anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

15.07. Zapytaj Eksperta - Produktyzacja w Allegro

cloudcloud
Była Moderatorka
Była Moderatorka

Od początku 2019 roku tworzymy rozwiązania, które pomagają powiązać przedmioty z ofert na Allegro z produktami w naszej bazie. Dzięki temu sprzedający mogą wystawiać swoje oferty szybciej, a kupujący łatwiej odnajdują interesujący ich przedmiot.

Planujemy, aby do połowy 2021 roku wszystkie oferty na Allegro były połączone z produktami w naszej bazie. W tym celu wprowadziliśmy szereg narzędzi dzięki którym możesz stworzyć produkty i powiązać je ze swoimi ofertami. Dodatkowo, od sierpnia zaczniemy wymagać 1% ofert połączonych z produktem w wybranych działach Allegro.

@jacek_kulakowski - specjalista komunikacji produktu - rozwieje wszelkie wątpliwości, zbierze cenne uwagi i porozmawia z Tobą o procesie łączenia ofert z produktami.

IMG_2565.jpg

Ekspert będzie odpowiadał na Wasze pytania już 15 lipca od godziny 13:00.

AKTUALIZACJA: wątek ponownie otwieramy w dniach 13-14 sierpnia. Odpowiemy na wszelkie pytania, jednak wcześniej prosimy o przejrzenie dotychczasowych materiałów i upewnienie się, że odpowiedź na zadane pytanie już nie padła.

   Klaudia
   Były Moderator
oznacz moderatorów
324 ODPOWIEDZI 324

LEW433
#21 Demiurg#

@pinsplash No i jak to zostało wyjaśnione?

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@kredkowisko @Ggrover @LEW433 

Jeżeli w kategoriach, w których sprzedajecie swoje oferty, w ramach sekcji Podstawowe parametry w formularzu edycji znajduje się EAN - wymagamy go do stworzenia produktu.

Jeżeli wprowadzacie produkt na rynek w Polsce, jesteście producentami lub importerami - możecie pozyskać kody EAN na stronie organizacji GS1 Polska.

oznacz moderatorów

szuwarek_25
#10 Popularyzator#

Mam to samo - kody kreskowe były wprowadzane na płyty CD w połowie lat 90-tych (zwłaszcza polskie), wcześniejsze ich nie posiadały a EAN - mimo błędnych komunikatów - jest niezbędny w tej kategorii do powiązania produktu

Co na to Pan specjalista?

Kolejna sprawa - przy powiązaniu produktu najczęściej wskakuje z góry "stan nowy, w folii" podczas kiedy sprzedaję fonografy uzywane. I znów - edycja oferty, nerwy, stracony czas itd itp Nie daj boże, jak sie to przeoczy, reklamacja gwarantowana - i słusznie.

Czy ktoś w Allegro potrafi cokolwiek przewidywać czy tylko z uciechą narzuca się co jakiś czas jakieś dyrdymały, które przewracają do góry nogami sprzedaż?

oznacz moderatorów

Zeberka_Wedla
#9 Pomysłodawca#

Witam,

Ja to widzę tak: dopóki Allegro było "zwyczajną" firmą, było dobrze. Problemy zaczęły się w momencie, kiedy Allegro wspięło się szczebel wyżej, tzn. kiedy stało się międzynarodowym konsorcjum, której prezes siedzi Bóg jeden wie, gdzie i interesują go tylko słupki i zyski. Natomiast faktyczna władza leży znacznie niżej.

Naprzyjmowali różnych "kubusiów" na stanowiska specjalistów od marketingu, sale-managerów itp., którzy jakoś muszą uzasadnić swoje istnienie, wymyślają więc najróżniejsze "ulepszenia", "udoskonalenia" - a to "monety", a to "smarty", teraz znowu jakaś "produktyzacja". Przecież normalny człowiek nie ma czasu żeby studiować regulamin danej nowości a potem przerabiać np. 500 ofert "po nowemu"!!!

A premia za "innowacyjność" leci? Leci!

Poza tym irytujące jest stawianie na piedestale Kupującego kosztem Sprzedającego. WSZYSTKIE "ulepszenia" są pod Kupującego, jemu Allegro nieba by przychyliło. Mnie Kupujący może "zbluzgać" w komentarzu, natomiast ja nie mogę wystawić "negatywa" gościowi, który nie dość, że zwleka z zapłatą, to jeszcze bezczelnie wystawia "nega", gdzie kłamie w żywe oczy, a ja mogę najwyżej ODPOWIEDZIEĆ na "nega" i to jeszcze upomina się mnie, żeby to robić w "grzecznej" (czytaj - uniżonej!) formie.

