anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dodatkowa opłata za wysyłki smart

MOMAZU
#10 Popularyzator#

Jak allegro nalicza nową prowizję od przesyłek w ramach SMART? W regulaminie jest informacja, że następuje zwrot prowizji (tej dodatkowej 1,99 lub 0,99) w momencie, gdy przesyłka zostanie wysłana do klienta w ciągu 24 godzin.

A ja mam taki przypadek:

Zamówienia złożone przez klientów w weekend (czyli w czasie, kiedy nie jest liczony czas wysyłek),

Paczki wysłane w poniedziałek do godziny 14:00, a mimo to o godzinie 19 na moim saldzie naliczona jest dodatkowe opłaty w ramach dopłaty do SMART. Pytanie dlaczego? Jeżeli nawet miały by być naliczane rabaty transakcyjne po weryfikacji to przy dużej ilości wysyłanych zamówień robi się niezły bajzel + trzeba chyba zatrudnić osobę na pół etatu, która będzie to sprawdzać czy wszystkie prowizje zostały zwrócone 😞

Dlaczego te opłaty w takim razie się w ogóle pojawiają w takich przypadkach? 

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

pinsplash
#21 Demiurg#

@MOMAZU  Była gdzieś odpowiedź że liczą się dni KALENDARZOWE

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

MOMAZU
#10 Popularyzator#

Trochę to niespójne. Bo przy ocenie jakości sprzedaży jest informacja, że do czasu wysyłek nie jest naliczany czas świąt i weekendów - co jest sensowne bo firmy nie pracują przez 365 dni w roku. A druga rzecz to zależność od firm kurierskich....

Firmy kurierskie nie odbierają przesyłek w weekendy i święta więc nawet niemożliwe jest wysłanie tych paczek wcześniej 🤔🤔🤔 Dlaczego w takim razie ta opłata jest naliczana inaczej i liczona od zamówień złożonych np. w sobotę i niedzielę pomimo, że wysłane są w poniedziałek?

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@MOMAZU A kto Ci powiedział ze to ma być spójne i logiczne???

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

MOMAZU
#10 Popularyzator#

Sama idea zasady jest logiczna- miała na celu podniesienie jakości sprzedaży i podnieść współczynnik tempa wysyłki, tak by serwis był równie konkurencyjny jak np sieci drogerii i niektóre sklepy internetowe, które oferują dostawę w kilka godzin.

Chodziło o przyciągnięcie klientów, którzy jako priorytet mają czas wysyłki. I do tej pory było to spójne i logiczne.

Tylko nawet tacy klienci są świadomi, że firmy kurierskie nie dostarczają i nie odbierają przesyłek w weekendy. I nawet sieci drogerii i sklepy internetowe o których wspomniałam mają klauzulę, że taki czas dostawy obowiązuje w dni powszednie (pon.-pt.)

Dlatego pytam dlaczego , mimo to, w przypadku allegro naliczane są jednak dodatkowe opłaty? Pomimo tego, że niemożliwe jest zrealizowanie wysyłki zamówień złożonych w weekendy czy święta?

Skończy się zapewne tym, że sprzedawcy podniosą ceny na produktach o tą prowizję, czyli z punktu widzenia klienta te oferty stracą na konkurencyjności cenowej i sprzedaż będzie niższa- a co za tym idzie docelowo prowizja, jaką zgarnia allegro będzie mniejsza, bo sprzedawcy i kupujący zaczną przenosić się na inne platformy.

Ba! z punktu widzenia sprzedawców, lepiej dopłacić ze swojej kieszeni 2 zł do przesyłki kurierskiej  i zaoferować na swojej stronie tańszą przesyłkę, która będzie konkurencyjna dla smarta czyli dla klienta nie będzie to robiło różnicy - zapłaci za przesyłkę tyle samo co na allegro i dostanie tańszy produkt bo sprzedawca nie doliczy do niego prowizji allegro. A skoro ma dopłacać do przesyłki to co za różnica czy zrobi to na swojej stronie czy zapłaci dodatkową prowizję allegro?

