anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy koszt dostawy ze zwrotu przedmiotu zakupionego przez SMART zostanie odliczony?

nata107
#7 Wielbiciel#

Witam, mam pytanie mianowicie; dokonuję zakupu za 40zł mam pakiet smart więc dostawa jest gratis, otrzymuje towar ale częśc z dostawy chcę zwrócić, więc w części towar wraca do sprzedawcy i chodzi o zwrot czy od kwoty która zostanie mi zwrócona jest odliczany koszt dostawy? Poniewaz w tej sytuacji tj po dokonanym zwrocie wartość za zakupione przeze mnie przedmioty jest mniejsza niz 40zł ?

oznacz moderatorów
14 ODPOWIEDZI 14

A3dam
#19 Nestor#

Dostawa już została zrealizowana. Powinieneś dostać wartość produktów z których zrezygnowałeś i koszt najtańszej dostawy (w tym przypadku dostawa była najtańsza).

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

nata107
#7 Wielbiciel#

Teraz mam już jasność, dziękuję:)

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

@nata107

A3dam nie odpisał Ci szczegółowo. Zwracasz część towaru i otrzymujesz tylko zwrot kasy za zwrócony towar.

Następna rzecz - nie zdziw się, że sprzedający doda Cię do "czarnej listy" i nie będziesz mógł/a dokonać u niego więcej zakupów. To jest właśnie zabezpieczenie przed "cwaniaczkami", którzy dokonują zakupów dla darmowej wysyłki i potem część zakupionych towarów zwracają. Zdarzają się ekstremalne sytuacje, gdy kupujący dokonuje zakupów za np. 42 zł, zostawia przedmiot z 2,50 i resztę zwraca. Sprzedający ponosi koszty zabezpieczenia wysyłki, odpowiedniego zapakowania, materiałów do zapakowania przesyłki, opłacenia pracownika, poświęcony czas na obsługę zamówienia, koszt przesyłki (1 zł).

Dodatkowo większość kupujących zwraca takie towary bez paragonu, dodatkowe 20 min. stracone na sporządzenie całej dokumentacji do Urzędu Skarbowego i obsługę zwrotu.

Teraz sam/a mi powiedz, ile sprzedawca zarobił na takiej transakcji?

Czy to jest uczciwe ze strony kupującego?

Czy zakupienie towaru w mniejszej ilości i poniesienie kosztów dostawy w wysokości 8,99 zł to aż taki duży koszt dla kupującego? Kiedy skończy się ta pazerność dla kilku zł i zacznie poszanowanie sprzedających?

 

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

nata107
#7 Wielbiciel#

Rozumiem, że jest Pan sfrustrowanym sprzedawcą na allegro ale bez przesady, miał kazdy kto zwraca produkty jest jak to Pan nazwał "cwaniaczkiem",  zamierzam kupic kilka produktów ale nie wiem czy spełnią moje oczekiwania ponieważ kupujemy to co widzimy na zdjęciu a w realu nie zawsze ma to swoje odzwierciedlenie, nie od dziś wiadomo że wiekszość sprzedawców umieszcza na stronach aukcji  obrobione i odpicowane zdjęcia, tak więc to że ktos zwraca produkt to nie oznacza że jest  nieuczciwą osobą bez przesady,  zadałam proste pytanie i oczekiwałam równie prostej oraz jasnej odpowiedzi i taką tez od użytkownika A3dam otrzymałam, dziękuję

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@maxr01 
Nie zakładaj z góry, że każdy Kupujący to "cwaniaczek".
Natomiast na przedstawioną przez siebie przykładową sytuację spójrz inaczej:
Sprzedawca finalnie sprzedał produkt za 2.50zł., prawdopodobnie tylko dzięki temu że wysyłka dla Kupującego była darmowa, a zdecydowanie większą część realnych kosztów przesyłki (oraz zwrotu) poniosło Allegro.
Byłoby lepiej dla Sprzedawcy gdyby Kupujący zwrócił 100% tego co kupił ??

