anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

15.07. Zapytaj Eksperta - Produktyzacja w Allegro

cloudcloud
Była Moderatorka
Była Moderatorka

Od początku 2019 roku tworzymy rozwiązania, które pomagają powiązać przedmioty z ofert na Allegro z produktami w naszej bazie. Dzięki temu sprzedający mogą wystawiać swoje oferty szybciej, a kupujący łatwiej odnajdują interesujący ich przedmiot.

Planujemy, aby do połowy 2021 roku wszystkie oferty na Allegro były połączone z produktami w naszej bazie. W tym celu wprowadziliśmy szereg narzędzi dzięki którym możesz stworzyć produkty i powiązać je ze swoimi ofertami. Dodatkowo, od sierpnia zaczniemy wymagać 1% ofert połączonych z produktem w wybranych działach Allegro.

@jacek_kulakowski - specjalista komunikacji produktu - rozwieje wszelkie wątpliwości, zbierze cenne uwagi i porozmawia z Tobą o procesie łączenia ofert z produktami.

IMG_2565.jpg

Ekspert będzie odpowiadał na Wasze pytania już 15 lipca od godziny 13:00.

AKTUALIZACJA: wątek ponownie otwieramy w dniach 13-14 sierpnia. Odpowiemy na wszelkie pytania, jednak wcześniej prosimy o przejrzenie dotychczasowych materiałów i upewnienie się, że odpowiedź na zadane pytanie już nie padła.

   Klaudia
   Były Moderator
oznacz moderatorów
324 ODPOWIEDZI 324

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@g_rajnert  @AGLOPRIMA2 

Na chwilę obecną nie obsługujemy zestawów w ofertach powiązanych z produktem. Jeżeli chcesz powiązać taką ofertę z produktem - wybierz dowolny lub "główny" element zestawu z naszej bazy produktów. Pracujemy nad tym, aby obsługiwać zestawy w ramach ofert sproduktyzowanych.

oznacz moderatorów

AGLOPRIMA2
#13 Ambasador#

@g_rajnert 

Poproś autora zestawu książek by podał Ci swój kod kreskowy i gotowe 😁, powiążesz zestaw z produktem,  bo Allegro ma kaprys

oznacz moderatorów

g_rajnert
#12 Orędownik#

Pytanie do Eksperta:

Kto wprowadza produkt(y): serwis Allegro? Wydawcy/dystrybutorzy? czy też użytkownicy serwisu Allegro - aby sprzedać należy wykonać dodatkowa prace w postaci wprowadzenia produktu?

Chodzi mi o pozycje drukowane - magazyny, książki, publikacje (w tym np. zagraniczne książki fantasy)?

Kto decyduje o kategorii Allegro? Bo część książek można różnie zakwalifikować: albo "Historia Polski" albo "Historia powszechna" albo "Militaria, broń, wojskowość".

Jeżeli chcę wystawić książkę A w kategorii X, książka powiązana z produktem P gdzie twórca produktu określił że należy do kategorii Y - to czy przy wystawianiu serwis automatycznie przeniesie moja ofertę A z kategorii X do Y? Czy też uniemożliwi mi wystawienie? Czy też będzie możliwe wystawienie A w X?

Jakie sa zalecenia odnośnie nazw produktów: tj np:

"Autor tytuł"

"Autor - tytuł"

"Tytuł autor"

"Tytuł - autor"

"Autor tytuł nazwa kolekcji albo nazwa wydania/wydawnictwa"

itp

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@g_rajnert 

Nasze produkty pozyskujemy z różnych źródeł - od zewnętrznych dostawców i na podstawie danych z ofert Allegro. Pracujemy nad rozwiązaniem, w ramach któego produkt nie będzie przywiązany do danej kategorii. 

Nie mamy zaleceń odnośnie nazw produktów w ksiązkach - tworzymy tytuł produktu w bazie na podstawie parametrów.

oznacz moderatorów

g_rajnert
#12 Orędownik#

Pytanie do Eksperta:

Cytuję"

Od 1 sierpnia będziemy wymagać, żeby co najmniej 1% Twoich aktywnych ofert w tych działach było połączonych z produktem. Jeśli po 1 sierpnia będziesz mieć mniej niż 1% ofert połączonych z produktem w którymś z tych działów – nie wystawisz w nim nowych ofert."

 

Hm, obecnie jest narzędzie pokazujące owe procenty/stopień wypełnienia. W jaki sposób będzie to naliczane i blokowane?

Tj. np nie spełniam kryterium (bo mam oferty ale bez produktów albo nie mam ofert) w kategorii "Elektronika".

Po 1 sierpnia serwis stwierdzi że nie spełniam kryterium w dziale "Elektronika" ale spełniam kryteria w dziale "Książki i komiksy".

Bedę miał zablokowana możliwość wystawiania w obu działach/całym serwisie - dożywotnio?

Bedę miał zablokowana możliwość wystawiania w niespełnionym dziale (tutaj: Elektronika) dożywotnio ?

Czy też będę mógł wystawiać w nowych działach (np w tej chwili nic nie sprzedaje w turystyce) oraz w problematycznej kategorii (tutaj Elektronika) - ale pierwsze aukcje muszą być powiązane z produktem? Po spełnieniu kryterium pozostałe aukcje już nie muszą mieć spełnionego kryterium?

