anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Reklamacja towaru używanego kupionego od firmy

FotoFanPatryk
#7 Wielbiciel#

Witam sprzedawców czy ktoś może mi podpowiedzieć jak to jest teraz z tą reklamacją od towarów używanych.

 

Mianowicie w maju sprzedałem lampę błyskową , sprzedawca gdy dostał lampę potwierdził że wszystko jak najlepiej działa wystawił także ocenę pozytywną potwierdzając zgodność opisu.

Po pół roku zgłosił reklamacje z powodu wady lampy przestał działać ekran. 

Co w tej sytuacji powinienem zrobić aby wszystko było zgodne z prawem.

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7

kostas11
#21 Demiurg#

@FotoFanPatryk z towar odpowiadasz 2 lata, przyjąć reklamację, rozpatrzyć i podjąć decyzję 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

FotoFanPatryk
#7 Wielbiciel#

nawet jak jest to towar używany który ma nie wiem 10 lat i wiadomo że zawsze może coś się stać??

 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@FotoFanPatryk może to naprowadzi Cię w kierunku podjęcia prawidłowej decyzji 

Rzeczy używane

W orzecznictwie sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego niejednokrotnie podkreślano, że odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi odnosi się także do rzeczy używanych. Sprzedawca nie odpowiada jednak za takie zmniejszenie użyteczności lub wartości rzeczy, które jest zwyczajnym następstwem jej właściwego używania. Oczywiste jest bowiem, że nawet całkowicie prawidłowa eksploatacja rzeczy zawsze doprowadzi do zmniejszenia jej wartości i użyteczności. Kupujący musi mieć tego świadomość, gdyż należna cena jest odpowiednio niższa.

Powyższe ma szczególne znaczenie w przypadku rzeczy o wysokim stopniu złożoności (np. samochody). Czas używania tego typu rzeczy pozwala na przyjęcie pewnego przeciętnego stopnia zużycia, jednak stopień ten może wykazywać odstępstwa. Może się bowiem okazać, iż rzecz jest bardzo zużyta, w czym tkwi ryzyko kupującego, lub też zużycie jest mniejsze od przewidywanego, co może stanowić szkodę sprzedawcy.

Oznacza to, że zazwyczaj odpowiedzialność sprzedawcy za wady rzeczy używanej nie wystąpi, jeżeli stanowi ona konsekwencję jej prawidłowego używania.

Zaznaczenia również wymaga, że sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. Sprzedawca dla ograniczenia swej odpowiedzialności powinien zatem dokładnie opisywać w umowie przedmiot sprzedaży ze wskazaniem wszystkich ewentualnie występujących usterek lub elementów zużytych z uwagi na okres ich wcześniejszego użytkowania.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@FotoFanPatryk takie życie 🙂  przed 1 stycznia 2023 r. można było skrócić ten czas do roku a teraz ma działać 2 lata chyba że będzie to zużycie naturalne 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@FotoFanPatryk Jeśli kupujący złożył Ci reklamację to masz 14 dni na jej rozpatrzenie - czas ten zaczyna bieg o północy dnia następującego po dniu w którym została ona zgłoszona.

Możesz rozpatrzyć zdalnie bez odsyłania towaru ale masz prawo oczekiwać odesłania towaru w celu rozpatrzenia reklamacji.

Jeśli rozpatrzysz pozytywnie to musisz naprawić / wymienić / zwrócić kasę - tu decyzja należy do Ciebie.
Czas na realizację naprawy po uznanej reklamacji nie jest określony ale musi to być 'bez zbędnej zwłoki i niedogodności dla kupującego'.
Jeśli rozpatrzysz negatywnie to musisz to oczywiście odpowiednio uzasadnić.

Jeśli np. poprosisz kupującego o odesłanie towaru w celu rozpatrzenia reklamacji a on tego nie zrobi to masz prawo odrzucić taką reklamację ale musisz wydać taką decyzję 14 dnia po jej zgłoszeniu.

Jeśli nie wydasz decyzji w ciągu 14 dni to reklamacja z automatu zostaje uznana na korzyść kupującego.

oznacz moderatorów

FotoFanPatryk
#7 Wielbiciel#

zawsze myślałem reklamacje na towar używany można złożyć z tytułu nie zgodności towaru z opisem lub towar miał ukrytą wade a nie w przypadku gdy wada powstała od normalnego używania przedmiotu

 

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Jak sprzedajesz jako firma to odpowiadasz przez 2 lata od daty sprzedaży. Jednakże Kodeks Cywilny pozwala w przypadku sprzedaży rzeczy używanych na skrócenie tego terminu do 1 roku (tu nie było zmian). Jednakże kupujący musi być o tym poinformowany najpóźniej w momencie zakupu.

W przypadku sprzedaży jako osoba prywatna możesz całkowicie wyłączyć rękojmię.

oznacz moderatorów