anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Reklamacja towarów czy zawsze mam dwa lata na reklamację? Nawet jeśli w ofercie jest inna informacja

Client:29156473
#7 Wielbiciel#

Czy prawdą jest że jeżeli w aukcji jest napisane rok reklamacji na towar np na buty to i tak ustawowo w prawie konsumenckim jest 2 lata na reklamację towaru? I po upływie roku nadal mam prawo do reklamacji?

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7

LEW433
#21 Demiurg#

Musisz rozróżnić są 2lata na niezgodność z opisem (rękojmia) i gwarancja i tu ustala czas gwarant, może nim być zarówno sprzedajacy jak i producent.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Obecnie zawsze sa 2 lata z rekojmi jest tez gwarancja moze byc tam napisane cokolwiek nawet rok pytanie co tam masz w ofercie bo reklamowac mozna i z tego i z tego

oznacz moderatorów

Client:29156473
#7 Wielbiciel#

Chodzi mi o sytuację, w której buty np nie wytrzymają tego ponad roku nie z mojej winny i np pęknie materiał po upływie roku czy mam prawo reklamować po roku?

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@Client:29156473 możesz tylko w myśl nowych przepisów po użytkowaniu ponad rocznym to Ty musisz dowieść ,że wada istniała w produkcie od początku .

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@mdrogeria nie ma całe 2 lata rękojmii pelnej obecnie wcześniej po roku bylo że mjsiiał kupujący udowodnić że wada leżała w produkcie

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@Client:29156473 To tak naprawdę masz 1rok bo w drugim roku na Tobie spoczywa udowodnienie że buty miały wady- rzeczoznawca  itd. a czasem może być i sąd. Wiadomo ze sprzedajacy odrzucą taką reklamację, tak to działa niestety.🤗

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@LEW433 przepisy się zmieniły od 1 stycznia 2023 może warto przeczytać. @mdrogeria 

Nowe zasady reklamacji

Zmieni się nazewnictwo: zamiast „rękojmi” będzie „odpowiedzialność za niezgodność towaru z umową”.

W zaktualizowanych przepisach w pierwszej kolejności konsument może żądać naprawy lub wymiany wadliwego towaru. Zwrot pieniędzy (częściowy lub całkowity) będzie możliwy w kolejnym etapie dochodzenia roszczeń.

Korzystne dla konsumentów jest wydłużenie do 2 lat terminu domniemania, że niezgodność z umową istniała już w chwili zakupu.Sprzedawca będzie odpowiadał za wady – tak jak dotychczas – przez 2 lata od wydania towaru.

oznacz moderatorów