Zapominają tylko o jednej elementarnej rzeczy - KTO płaci prowizję? Kupujący, czy my - Sprzedający?
Trochę szacunku dla nas, mili Państwo z Allegro!

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@szuwarek_25 

Naprawiliśmy błąd z "obowiązkowym" nieobowiązkowym EANem. Jeżeli w twojej kategorii EAN nie znajduje się w sekcji Podstawowe Parametry - spróbuj ponownie wedytować ofertę.

Stan przedmiotu możesz zawsze zmienić, nawet jak jest powiązany do produktu.

oznacz moderatorów

Zeberka_Wedla
#9 Pomysłodawca#

Witam,

Ja to widzę tak: dopóki Allegro było "zwyczajną" firmą, było dobrze. Problemy zaczęły się w momencie, kiedy Allegro wspięło się szczebel wyżej, tzn. kiedy stało się międzynarodowym konsorcjum, której prezes siedzi Bóg jeden wie, gdzie i interesują go tylko słupki i zyski. Natomiast faktyczna władza leży znacznie niżej.

Naprzyjmowali różnych "kubusiów" na stanowiska specjalistów od marketingu, sale-managerów itp., którzy jakoś muszą uzasadnić swoje istnienie, wymyślają więc najróżniejsze "ulepszenia", "udoskonalenia" - a to "monety", a to "smarty", teraz znowu jakaś "produktyzacja". Przecież normalny człowiek nie ma czasu żeby studiować regulamin danej nowości a potem przerabiać np. 500 ofert "po nowemu"!!!

A premia za "innowacyjność" leci? Leci!

Poza tym irytujące jest stawianie na piedestale Kupującego kosztem Sprzedającego. WSZYSTKIE "ulepszenia" są pod Kupującego, jemu Allegro nieba by przychyliło. Mnie Kupujący może "zbluzgać" w komentarzu, natomiast ja nie mogę wystawić "negatywa" gościowi, który nie dość, że zwleka z zapłatą, to jeszcze bezczelnie wystawia "nega", gdzie kłamie w żywe oczy, a ja mogę najwyżej ODPOWIEDZIEĆ na "nega" i to jeszcze upomina się mnie, żeby to robić w "grzecznej" (czytaj - uniżonej!) formie.

A "produktyzacja" to już zupełna porażka! Może w przypadku nowych produktów to się sprawdza. Ale ja sprzedaję głównie rzeczy, które można nazwać wspólnym określeniem - RUPIECIE  🐵   Jaki EAN może mieć np. woltomierz sprzed wojny? A wymaga się ode mnie 1% artykułów sproduktyzowanych. Na razie 1%!!!

Zapominają tylko o jednej elementarnej rzeczy - KTO płaci prowizję? Kupujący, czy my - Sprzedający?
Trochę szacunku dla nas, mili Państwo z Allegro!

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@Zeberka_Wedla Stare produkty, które nie mają EANów możesz wystawić w odpowiednich kategoriach(np. tu https://allegro.pl/kategoria/antyki-zabytki-techniki-47910?) - tam nie będziemy wymagać EANu do stwrozenia produktu, ponieważ nie jest to powszechne w tej kategorii.

Alternatywnie możesz nadać kody EAN produktom, które wprowadzasz na rynek. Kody EAN możesz uzyskać na stronie organizacji GS1 Polska.

oznacz moderatorów

PremiumLashes
#8 Zapaleniec#

Niestety żaden z produktów jakie wystawiamy nie posiada numeru EAN i cały czas pojawia się błąd, który uniemożliwia utworzenie produktu w bazie allegro. Czy zostanie to naprawione do 1 sierpnia abyśmy mogli utworzyć chociaż 1% wymaganych produktów?

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

Cześć @PremiumLashes 

zgłosiłem sugestię do naszego działu odpowiedzialnego za strukturę parametrów i kategorii - w tej chwili wymagamy EANu do stworzenia produktu w większości kategorii, w których wystawiasz oferty.

