anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Uwaga dotycząca kategorii - brak kategorii dla produktu fabrycznie nowego ale po okresie gwarancji

elemel8
#8 Zapaleniec#

Na Allegro brakuje kategorii dla takich przedmiotów. Często zdarzają się przedmioty w stanie fabrycznie nowym, w oryginalnym opakowaniu ale leżące już jakiś czas w "zasobach". Lub - czego ostatnio sporo (Aleloombard z kolejnym numerkiem....) - od sprzedawców typu lombardowego.

Nowy oznacza przedmiot prosto od producenta, z kompletem dokumentów i pełną gwarancją więc taki przedmiot nie bardzo pasuje do "nowego".

W przypadku niektórych przedmiotów dochodzi jeszcze sprawa starzenia się przedmiotu - np w przypadku wszelkiego rodzaju baterii i akumulatorów, które może i są nieużywane i nie rozpakowane ale po np, 10 latach nie nadają się już do użytku.

Przenanlizujmy istniejące kategorie:

Po zwrocie - nie pasuje, sprzęt prosto z hurtowni lub kupiony dawno temu do zasobów domowych ale przeleżał.

Na części - nie pasuje, nówka sztuka w fabrycznym opakowaniu, Chyba że sprzedawca tak będzie sprzedawał.

Niepełny komplet - nie pasuje - pełny komplet z fabryki.

Nowy z defektem - nie pasuje - bez defektu ale nie nowy tylko w stanie fabrycznym.

Powystawowy - nie pasuje - nie widział wystawy, tutaj byłby rozpakowany w celu prezentacji czyli właściwie odmiana używanego - a towar jest w stanie fabrycznym nie rozpakowany.

Uszkodzony - nie pasuje - sprawny (przynajmniej wg wiedzy i dobrej woli sprzedawcy bo nierozpakowany).

Odnowiony przez producenta - nie pasuje - w stanie fabrycznym.

Odnowiony przez sprzedawcę - j/w.

Przepakowany - nie pasuje - w oryginalnym nie naruszonym fabrycznym opakowaniu, a jeśli już przepakowany to nie ma zaznaczenia że jest w stanie fabrycznym.

Może dodać kategorię typu:  "Nieużywany", "Leżak magazynowy" lub "W stanie fabrycznie nowym"....? lub coś bardziej po polsku?

oznacz moderatorów
2 ODPOWIEDZI 2

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@elemel8 możesz zgłosić swój pomysł tutaj 🙂 Natomiast wydaje mi się, że dla takich produktów odpowiedni stan to "nowy" ponieważ to oznacza "nieużywany", a nie "prosto od producenta". Ten termin odnosi się do konkretnego sprzedawanego przedmiotu, jeśli jest nieużywany, nieotwarty to jest nowy, nawet jeśli był wyprodukowany np. w 2010 roku. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

elemel8
#8 Zapaleniec#

Częściowo się nie zgodzę.

Po pierwsze - istnieją produkty, które się starzeją - podałem wcześniej przykład baterii i akumulatorów. Nie ładowany akumulator LI-Ion do wkrętarki po 10 latach jest wart tyle ile obudowa i sterownik. Ogniwa są do wyrzucenia (podobnie a nawet bardziej z bateriami akalicznymi lub ogniwami NiMH). I zaznaczenie opcji "nowy" (pomijając uczciwość sprzedawcy) to spore minięcie się z prawdą. Ale może być przecież i "stan fabryczny" i "fabrycznie zapakowany".

Po drugie - nie można chyba traktować tak samo towaru, który jest nierozpakowany (i być może  w stanie fabrycznym) i tylko tyle a towaru, który jest na gwarancji producenta lub sprzedawcy - z tzw. papierami. W tym momencie sprzedawcy mający taki "nowy" inaczej towar, dają jakąś symboliczną dwutygodniową gwarancję (a czasem wręcz żadnej) lub zaczyna się kombinowanie ze statusem towaru - bo nie mają innej opcji - a nie chcą pisać że jest to towar używany, powystawowy, lub w inny sposób niepełnowartościowy bo na tym stracą. A potem kończy się na odsyłaniu na siłę i wzajemnych pretensjach.

Sam byłem w kropce sprzedając części komputerowe - bywało - nawet sprzed 20 lat (idzie o stare karty rozszerzeń, nieużywane streamery itp) które dla hobbystów przedstawiały sporą wartość. Ale z jednej strony sprzęt był w stanie fabrycznym, komputera nie widział, pudełka oryginalne - a z drugiej nie zaznaczę  przecież opcji "nowy" przy archaicznym urządzeniu sprzed kilkudziesięciu lat które przeleżało kilka dekad. Mogę w objaśnieniu do aukcji napisać "jak nowy" lub " w stanie fabrycznym" - i tu brakuje pośredniej opcji w samym Allegro.

oznacz moderatorów