Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Witam. Posiadam już konto na Allegro - okazjonalnie coś sprzedam na Allegro Lokalnie. Chciałbym rozpocząć od 01 lipca nierejestrowalną działalność gospodarczą. Pytanie - czy potrzebuję jakieś nowe konto założyć? Czy można wystawić więcej niż 200 przedmiotów na jednym koncie - a jeśli tak jak to zrobić? czy należy założyć kolejne konto? Czy zgłaszać taki fakt do Allegro a jeśli tak to w jaki sposób(dot. zwiększenia sprzedaży na jednym koncie)? Czy Allegro wystawia FVAT obligatoryjnie, czy na życzenie i jak taka FVAT trafia do klienta?
@klemenshusak żeby posiadać konto firmowe na Allegro, musisz prowadzić zarejestrowaną działalność gospodarczą i przedstawić dokumenty potwierdzające jej prowadzenie. W przypadku działalności nierejestrowanej, możesz sprzedawać jedynie za pośrednictwem konta zwykłego.
Na Allegro Lokalnie możesz mieć maksymalnie 200 aktywnych ogłoszeń. Na Allegro maksymalnie możesz mieć maksymalnie 200 tys. ogłoszeń.
Zwróciłabym jednak uwagę na zasady prowadzenie działalności nierejestrowanej (między innymi na miesięczny przychód (nie może przekraczać 50% wynagrodzenia minimalnego na dany rok. W 2023 roku jest to 1745 zł).
Faktury dla klienta wystawia sprzedający, nie Allegro. Nie udzielamy porad księgowych, więc polecam upewnić się z osobą zajmująca się księgowością.
Allegro nie uznaje czegoś takiego jak działalność nierejestrowana, więc zostaje ci sprzedaż z konta zwykłego (co wyklucza np. dostęp po API, czy otzrymanie FV). Do tego powinieneś poinformować klientów o przysługujących im prawach (Allegro będzie podawać błędną informację, że kupującego nie chronią przepisy ustawy konsumenckiej, czy info o braku ustawowego prawa do zwrotu).
Co do FVAT, to aby je wystawiać, musisz mieć NIP i być zarejestrowanym do VAT (musisz złożyć formularz NIP-7 i po otrzymany NIP-u, składasz VAT-R). Tutaj uwaga, aby wystawiać FVAT z 23%, musisz zarejestrować się jako podatnik czynny, co wiąże się z koniecznością składania comiesięcznych raportów JPK-VAT (dawny VAT-7).