,
  3.       występowanie z interwencjami do przedsiębiorców (głównie sprzedawców, usługodawców, dostawców mediów) w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów.

 

Dane teleadresowe dostępne są na stronie internetowej https://www.uokik.gov.pl/rzecznicy.php oraz https://www.uokik.gov.pl/pomoc.php.

 

Z poważaniem,

Joanna B

Konsumenckie Centrum E-porad

Dodam, że nikt tu na forum nie może orzekać, za zwłaszcza @kostas11  , co jest potwierdzeniem odesłania i czy ustawa ma zastosowanie, zrobić to może tylko sąd 🙂

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@zorroo88

Dodam jeszcze, że jeśli kupujący ma numer paczki nadany przez InPost po wykonaniu zwrotu na stronie Allegro, jest to zwrot wykonany do Ciebie.

oznacz moderatorów
zorroo88
#8 Zapaleniec#

Tak myślę ale jak sprawdzić czy przedmiot jest cały, nieuszkodzony, nieużywany  i czy to rzeczywiście ten towar ?

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@zorroo88 Masz czas 14 dni na zwrot wpłaty nawet wtedy, gdy przesyłkę zwrotną zagubił przewoźnik. Wystarczy, że klient pokaże Ci dowód odesłania rzeczy. 14 dni liczy się od dnia otrzymania rezygnacji, możesz wstrzymać się zw zwrotem do czasu otrzymania potwierdzenia odesłania, o czym stanowi art. 32 Ustawy konsumenckiej;

Jeżeli przedsiębiorca nie zaproponował, że sam odbierze rzecz od konsumenta, może wstrzymać się ze zwrotem płatności otrzymanych od konsumenta do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jej odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.

Mam też pisemne stanowisko UOKiK w tej sprawie, mogę wkleić 🙂

oznacz moderatorów
zorroo88
#8 Zapaleniec#

Czyli jako przedsiębiorcy jesteśmy cały czas robieni w wa....Jeżeli wysyłamy towar i nie dotrze do kupującego to jest nasz wina ale jeżeli kupujący zwraca i towar nie dotrze to też nasza wina ?

Dzięki za informacje 

oznacz moderatorów
ares_
#14 Krzewiciel#

@zorroo88 Dokładnie tak 🙂

Przepisy są często głupie, nieżyciowe i na dodatek niejasne więc wychodzą z nich takie dziwne sytuacje. Jednak największym problemem w tym przypadku jest samo Allegro które prawie zawsze staje po stronie kupujących a Tobie grozi negatyw, nierozwiązana dyskusja i POK. Ciekawe czy któryś duży sklep internetowy w Polsce zwrócił by pieniądze przed otrzymaniem towaru i jego sprawdzeniem.

oznacz moderatorów