Dlatego ten zapis z punktu biznesowego dla allegro ma krótkie nóżki, które sprawią, że tak naprawdę na tym stracą zamiast zyskać

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

MOMAZU
#10 Popularyzator#

Jak się domyślam, chodziło Ci o usługę xpress Courier - tylko nie widzę związku . Ta usługa jest dostępne w 7 miastach, a sprzedawcy allegro są z całej Polski czyli jakiś 0,01% wszystkich sprzedawców może tak naprawdę skorzystać z tej usługi.

A co z ponad 99% pozostałych? Dlaczego mają płacić prowizję od przesyłki dla zamówień złożonych w weekend? To nie jest absolutnie odpowiedź na moje pytanie 🤦‍:płeć_żeńska:🤦‍:płeć_żeńska:🤦‍:płeć_żeńska: i potwierdza tylko niespójność i brak logiki.

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@MOMAZU nie chodzi o to żebyś dostał bonus, tylko o to, żeby Allegro zarobiło 😁

Spójne byłoby wtedy, gdyby za przesyłki nadane w piątek, przed godz. szybkiej wysyłki, a dostarczone w poniedziałek, Allegro nie naliczało opłaty.

oznacz moderatorów

MOMAZU
#10 Popularyzator#

No tylko z punktu widzenia klienta. Konkurencyjność ofert na allegro dla klienta nie wynika z ich ceny, ale właśnie z niskich kosztów wysyłki SMART.

Jeżeli jesteś sprzedawcą to zamiast płacić prowizję od przesyłki smart lepiej o te 2 zł obniżyć (wziąć na siebie) koszt wysyłki kurierskiej na swojej stronie- wtedy poziom dla klienta będzie na podobnym poziomie co na allegro. A zamiast płacić prowizję od sprzedaży tą kasę zainwestować w reklamę, ceneo itd- na początku koszty będą podobne, ale budujesz własną markę i traffic na swojej stronie a nie na allegro.

Moim zdaniem to kwestia czasu, kiedy tak się stanie, albo allegro zacznie przegrywać małą konkurencyjnością cen- ponieważ sprzedawcy będą je podnosić, żeby nie pracować tylko na prowizję allegro. I w ten sposób klient zacznie szukać produktu nie w wyszukiwarce allegro, ale w google albo w porównywarkach bo będzie wolał kupić taniej produkt, skoro nie będzie różnicy w kosztach logistycznych. 

I w ten sposób sprzedaż na tej platformie zacznie spadać...

oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

Tu nie liczy się logika tylko ile da się wycisnąć z użytkowników tego forum a cisną zdrowo i to jeszcze nie koniec .

oznacz moderatorów

DarkStoorM
#17 Koryfeusz#

Tak sobie patrzę tutaj, chyba powinni zaktualizować przykład 2 w naliczaniu prowizji, bo do smarta i tak dopłacamy 0,99 zł/1,99 zł, więc jest to swego rodzaju prowizja od kosztu wysyłki 😉

Nie oszukujmy się, ilu sprzedających łapie się na bonus? 🙂

Z drugiej strony, sprzedawcy małych AGD (i innych w kategoriach <11%), którzy nie promują towaru mają troszeczkę lepiej - mniejsza prowizja od kosztu wysyłki jest poza smartem, bo to zawsze jest % z kategorii, czyli zwykle ~0,50zł dopłaty w większości elektroniki 😄

sorki za off-topic 🙂

oznacz moderatorów

desingsy
#9 Pomysłodawca#

podnieś cenę i szukaj alternatyw - zmiany nie mają być ani spójne ani logiczne, mają pięknie wyglądać na zasadzie, że wszyscy po równo musimy ponieść koszt, tego że klient ma za darmo smarta.

a za darmo to sam wiesz, w co można dostać 🙂

p.s. z analizą skutków długoterminowych dla samego allegro zgadzam się w całym zakresie, tym bardziej że te nowe opłaty to jest tylko kolejne dokręcenie temperatury gotującej się żaby

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@desingsy 

a za darmo to sam wiesz, w co można dostać 🙂

znane polskie przysłowie mówi, że „za darmo nawet w (autoedycja) nie dostaniesz” 😂

oznacz moderatorów