anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprawne i konretne wyliczanie ceny towaru

Wisimotors
#8 Zapaleniec#

Witam , od jakiegoś czasu zacząłem sprzedawać na Allegro , ogólnie jak na początek jestem miło zaskoczony bo całkiem dobrze idzie 😉 Ale mam jeden taki mały problem , który mam nadzieje ktos bardziej doświadczony pomoże mi rozwiązać . Chodzi o to jak dobrze policzyć zysk z danego przedmiotu sprzedanego na allegro ? Jestem na vat , a więc chciałbym policzyć wiadomo wszystko tak zeby uwzględniało podatek dochodowy , vat , prowizje allegro , przyjmijmy 4,5 %  . Dotychczas liczyłem to tak żeby było rentowne ale bez dokładnych sum . Teraz przyjmijmy , że kupuje produkt za 300 zł brutto i chciałbym na nim po sprzedaży i odliczeniu wszytkiego zarobić na czysto 50 zł  . Jak dobrze i prosto to wyliczyć ?

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7

pinsplash
#21 Demiurg#

@Wisimotors Teoretycznie : Excel + formuły. Praktycznie : nie możesz. Dlaczego ? Bo nie wiesz jaki sposób transportu wybierze Kupujący ( chyba ze oferujesz jeden) a co za tym idzie ile zapłacisz prowizji od kuriera/poczty itp

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

Wisimotors
#8 Zapaleniec#

No tak zdaje sobie z tego sprawy moja wysyłka oscyluje do 19 zł , więc sprzedając jakąś rzeczy powiedzmy za 300 zł jest to tak naprawde mały ułamek ceny . Różnica w zarobku może być wtedy między np 45 zł a 50 przy usłudze smart tak ? 

oznacz moderatorów

Wisimotors
#8 Zapaleniec#

Weźmy pod uwagę realny produkt który chce niedługo wystawić   . Kupiłem towar za 260 zł brutto , 211,38 netto to jest 48,62 vat . liczymy tak żeby zarobić na nim 50 zł na czysto odliczając vat , dochodowy 18% oraz prowizje allegro . A więc do kwoty 211.38 dodajemy 50 zł + 18% podatku dochodowego do 50 zł co daje 59 zł . 211.38 + 59 zł = 270,38 + 23 % vat = 332,57  . Podatek vat z tej sumy wynosi 62,19 zł . 62,19 - 48,62 = 13,57 . Nie uwzgędniłem tutaj prowizji allegro która wynosi 4.5% . Weźmyy pod uwagę że sprzedałem z wysyłką za 19 zł . 332,57 + 19 = 351,57 - 4.5 % = 15,82 . A więc zamiast zysku 50 zł mamy 50 - 15,82 = 34,18 . A więc żeby zarobić 50 zł do sumy sprzedaży należało by dołożyc te 15,82 zł ? Dobrze ja to liczę bo wydaje mi się to mega skomplikowane ;D

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Kochani, wiem, że nie macie doświadczenia, ale jak czytam te tłumaczenia to żeby bolą.

Albo pozostańcie na poziomie liczenia "ile włożyłem" versus  "ile mam" i jak idzie na minus to  trzeba podnieść ceny. albo poczytajcie trochę o podatkach i zasadach prowadzenia zapisów finansowych. 

Nie ma co się stresować. W mojej ocenie 80% handlujących liczy na zasadzie kasowej, czyli ile mi zostaje po zapłaceniu tego co musiałem zapłacić.

Nie planuje się jednak, że coś kupiłem za X i chcę zarobić 50 zł. Zarobisz ja ktoś kupi. Powinieneś oszacować za ile możesz sprzedać, i jak ci się uda za taką cenę sprzedać to zarobisz różnicę od kosztów jakie poniosłeś. Kosztów nikt ci nie policzy, musisz to zrobić sam bo tylko ty wiesz ile cię kosztuje twój biznes.

Pierwsza porada: jeżeli jesteś płatnikiem VAT to nie ma on znaczenia dla wyniku finansowego. Wszystko liczysz netto, koszty płacone Allegro też. (no chyba że nadwyżki VAT nie odprowadzasz do urzędu). Podatek dochodowy płacisz jak zarobisz więcej niż jesteś w stanie narobić kosztów. Z tym nie ma zwykle problemu dopóki nie osiągniesz poziomu na którym będzie cię stać na księgową. Wtedy to ona ci to policzy.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

oznacz moderatorów

Wisimotors
#8 Zapaleniec#

Dzięki za odpowiedź , czyli te moje wyliczenia są błędne ? 

Koszty prowizji rzeczywiście policzyłem brutto a liczy się netto , słuszna uwaga . 

Niestety to nie jest takie proste do kogoś kto zaczyna , ale wdrażam się i pomału kumam o co chodzi 😉 

Pozwole sobie zrobić jeszcze jedno wyliczenie , wezme teraz przedmiot który sprzedałem pod uwagę .

Sprzedałem przedmiot za 125.99 = 102,43 netto . 

Przedmiot ten sprzedaje jakby w pakiecie z kilkoma innymi  ( netto ) 65,00 + 11.38 + 1.60 + 6.58 = 84,56 zł netto . 

102,43 - 84,56 = 17,87 - to jest zarobek przed zapłaceniem podatku vat i dochodowego , dobrze rozumiem ? 

 

 

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Chyba dobrze, ale zwracaj uwagę na jednoznaczne sformułowania, bo nie zawsze będziesz dobrze zrozumiany. 

Kupiłaś 4 rzeczy, z których zrobiłeś "zestaw" i udało ci się sprzedać z zyskiem 17.87 zł czyli na sprzedaży masz około 17%  (zysk / przychód - 17.87 / 102.43)

Na koniec miesiąca dostaniesz do zapłaty fakturę VAT z Allegro na powiedzmy 10% (10,20 zł + VAT)

Zostanie ci około 7% czyli 7,67 zł. 

Jeżeli nie masz innych kosztów to będzie to podstawa do obliczenia podatku dochodowego PIT (zaliczka płatna co miesiąc, 20 dnia miesiąca następnego) Musisz ją płacić jeżeli przekroczysz próg kwoty wolnej od podatku (sprawdź na internecie bo nie pamiętam ile to teraz 4 - 5 tys.)

Jeżeli wszystkie twoje koszty są na fakturę VAT to ta sama kwota 7,67 zł jest podstawą podatku VAT, ale na to masz pieniądze ze sprzedaży (125.99 - 102.43 ) = 22.56 zł  Z tego zostawisz sobie VAT zapłacony przy zakupie komponentów zestawu (23% * 84.56) = 19,45 i zapłacony z faktury Allegro (około 2.34 zł) Zostanie: 23.56 - 19.45 - 2,34 = 1,77 czyli 23% od 7,67 zł. Te 1.77 musisz odprowadzić do Urzędu Skarbowego 25 dnia miesiąca następnego.

No na dziś to chyba starczy.

Powodzenia

 

oznacz moderatorów

BURZYNSKID
#13 Ambasador#

Kiedyś mądry handlowiec zapytał drugiego gdy ten proponował mu interes. Ty mi nie mów ile można zarobić, ty mi powiedz ile można stracić na tym interesie. Pozdrawiam wszystkich nowych sprzedawców na allegro. Pozdrawiam również pracowników allegro którzy opracowali system pobierania prowizji.🤑

oznacz moderatorów