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@A3dam  widzisz jak to jest z różnymi punktami widzenia.

"Sprzedawca finalnie sprzedał produkt za 2.50zł."

0,25- prowizja allegro

1 zł- smart

2 zł - koszty opakowania i zabezpieczenia paczki

2 zł koszty pracownicze przy pakowaniu

2 zł obsługa zwrotu i dokumentacji z nim związanej

Razem 2,50 ( sprzedaż) minus 7,25 ( koszty a staram sie je nisko wyceniac) to razem daje sprzedawcy -4,75  straty

Natomiast jeśli kupujący miałby przy faktycznym  zakupie za 2,5 zaplacic 8,99 kosztów  zwrotu to do transakcji prawdopodobnie w ogóle by nie doszło i sprzedający by tej straty nie poniósł.

Oczywiście że nie każdy kupujący to " cwaniaczek" . Powiem więcej "cwaniaczkow" jest naprawde niewielki odsetek niemniej takie transakcje przynoszą straty za które potem płaca uczciwi kupujacy w cenie towaru. Bo umówmy sie każdy kto prowadzi jakąkolwike działalnośc nie robi tego charytatywnie i jesli są transakcje przynoszące straty to inne transakcje muszą przynosić na tyle duży zysk aby pokryc te straty i wygenerowac zysk dla firmy.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@_Likos_ 
Napisałeś: Razem 2,50 ( sprzedaż) minus 7,25 ( koszty a staram sie je nisko wyceniac) to razem daje sprzedawcy -4,75 straty

Zauważ, że jakby kupujący w tym przykładzie zwrócił 100% zakupu (czyli ten produkt za 2.50zł. również) to Sprzedający nie uniknąłby kosztów już poniesionych (cytując za Tobą: 1 zł- smart, 2 zł - koszty opakowania i zabezpieczenia paczki, 2 zł koszty pracownicze przy pakowaniu, 2 zł obsługa zwrotu i dokumentacji z nim związanej), a mógłby liczyć co najwyżej na odzyskanie zapłaconej prowizji Allegro (0.25zł).
Wyliczone przez Ciebie straty osiągnęłyby więc wartość ok. 7zł.
Mimo wszystko uważam, że strata ~4,75zł. jest mniejszym złem niż ~7zł.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@A3dam  pominąłeś tylko jeden akapit z mojej wypowiedzi:

Natomiast jeśli kupujący miałby przy faktycznym  zakupie za 2,5 zaplacic 8,99 kosztów  zwrotu to do transakcji prawdopodobnie w ogóle by nie doszło i sprzedający by tej straty nie poniósł.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@_Likos_ 
Napisałem wcześniej:
"Sprzedawca finalnie sprzedał produkt za 2.50zł., prawdopodobnie tylko dzięki temu że wysyłka dla Kupującego była darmowa, a zdecydowanie większą część realnych kosztów przesyłki (oraz zwrotu) poniosło Allegro."

Natomiast w tym wątku został poruszony temat czy lepiej dla Sprzedawcy jest jeżeli Kupujący zwróci tylko część czy całość zakupu (mając darmową wysyłkę i zwrot), a nie: czy i ile powinien płacić Kupujący za przesyłki.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@nata107 Nie jest odliczany koszt dostawy. Kupując w Smarcie możesz zwracać część produktów tak, aby finalnie pozostawić sobie towary w cenie poniżej 40 zł, a mimo to masz darmową dostawę. Nie przejmuj się wynurzeniami @maxr01 , on zazwyczaj chciałby utrudniać kupującym, co tylko się da, ale Allegro nie widzi problemu przy tego rodzaju zwrotach częściowych i stoi na stanowisku, że darmowa dostawa Smart nadal obowiązuje. Nie musisz się też wczuwać w rolę sprzedawcy i liczyć jego ewentualnych strat. Gdyby tracił, nie sprzedawałby na Allegro.

oznacz moderatorów

nata107
#7 Wielbiciel#

Bardzo pomocna ale przede wszystkim logiczna odpowiedż, dziękuję

oznacz moderatorów

TATLOK
#15 Entuzjasta#

Oczywiście, że ani Allegro, ani sprzedawca nic ci nie potrącił, tym bardziej ze Smarta i przynajmniej jak na razie.