Dopóki wymagamy EANu do stworzenia produktu, a Twój produkt nie ma EANu - możesz go nadać produktom i pozyskać od organizacji GS1 Polska.

oznacz moderatorów

akasha1
#8 Zapaleniec#

Do Pana Experta

niestety nie jest tak jak pan podpowiada. Kod EAN może produktowi  nadać WYŁĄCZNIE producent, chyba,ze zleca produkcje komuś na swój użytek dla swojej marki handlowej. Szczególowe info na stronie GS1:

Prawo do kodowania produktów według standardów GS1 (np. kodów kreskowych EAN-13) ma właściciel marki handlowej. Kodowanie to inaczej jednoznaczna identyfikacja jednostek handlowych poprzez globalne identyfikatory GS1 (numery). Jeżeli właścicielem marki handlowej jest producent, to nadaje numery z własnej puli. Jeśli właściciel marki handlowej zleca produkcję innej firmie to ma dwa rozwiązania:

  • nadaje numery z własnej puli lub
  • upoważnia producenta do nadania numerów na zleconą produkcję z puli numerów producenta.

Przez ciekawość zajrzałam co sprzedaje sprzedawca, któremu pan odpisał i raczej nie sądzę, żeby produkował i rzęsy i stacje pogodowe. Nie podaje tez w ofertach marki wiec raczej nie dla niego sie odbywa produkcja. Ergo:  firma, która sprzedaje produkt nie przez siebie wyprodukowany absolutnie nie może nadać mu swojego numeru EAN.

Innymi słowy Pana rada jest sprzeczna z obowiązującym prawem.

oznacz moderatorów

misio6000
#10 Popularyzator#

Na moim koncie w dziale elektronika nie mam żadnej oferty, którą mogę powiązać z produktem bo mam akcesoria do starych konsol retro - PSX/PS2 i różne kabelki i one nie mają kodu EAN, a po edycji nie można utworzyć produktu. Proszę o pomoc bo za chwilę nie będą mi się te oferty wznawiały. Dotyczy ofert: 9239135693 , 9286449503 , 9267336874 , 9286487033 , 9267266117 i inne

 

Inny problem to taki, że mam przez siebie stworzone zestawy gier, które się lepiej sprzedają niż zestawy tworzone za pomocą narzędzia allegro z różnych ofert. To są zestawy tematyczne z określoną dokładnie ilością gier i określonym cennikiem dostawy. W skład zestawów wchodzą pojedyncze gry i same zestawy są też unikatowe - każdy zestaw inny. W jaki sposób mogę je połączyć z ofertą ?

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@misio6000 temat mi bliski, bo jestem fanem i kolekcjonerem konsol retro 🙂
Sprawdziłem podane przez ciebie oferty - część z nich to oryginalne akcesoria, które z pewnością posiadają kod EAN - możesz go znaleźć na stronach producentów lub poszperać trochę w internecie (możesz też taki kod znaleźć też na opakowaniu do akcesorium, ale tego zakładam nie posiadasz).

Temat zestawów gier - Nie obsługujemy na chwilę obecną produktyzacji zestawów w ramach jednej oferty. Jeżeli chcesz powiązać taką ofertę z produktem - wybierz jedną, dowolną grę z zestawu jako produkt do powiązania w naszej bazie.

oznacz moderatorów

Hubio
#7 Wielbiciel#

Dziękuję za odpowiedź... Ale trudno poświęcać czas i szukać kodów do np. kabelków do przedłużacza pada. To jest mnóstwo dodatkowej pracy.

oznacz moderatorów

szuwarek_25
#10 Popularyzator#

Pana specjalistę to nie interesuje. Martw się sam! 😞 i trać czas zamiast przeznaczyć go na coś znacznie bardziej rozwijającego (rodzina czy rozwijanie biznesu)

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

1 sierpnia trzeba będzie mieć 1% ofert powiązanych z produktem w kategorii kultura i rozrywka. Jak allegro ma zamiar wymusić łączenie z produktem jeśli w zakładce "Powiąż oferty z produktami" mam "Nie masz więcej produktów do wybrania" oraz moje produkty w postaci kluczy do gier nie mają EAN?

Aktualnie ofert sprzedających treści cyfrowe z przesyłką elektroniczną w kategorii Komputerowe PC jest 78 tysięcy https://allegro.pl/kategoria/komputerowe-pc-45713?stan=nowe&dostawa-przesylka-elektroniczna=1&bmatch...  Jak przypisać ofertę do produktu który nie ma EAN? Czy klucze Steam mają EAN? Czy klucze Uplay mają EAN? Czy klucze ORIGIN mają EAN? Czy klucze Rockstar mają EAN? Czy klucze GOG mają EAN? Czy klucze EPIC mają EAN? Czy dostępy do kont mają EAN? Czy konta z grami mają EAN? 1 sierpnia się zbliża a nadal nie ma bazy produktów.

