anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Rekompensata POK a zwrot towaru

knst
#7 Wielbiciel#

Witam,

kupujący otrzymał pełną kwotę rekompensaty za kupiony przedmiot. Powodem sporu było zablokowanie telefonu przez operatora z powodu nie płacenia rat. 

Zostałem obciążony kwotą z POK (doliczona do rachunku). 

Kupujący nie odesłał nawet przedmiotu do mnie. 

Obecnie kupujący ma w posiadaniu przedmiot oraz pełny zwrot pieniędzy.

Czy kupujący ma obowiązek zwrócić przedmiot? 

oznacz moderatorów
11 ODPOWIEDZI 11

mdrogeria
#21 Demiurg#

@knst na dogadanie się z kupującym miałeś czas ,, dyskusja ,, a teraz po zwrocie z POK jesteś na łasce klienta , zorganizuj swój transport poproś grzecznie to może będzie w domu jak kurier przyjedzie po odbiór . Wrąbałeś klienta na minę i nie sądzę żeby chciał pojść Ci na rękę .

oznacz moderatorów

knst
#7 Wielbiciel#

Winy neguję. Pytam jak to wygląda w kwestii prawnej. Na tą chwilę Allegro robi co chce, a prawa trzymać się musi.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@knst  w kwestii prawnej wygląda to tak że sprzedaż telefonu którego nie jest sie włascicielem ( a jego włascicielem do momentu spłaty jest operator) to paserstwo

Wiec tak naprawde to klient powinien ten telefon na policje teraz zanieśc. 

Tak to wygląda w kwestii prawnej

oznacz moderatorów

knst
#7 Wielbiciel#

@_Likos_  napisał(a):

@knst  w kwestii prawnej wygląda to tak że sprzedaż telefonu którego nie jest sie włascicielem ( a jego włascicielem do momentu spłaty jest operator) to paserstwo

Wiec tak naprawde to klient powinien ten telefon na policje teraz zanieśc. 

Tak to wygląda w kwestii prawnej


Również nie o to pytałem.

ps. powiedz to loombardom

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@knst  pytałeś o kwestie prawne wiec napisałem co moim zdaniem teraz powinien zrobić kupujący zgodnie z prawem

Odnośnie lombardów - dotyczy ich to samo prawo wiec kupując tam powinno sie zrobić dokładnie to samo ( chyba że lombard odkupując daje do podpisania odpowiednie oświadczenie że jest sie włascicielem) Wówczas odpowiedzialność bierze ten kto do lombardu taki sprzet wstawił. 

 

oznacz moderatorów

knst
#7 Wielbiciel#

@_Likos_  napisał(a):

@knst  pytałeś o kwestie prawne wiec napisałem co moim zdaniem teraz powinien zrobić kupujący zgodnie z prawem

Odnośnie lombardów - dotyczy ich to samo prawo wiec kupując tam powinno sie zrobić dokładnie to samo ( chyba że lombard odkupując daje do podpisania odpowiednie oświadczenie że jest sie włascicielem) Wówczas odpowiedzialność bierze ten kto do lombardu taki sprzet wstawił. 

 


Ok dziękuję,

a jak kwestia ze zwrotem towaru przez kupującego jeśli przedmiot nie byłby taki jak opisałem wyżej?

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@knst  to kwestia chyba nigdzie nie uregulowana

Umowa sprzedaży tak naprawde nie została rozwiązana ponieważ nie przyjąłeś zwrotu. Wiec umowa obowiązuje. Wypłata POK to raczej odszkodowanie dla kupującego niż rozwiazanie umowy wiec przedmiot nadal pozostaje własnościa kupującego ( choc w tym przypadku akurat tak nie jest)

Tak naprawde problematyczne są dwie kwestie: czy allegro ma prawo żądać od sprzedającego zwrotu za wypłacony POK - niby tak mówi regulamin który akceptujemy logując sie do allegro lecz na ile to jest zgodne z prawem musiałby roztrzygnąć sąd

No i druga kwestia : prawa własności przedmiotu umowy - tutaj regulamin nic nie mówi wiec zgodnie zprawem przedmiot pozostaje własnościa kupującego. Niemenij po wypłacie z POK jeśłi juz zwóciłeś pieniądze do allegro wówczas allegro sugeruje kontakt z kupujacym i zwrot przedmiotu. Wiec jeśli kupujący sie zgodzi zwrócic a Ty wyslesz swojego kuriera to nie jest to niemożliwe. Takie rzeczy sie zdarzały 🙂

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@_Likos_ lombardy na każdy zakup towaru mają umowę, że towar jest własnością oddającego tam towar

więc są kryte

@knst nie zdajesz sobie sprawy jakie przepisy złamałeś i co za to Ci grozi

to co zrobiłeś może być kwalifikowane jako paserstwo, oszustwo (podpisałeś papiery biorąc telefon na raty)

pok jest patologią, allegro nigdy nie odpowiedziało tutaj, także na publiczne wezwania, co to jest pok i co się dzieje wtedy z towarem

teoretycznie na serwis powinna przejść poza roszczeniami także własność przedmiotu ale takie działanie może być nielegalne

napisz kupującemu by odesłał telefon bo musisz go oddać wierzycielowi i jak tego nie zrobi

wyślesz mu komornika lub windykatora od operatora

oznacz moderatorów

knst
#7 Wielbiciel#

Uściślając: telefon nie był brany na mnie. Kupiłem go na **piiip**, z fakturą na firmę. Na fakturze co ciekawe była pełna kwota, bez żadnych rat itd.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@knst a sposób płatności na fakturze jaki był?
jak zapłacono gotówką to możesz się odwoływać

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@knst W tej sytuacji nie masz towaru i pieniędzy, więc możesz upomnieć się u kupującego o zwrot telefonu, lecz powinieneś go odebrać własnym transportem lub wysłać kupującemu pieniądze na jego odesłanie, ponieważ towar miał wadę. Odzyskanie towaru po zwrocie środków do POK to oddzielna procedura. 

oznacz moderatorów