anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedaż przez nieletniego

BloxetPL
#7 Wielbiciel#

Hej, chciałbym się dowiedzieć jak po stronie prawnej wygląda sprzedaż używanych telefonow przez nieletniego. Mam 14 lat i chciałbym sobie dorobić na odnawianiu telefonow (konkretnie iPhonów). Czy aby sprzedać takowy sprzęt muszę posiadać jakiś dowód zakupu? Czy cos mi grozi za sprzedawanie telefonów z drugiej ręki?

Proces wygląda tak: 

1. Poszukuję używane uszkodzone iPhone

2. Sprawdzam czy cena jest adekwatna oraz czy ogłoszenie nie jest oszustwem

3. Sprawdzam też, czy telefon nie jest kradziony (blokada icloud, itp)

4. Kupuje odpowiednie części w celu naprawy urzadzenia

5. Naprawiony sprzęt wystawiam jako odnowiony, w cenie korzystnej dla klienta i dla mnie aby mieć z niego jakiś profit.

Konto w banku juz mam, wszystko zweryfikowane na allegro lokalnie ponieważ sprzedałem kiedyś swój telefon.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi 😄

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7

pecela
#17 Koryfeusz#

To elektronika, więc musisz mieć kasę fiskalną i być zarejestrowany do VAT jako podatnik czynny. Firmy zakładać nie musisz o ile twój przychód nie przekroczy 75% wynagrodzenia minimalnego (mowa o przychodzie należnym, a nie rzeczywistym).

Do tego ponieważ nie masz 18 lat, do każdej czynności potrzebujesz zgody rodziców lub sądu rodzinnego.

Jak twój przychód przekroczy limit to w ciągu 7 dni musisz zarejestrować działalność gospodarczą. Osoba nieletnia może to zrobić tylko w urzędzie gminy/miasta, gdzie musisz się zgłosić z rodzicami.

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

No i właśnie - kasa fiskalna i VAT. 
(jeśli ma być na legalu)

oznacz moderatorów

Client:44052296
#21 Demiurg#

@BloxetPL a opiekunowie znają twój biznesplan?

oznacz moderatorów

BloxetPL
#7 Wielbiciel#

Oczywiście, bez ich zgody nic bym nie robil

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@BloxetPL To nie zabawa więc poszukaj sobie kogoś co Cię poprowadzi poradzi na początku, a sprzedaż elektroniki to dodatkowe obostrzenia.

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

W żadnym wypadku nie chcę Cię zniechęcać ale może to być zabawa nie warta zachodu.
Policzyłeś sobie ile możesz zarobić na kupnie, odnowieniu i odsprzedaży jednego takiego telefonu? 
Oryginalne części do iPhone są dosyć drogie a z tego co wiem to ich serwis nie jest najłatwiejszy.

Chyba że mówisz o częściach od chińczyka ale wtedy kupujący musi wiedzieć że telefon posiada nieoryginalne części i sprzedać taki telefon znowu jest nie dość że ciężej to i są one tańsze. 

oznacz moderatorów

Client:112861744
#7 Wielbiciel#

@BloxetPL I jak? Coś z tego wyszło?

oznacz moderatorów