Przydałoby się żeby w końcu została uporządkowana kwestia ofert w kategorii gry komputerowe. W jednej kategorii znajdują się zarówno klucze jak dostępy do kont i konta. Nie ma filtrów w wyszukiwarce "konto", "klucz", "dostęp do konta" i ciężej się dostać do kluczy gdzie zwykle na samej górze wyszukiwarki są pirackie dostępy do kont. Gdyby był filtr to można by było odseparować to od kluczy. Nie wiem czy produktyzacja w tym pomoże, bo pewnie sprzedawcy będą łączyć dostępy do kont z produktami które są zarezerwowane dla kluczy.

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@dawal50 
W kategorii Komputerowe PC nie wymagamy EANu, aby stworzyć produkt i powiązać go z ofertą. Wystarczy, że uzupełnisz parametry Tytuł i Platforma lub powiążesz ofertę z istniejącą grą w naszej bazie. Gry w naszej bazie występują bez kontekstu formy (tj. czy jest to klucz, gra pudełkowa, konto z grą) - więc możesz powiązać je bez problemu do swoich ofert z kluczami Uplay, Steam czy EPIC.

Kwestia uporządkowania kategorii z podziałem na klucze, pudełka, dostępy, konta - sugestię przyjąłem i przekażę do działu, który zajmuje się strukturą parametrów i kategorii.

oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@jacek_kulakowski 

1. "Wystarczy, że uzupełnisz parametry Tytuł i Platforma" - Mam uzupełnione we wszystkich aukcjach Tytuł i Platforma i nie mam żadnych produktów w zakładce "Powiąż oferty z produktami" więc co mi z uzupełnionych parametrów Tytuł i platforma skoro nic to nie podpowiada nigdzie ani nie da się uzupełnionych parametrów nigdzie wykorzystać

2. Jak edytuję aukcję z kluczem to mam "wybierz produkt", jak wybiorę to znikają parametry takie jak podstawa, dodatek i muszę je od nowa wstawiać, poza tym przy produkcie "digital" czasami wyskakuje EAN który mam wrażenie że jest zarezerwowany do wersji pudełkowych

3. W jaki sposób stworzyć produkt do gry której nie ma w bazie? Przypominam że mam wpisane Tytuł i Platforma i nie mam żadnych produktów w zakładce "Powiąż oferty z produktami"

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@dawal50 

1. To nie tak - zakładka "Powiąż oferty z produktami" służy do akceptacji sugestii powiazań które proponujemy. Nazwa trochę niefortunna, zgłoszę sugestię na ten temat do odpowiedniego zespołu w firmie. Aby stworzyć produkty (jeżeli nie ma ich w bazie - możesz to sprawdzić klikając wybierz produkt w formularzu wystawiania/edycji i wyszukać produkt w naszej bazie) wystarczy że wypełnisz Podstawowe parametry - jeżeli już masz je wypełnione - zrób dowolną edycję i zatwierdź - powinniśmy spóbować utworzyć produkt na podstawie danych z twojej oferty.

2. Tutaj jeszcze w tym kwartale rozluźnimy spójnośc parametrów oferta<->produkt do Podstawowych parametrów. Wtedy przy zmianie produktu/usunięciu go z oferty nie wyczyśćimy wszystkich parametrów. EAN jest dla wersji pudełkowych, ale powiązanie tego produktu z twoją ofertą, jeżeli opiszesz w akucji że to klucz, jest jak najbardziej ok. 

3. W taki sam sposób jak w opisałem w pkt 1.



oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@jacek_kulakowski 

4. Dodam również że jeśli nie ma produktu w bazie to tam jest napisane np "Nie mamy jeszcze tego produktu w kategorii: Gry akcji Minęło 12 godzin od wystawienia oferty, dlatego nie możesz zmienić kategorii." co sugeruje że tak naprawdę nie wiadomo czy ten produkt w ogóle nie istnieje czy istnieje np w innej kategorii np Komputerowe PC > Symulacje. Poza tym żeby połączyć z produktem który by istniał np w Komputerowe PC> Symulacje a ja miałbym aukcję w Komputerowe PC > Gry akcji to musiałbym zamykać aukcję bo minęło 12 godzin od wystawienia i nie mogę zmienić kategorii? Mam zamykać aukcję i wystawiać ponownie z utratą statystyk tylko dlatego żeby było połączone z produktem?

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@dawal50 

 

4. Pracujemy nad tym, aby produkty można było wiązać z ofertami niezależnie od kategorii.

oznacz moderatorów