anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedaż nowych ubrań a PIT

Jolciaa901
#2 Obserwator#

Witam,

miałem trochę nowych rzeczy z czasów kiedy pracowałem za granicą, kupiłem je tam o wiele taniej niż sa u nas w sklepach i po czasie uznałem, że mi się nie przydadzą jednak i sprzedały się na allegro, i chciałbym się dowiedzieć jak się ma ich sprzedaż do odprowadzenia PITU i działalności nierejestrowanej. 

- w ich posiadaniu byłem dłużej niż 6 miesięcy ale są nowe czy to coś zmienia, czy ich stan nie ma tu znaczenia?

- nie posiadam paragonów za zakupy jak się ma to do rozliczenia kosztów uzyskania przychodu jeśli nie mam potwierdzenia na koszty ich nabycia? Ponieważ koszty odsprzedania przekroczyły przysłowiowy próg 1500zł, jednak zarobek nie przekroczył tego progu ale nie mam za bardzo jak udowodnić za ile były kupione, czy cenę zakupu można uwzględnić jakoś "średnią sklepową" bez takiego dowodu?

 

oznacz moderatorów
9 ODPOWIEDZI 9

LEW433
#21 Demiurg#

Jak masz dłużej niz 6m-cy to sobie sprzedawaj, tylko jest próg:  Działalność nierejestrowa (nierejestrowana lub nieewidencjonowana) to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych. Taka działalność nie wymaga rejestracji firmy. Możesz prowadzić działalność nierejestrową: jeżeli przychody z twojej działalności w żadnym miesiącu 2022 roku nie przekroczą kwoty 1505 zł.

oznacz moderatorów

Jolciaa901
#2 Obserwator#

Czy przychody oblicza się odejmując wartość rynkową przedmiotu czy przychód = cena sprzedaży, jeśli nie mam dokumentu potwierdzającego cenę wcześniejszego zakupu?

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

To nie fikcja liczy się tyle ile masz na papierze.

oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

@LEW433 nie mieszaj w głowie. Sprzedaż własnych rzeczy po pół roku, zakupionych na użytek własny, a nie na handel, TO NIE jest działalność gospodarcza (ani rejestrowana, ani nierejestrowana).

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  wprowadźcie łapkę w dół 😉

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@akcesoria-net-pl Nie mamy takich planów w najbliższym czasie. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

@_HolaOla_ a szkoda, bo niektórzy mają misję wypowiadania się w każdym wątku.

oznacz moderatorów

Jolciaa901
#2 Obserwator#

Witam,

sprzedałem w ciągu ostatnio kilka rzeczy które zakupiłem w tamtym roku jak byłem za granicą.

Nie posiadam działalności gospodarczej czy za to jest jakaś kara?

Wartość sprzedanych rzeczy w miesiącu to ok 4tyś zł.. ale nie przekroczyło to dopuszczalnego zarobku jaki na tym zyskałem czyli 1500zł, jednak nie mam dowodu potwierdzającego zakup tych rzeczy. Czy będzie jakiś problem udowodnienia nie przekroczyłem progu zarobkowego? Czy raczej przy takich kwotach nie ma się o co martwić? Zastanawiam czy gdzieś to mam zgłosić czy jak? Sprzedaż oczywiście okazjonalna. 

 

oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Jeśli sprzedajesz swoje rzeczy, zakupione ponad pół roku temu, to masz do tego prawo bez płacenia podatku. Nie ma czegoś takiego jak 'limit dopuszczalnego zarobku'.

oznacz moderatorów

Client:104371448
#14 Krzewiciel#

Obawiam się, że mylisz pojęcia i nie wiesz o czym piszesz. Musisz rozszerzyć swoją wiedzę. Na przykład na forum są podobne tematy.

oznacz moderatorów