anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Pytania , Podatki

MAMY ROZWIĄZANIE!
SirGuardian
#10 Popularyzator#

Witam

Planuje sprzedawać regularnie na allegro. Nie wiem jakie formy podatku jeszcze mi się opłacają by to zrozumieć. Może pomożecie bo większość z was ma to jednym palcu.

Handel dotyczy elektroniki używanej.  Obroty Planuje na przychód około 3-6 tysięcy miesięcznie. 

Teraz mam pytania. Bedę na ryczałcie ale wiem że muszę też ten Vat płacić.

 

Wariant 1.

1)Jak mam zapłacić 23% vatu to płacę od przychodu ? czyli od kwoty za którą sprzedaje produkt. Np za 1000 zł sprzedaje to płacę 23% z tego ?.  

2) Czy mogę od tych 23% odliczyć kwotę nabycia produktu jako koszt tak by pomniejszć zapłacenie vatu. Jak tak czy dowodem zakupu nabcia produktu  może być wyciąg z przelewu zakupu z konta bankowego ?  bo produkty są używane skupowane od ludzi prywatnych np na **piiip**.  Do tego czy mozna odliczyć kwotę prowizji allegro.

 

Wariant 2.

Zauważyłem że wielu sprzedawców sprzedaje ten rodzaj produkt na fakture vat marże. Czyli płacą 23 procent vatu od marzy czyli róznicy kwoty nabycia i sprzedaży. Czy o tej formy mogę odliczyć koszt prowizji allegro? 

 

 

 

oznacz moderatorów
28 ODPOWIEDZI 28
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@PHUABIB2  Może to jakieś interpretacje indywidualne, nie wiem. Mi w moim US powiedziano że się nie da . A też jak to zrobić z drugiej strony ? Żeby to działało to ponoć musi być zapis o pełnomocnictwie, a zapis jest jedną z klauzul niedozwolonych  .

Może jest tutaj ktoś kto tak robi i ma potwierdzenie z US , że robi to prawidłowo ?

_____________
Kama
oznacz moderatorów
PHUABIB2
#12 Orędownik#

@Kaliope_Brzegjak pisałem, ja to przerabiałem w 2017 ale nie skorzystałem, wiedziałem, że jak zaginie przesyłka to klienci będą mieli pretensje do mnie i ja będę występowało odszkodowanie, a nie oni. Ale jest coś takiego, tu masz artykuł:

http://www.podatki.egospodarka.pl/158557,Ryczalt-ewidencjonowany-a-koszty-wysylki-sprzedanego-towaru...

 

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@PHUABIB2  Wg mojej wiedzy sprawa jest bardziej skomplikowana . Pełnomocnictwo działa, gdy nadając w imieniu kupującego masz na dowodzie nadania i fakturze jego dane . Ja i od poczty i od Inpostu dostaję zbiorczą fakturę więc tego warunku nie wypełniam. W każdym razie na ryczałcie jestem już ponad 9  lat i póki co nie udało mi się podatku od wysyłek uniknąć 🙂

Jak zaginie przesyłka to czy z pełnomocnictwem czy bez i tak Ty za nią odpowiadasz a nie kupujący .

_____________
Kama
oznacz moderatorów
PHUABIB2
#12 Orędownik#

@Kaliope_Brzegmasz rację, dlatego nie skorzystałem z tej opcji, bo jak zaginie to i tak mnie będą ciągać, a klient nie będzie się domagał odszkodowania od dostawcy tylko ode mnie.

oznacz moderatorów
PHUABIB2
#12 Orędownik#

@SirGuardianistnieje coś takiego jak faktura Vat-marża, ale najpierw musisz się zdecydować, czy chcesz być na vacie, czy nie.

oznacz moderatorów
SirGuardian
#10 Popularyzator#

Ja musze być na vacie bo mi ustawa każe do handlu elektroniką używaną od 2019 roku od września każa rozliczać vat.


Wiesz może czy mogę wszystkim wystawiać fakturę vat marża? bo nie będę miał kasy fiskalnej na początku to nie dam przecież paragonu. Chyba że paragon można jakoś ręcznie wypisywać :P.  A wydawanie faktur vat marża wydaje się proste. Drukuje szablon z internetu wypełniam i dodaje do przesyłki

 

 

oznacz moderatorów
akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

@SirGuardian Po pierwsze, jeśli masz kolejne pytania, to nie zaznaczaj wątku jako rozwiązanego.

Jeśli rezygnujesz z kasy przy sprzedaży online (pamiętaj, że nie możesz sprzedawać pamięci), to musisz powiązać wpłatę z klientem. Faktura jest idealnym rozwiązaniem, bo masz na niej wszystkie wymagane dane.

oznacz moderatorów
SirGuardian
#10 Popularyzator#

Pewna księgowa do której dzisiaj zadzwoniłem powiedziała że po moim zapytaniu czy potwierdzenie przelewu z opisem przedmiotu jaki nabywam i danymi tej osoby wystarczy jako dowód do ewidencji na ryczałcie oraz dowód do obliczenia marży vat. Powiedziała że tak wystarczy. Nie zapytałem o to jak jest z kilko przedmiotami jednym przelewem. Czy jak płące 400 zł a mam tam  Procesor i płytę główną czy w tytule wystarczy napisać 200 zł płyta i 200 zł procesor a przelew na 400 zł i czy można to traktować jako dowód na US i do obliczenia wszystkiego. A że to nie moja księgowa tylko znajomego to nie chce drugi raz dzwonić bo i tak za darmo mi dużo powiedziała 😛

oznacz moderatorów
akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Gdyby to był jeden przedmiot, to sprawa prosta i księgowa ma rację. Przy wielu musisz mieć jakąś specyfikację. Może to być np. uzgodnienie mailowe ze sprzedawcą lub wydruk z platformy sprzedaży. 2,3 sztuki się pewnie w tytule przelewu zmieszczą i to też wystarczy.

oznacz moderatorów