Jeśli jakiś sprzedawca na Allegro sprzedaję produkty poniżej 40zl. To na pewno mu się to opłaci, a takie zwroty dawno wliczył w koszty obsługi i cenę końcowa produktu.

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

Odpowiadam i idę po kolei:

@nata107 - z tego co piszesz w pierwszym poście wnioskuję, że dokonujesz zakupu takiego zakupu dla darmowej przesyłki SMART. Po czym zwracasz część towaru. Nie szanujesz sprzedawcy, jego pracy i poniesionych kosztów. Odnośnie drugiego "obronnego" postu - do tylko potwierdza fakt, że dokonujesz zakupu dla darmowej przesyłki. Żałosne....

@A3dam - wcale nie zakładam z góry, że każdy kupujący to "cwaniaczek". To jest bardzo błędne rozumowanie z Twojej strony. Jest wręcz przeciwnie. A za "cwaniaczków" uważam osoby, które kupują sobie produkty dla darmowej wysyłki, po czym część zwracają. Po prostu potrafi takich rozpoznać i już przy zakupie wiem, że część zamówionego towaru do mnie wróci.  Odnośnie zwrotu towaru  sprzedaży za 2,50 zł - nie ma to znaczenia, czy kupujący zwrócił wszystko, czy zostawił sobie towar za 2,50 zł. Nie potrafisz liczyć? Przecież i tak jestem "do tyłu". I zagwarantuję Ci, że Allegro nic na tym nie straciło. Nie prowadzę działalności charytatywnej, więc Twoje wyliczenia odnośnie strat są bezsensowne.

@_Likos_ - chyba dokładnie przedstawił kalkulację. Trochę strata źle policzona, przedmiocie sprzedanym za 2,50 zł mam tylko 1 zł zarobku brutto. 

xyz96 - ma po prostu swoją "filozofię", wynikającą tylko z teorii. Wielokrotnie był prostowany przez doświadczonych sprzedających i przez moderatorów. Ale to trudny przypadek i nie będę już więcej komentował jego postów. 

Ja zamierzam uruchomić nowe konto, na którym przy zwrotach chcę jasno określić zasady. 

W zakładce zwroty informacja typu:

- W przypadku zwrotu towaru z tytułu odstąpienia od zawartej umowy kupujący zobowiązany jest do dołączenia takiego formularza do zwracanego towaru (zwrot dokonywany przez formularz Allegro nie jest jednoznaczny z odstąpieniem od umowy - nie ma w nim takiej informacji). 

- Odstępując od zawartej umowy kupujący na własne życzenie zmienia jej warunki. Dotyczą one nie tylko zwrotu kosztów zakupionych produktów, lecz również zmieniają warunki kosztów wysyłki.

- W przypadku, gdy na aukcji są oferowane darmowe przesyłki - w świetle prawa, kupujący zwracając część zakupionego towaru zmienia warunki umowy, zwrot zakupionego towaru w świetle prawa jest uznawany za transakcję, która po prostu nie zaistniała. W związku z powyższym prawem, koszty przesyłki zostaną dostosowane do wartości zamówienia po odstąpieniu od umowy i zwrocie części towaru.

Czy coś w takich zapisach jest nie tak? Jakieś zastrzeżenia poparte paragrafami ustawy?

 

 

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

Czyli podsumowując:

Za dużo , by znów tutaj pisać, brak stanowiska serwisu tylko podkreśla słuszność moich działań.

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów