Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Witam,
sprzedaję własne nasiona, suszone części roślin. Nie mam działalności gospodarczej. Roczne przychody to około 30 000zł (2 miesiące w roku przychód większy niż 4000zł)
Czy muszę rejestrować działalność? Zgłaszać coś do urzędu skarbowego? Dodam że jestem również zatrudniony umową o pracę (dochód roczny 12 000zł)
Dziękuję
1) w bieżącym roku na działalności nierejestrowanej można zdaje sie osiągnąć przychód miesieczny max 3181,15 za ubiegły rok musisz sprawdzić
2) to że prowadzisz dzialanośc nierejestrowaną nie znaczy że nie musisz tego ujmowac w zeznaniu podatkowy - ten przychód także powinien być ujęty
3) handel nasionami ( materiaem siewnym ) jest specyficzny i bardzo obostrzony - sugeruje zapoznac sie z ustawą o nasiennictwie lub udac do najliższego PIORiNu aby Ci dokładnie opowiedziano o warunkach wprowadzania nasion do obrotu - bo kary są duże.
Dla przykłądu powiem . My handlujemy nasionami innych firm od 20 lat i rozważaliśmy własne paczkowanie nasion pod własną marką ale jak zaczeliśmy zgłebiac temat to odpusciliśmy wprowadzanie materiału siewnego. Skupiliśmy sie na handlu nasionami znanych dużych firm które w momencie pakowania dopełniają wszystkich formalności i mają całą dokumentacje, własne laboratoria i odpowiednie certyfikaty . A momi że tylko handlujemy zapaczkowanymi już nasionami to i tak dwa razy w roku mamy kontrole z Inspektoratu Ochrony Roślin.
Wiec to generalnie dość poważna sprawa - możesz co prawda handlowac w dziale kolecje jako materiał kolekcjonerski ale jeśłi inspektor zada Ci pytanie o przedmiot i powiesz że nasiona są do siewu - może być kara.
Jełsi chodzi o przychody za poprzedni rok musisz sobie posprawdzać - najlepiej zsumowac przychody i pójsc z tym do zaufanego biura rachunkowego. tam powinni Ci poweidziec jak najlepiej prowadzić taką działalność
@psiolo aha jeszcze jedno . Rzuciłem okiem na Twoje oferty i sugeruje nie oznaczać aukcji nasiona BIO - chyba że masz odpowiednie certfikaty . To zastrzeżone oznaczenie i nawet jeśłi hodujesz w pełni ekologicznie - bez odpowiednich dokumentów nie wolno go używać:
Nasiona ekologiczne BIO uzyskano z roślin uprawianych w gospodarstwach ekologicznych bez użycia jakichkolwiek sztucznych nawozów czy chemicznych środków ochrony. Produkcja nasienna jest prowadzona zgodnie z wymogami Unii Europejskiej i poddawana ciągłym kontrolom przez jednostki certyfikujące. Nasiona ekologiczne uzyskują odpowiedni certyfikat świadczący o ich jakości i pochodzeniu. Do uprawy wybiera się odmiany roślin charakteryzujące się dobrą odpornością lub tolerancją na choroby i szkodniki.
Wiecej możesz znaleźć w necie
Witam, dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedz. Jej przerasta mnie to :). Aby udać się do PIORiNu należy mieć firmę, a absolutnie nie mam pojęcia jak zacząć..
Zdaje się, że nazwa "naturalne" nie jest zastrzeżona?
Dzięki
Tu bardziej skomplikowane jest co sprzedajesz a nie że chcesz sprzedawać.
@psiolo z zastrzezeniem nazwy "naturalne" sie nie spotkałem wiec pewnie nie.
Natomiast innym ze sposobów sprzedaży takich nasion jest dogadanie sie z firmą nasienną - tefirmy często nie produkują same lecz kontraktują produkcje u rolników. Potem odbierają i same mając laboratoria wyrabiają odpowiednie dokumenty. Jełśi masz doświadczenie w hodowli może po prostu warto im wstawić zamiast sie narażac tak jak my doszliśmy do wniosku że pakowanie nasion , spełnienie warunków ustawowych i wyrabianie dokumentów jest nieopłacalne - lepiej po prostu oferować nasiona juz spakowane i dopuszczone do obrotu.
Myśle też że sam w sobie PIORiN nie jest taki straszny 🙂 . Troszke poczytaj w necie zawsze też możesz pójśc i dopytać jak można sprzedać takie produkty jak Twoje. Przecież za informacje nie zapłacisz a bedziesz miał wszystko w miare tak jak trzeba. My wiele informacji maamy własnie od inspektorów kórzy zwracają także naszą uwage na rzeczy które sie aktualnie zmieniają w handlu nasionami. A jak czegoś nie jesteśmy pewni - to dzwonimy i pytamy 🙂
@psiolo aha aby iść do PIORiNu nie musisz miec firmy. Chodzą tam producenci , rolnicy, handlowcy generalnie każdy kto jest zainteresowany. Nawet rolnicy reklamacje na nasiona także mogą tam składać - oczywiscie móie o dużych producentach rolnych nie o działkowcach ( chociaż dla działkowcó takze chyba nie jest to zabronione) Myśle wiec że spokojnie możesz tam podpytać jeśłi trafisz na rozsądnego inspektora to Ci podpowie co i jak mógłbys robić
Dzięki. Chodziło mi bardziej o to, że aby zacząć "współracę z PIORiN, już trzeba mieć działalność.
Czy wystarczy w opisie oferty napisać, że to nasiona kolekcjonerskie? Czy dział może pozostać np "rośliny ozdobne"?
Jeżeli sprzedawałeś towar na własny rachunek, w celu uzyskania dochodu (czyli chciałeś na tym zarobić), to jest to działalność gospodarcza, a fakt rejestracji firmy w CEIDG ma tu drugorzędne znaczenie. Jeżeli przychód należny z takiej działalności nie przekracza 75% wynagrodzenia minimalnego (do końca czerwca 2023 było to 50% wynagrodzenia minimalnego), nie musisz rejestrować firmy w CEIDG.
Co do kasy fiskalnej, to obowiązuje cię limit przychodu ze sprzedaży dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, w wysokości 20000 zł rocznie (to kwota roczna, jak zacząłeś sprzedaż w trakcie roku, to kwota ta zmniejsza się proporcjonalnie). Natomiast jeżeli chodzi o VAT to tu standardowo do 200000 zł, nie musisz się rejestrować.
Ważne. Nie ma tu znaczenia czy masz zarejestrowaną firmę, czy nie, liczy się przychód.
Ważne. Przychód należny i przychód to nie jest to samo. Ten pierwszy to przychód, jaki ci się należał w danym miesiącu, bez względu na to czy realnie go otrzymałeś (np. klient zakupił, a nie zapłacił, to i tak wlicza ci się do przychodu należnego).
@psiolo PIORiN to jest panstwowy urząd ( Powiatowy Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa)Czasem w powiecie jestw WIORiN ( Wojewódzki ....) z nimi sie nie zaczyna współpracy 🙂 oni po prostu są od kontrolowania materiału siewnego , szkółkarskiego, oraz wszelkich spraw zawiązanych z hodowlą roślin , chorobami fitosanitarnymi i dokumentacją roślin. Wiec po prostu tam otrzymałbys najbardziej rzetelne informacje nie musisz mieć działalności możesz być działkowcem .
Co do tego co nalezy napisać w ofercie czy wstatrczy nasiona kolekcjonerskie - tutaj Ci nie doradze bo moim zdaniem to balansowanie na granicy prawa a nie chce Cie wprowadzać w błąd ( były juz kolekcjonerskie dopalacze)
Natomiast co do prawidłowości danego działu to już także musiałbys dopytać kogoś innego.
My prowadzac firme po prostu stosujemy to przepisy i nie zastanawiamy sie nad balansowaniem na granicy. Przekazałem Ci tylko wiedze co do której mam pewnośc . Po prostu abys uniknął ewentualnych kłopotów bo czasem sie czegoś nie wie i można sobie narobić poblemów. Co do samej zasady rozlicznia podatku to Ci tutaj szerzeja napisał @pecela .
Wiem z nasionami jest taki kłopot że sprzedają sie przez dwa -trzy miesiące i wówczas jest bardzo duży dochód a po tym czasie jest dużo mniejszy - no ale takie konsultacje jak to rozwiązać to już z jakims biurem rachunkowym byś musiał przeprowadzić ( być moze dwa konta allegro ( Twoje i żony) i dzielić przychód na pół ?, ale jak mówie nie znam sie na tym musiałbyś skonsultować.)
Co do handlu nasionami - po prostu na początek poczytaj przepisy w googlach o reszte w razie wątpliwości dopytaj w inspektoracie. Tam uzyskasz napewniejszą wiedze.
Powodzenia
Miałem na myśli zarejestrowaną firmę aby móc zacząć rejestrować materiał w PIORiN. Oczywiście wybiorę się tam z ciekawości. No cóż, dzięki Ci za super obszerne odpowiedzi, wiele mi pomogło, aż mi głupio. Co tam nie mam co roku i potrzebuję, wiem gdzie znaleźć 🙂 Pozdrawiam