 

Albo inaczej?

 

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@g_rajnert zablokujemy możliwość wystawiania nowych ofert, wznawiania zakończonych i wystawiania podobnych tylko w dziale, w którym nie spełniasz wymogu 1% i jest objęty akcją.

Tj. nie spełniasz wymogu w Kulturze i Rozrywce - nie wystawisz nowych, nie wznowisz zakończonych i nie wystawisz podobnych tylko w tym dziale. W innych jak najbardziej. Możesz też edytować aktywne oferty w dziale Kultura i Rozrywka - chociażby abyś mógł je powiązać z produktem i spełnić wymóg.


oznacz moderatorów

g_rajnert
#12 Orędownik#

Sugestie do Eksperta/serwisu Allegro:

Pierwsza sprawa: wklepywanie kodów EAN/ISBN jest ..nużące.

Obecnie sa przechowywane w jakichś parametrach, ok. Majac w pamięci sytuację z zeszłego roku gdy wprowadzono "Tytuł", "Autor", wprowadziłem dane. Następnie owe parametry stały się wymagalne co wyczyściło ich zawartość i cala moja praca poszła w ...powietrze.

Mam prośbę/sugestię: tolerować nry EAN/ISBN zawarte w opisach aukcji. W przypadku "dzwonu" będą zachowane.

 

Druga sprawa: nie miałem styczności z obecnym rozwiązaniem odnośnie wprowadzania produktów (formatka). Mam sugestię aby gdzieś w panelu "Moje oferty" był przycisk "Zaproponuj produkt" i pokaże się formatka do wprowadzania produktu z uzupełnionymi wartościami z mojej aukcji lub może nawet prościej - bez formatki - automaty serwisu Allegro otworzą dany produkt (albo nie...).

 

Trzecia sprawa:

Sugeruję aby serwis przy wyszukiwaniu produktu X (książka) uwzględniał zarówno produkty powiązane z X (książka) jak i XYZ (zestaw komplet książek zawierający X).

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@g_rajnert dzięki za dużo celnych pytań i sugestii!

W tej chwili wystarczy, że wejdziesz w edycję oferty i uzupełnisz Podstawowe Parametry, których nie masz uzupełnionych. Na tej podstawie będziemy mieli komplet, aby produkt stworzyć. Możesz też wybrać produkt z naszej bazy - zrobisz to również wygodnie z poziomu edycji oferty.

Szykujemy też dedykowane narzędzie do tworzenia produktów i wiązania z ofertami krok po kroku - oferta po ofercie.

oznacz moderatorów

Kolekcja_Plyt
#7 Wielbiciel#

Przy wystawianiu używanych płyt winylowych (wyprodukowanych przed 1989 rokiem) nie ma możliwości powiązania oferty z produktem. Wypełnione są absolutnie wszystkie pola parametrów obowiązkowych i nieobowiązkowych i system nie jest wstanie utworzyć produktu. Wystarczy wymyślić dowolny kod kreskowy (z poprawną cyfrą kontrolną) i system utworzy produkt. Mam podejrzenia, że cały program produktyzacji opiera się wyłącznie na kodzie EAN mimo, że pracownicy Allegro przekonują nas, że to nieprawda. Dodatkową sprawą jest sens tworzenia produktu przy używanych płytach winylowych, które tak jak płatki śniegu są każda inna - głównie z racji na opis stanu technicznego płyty i okładki, ale również np. z racji na kolor labela (którego w żadnych parametrach nie możemy zaznaczyć) a ma on zasadnicze znaczenie chociażby z racji na określenie partii tłoczenia winyla.

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@Kolekcja_Plyt w przypadku płyt Winylowych wymagalność EANu do założenia nowego produktu została zdjęta z tydzień temu - ale faktycznie jest błąd, który już zgłosiłem i dalej z jakiegoś powodu tego EANu wymagamy. W ciągu kilku najbliższych dni powinniśmy rozwiązać ten problem.

oznacz moderatorów

szuwarek_25
#10 Popularyzator#

gdzie odpowiedź na kolejne pytanie

"Dodatkową sprawą jest sens tworzenia produktu przy używanych płytach winylowych, które tak jak płatki śniegu są każda inna - głównie z racji na opis stanu technicznego płyty i okładki, ale również np. z racji na kolor labela (którego w żadnych parametrach nie możemy zaznaczyć) a ma on zasadnicze znaczenie chociażby z racji na określenie partii tłoczenia winyla."

 

Mam podobny problem tylko w kwestii płyt CD. Szanowny expert nie raczył odpowiedzieć na moje pytanie zadane kilka stron wcześniej, uchyla się od odpowiedzi także i tutaj. Prosimy o konkrety!

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

Jeżeli mamy dwie te samy płyty, powiedzmy Kill'em'all Metalliki - nawet jeżeli są w różnym stanie, mają inny stan okładki, a jedna z nich to w ogóle jest w opakowaniu zastępczym - dalej powiązujemy je z tym samym produktem.

oznacz moderatorów

g_rajnert
#12 Orędownik#

Pytanie do Eksperta:

Co z Allegro Lokalnie?

Zostanie wprowadzony wymóg połączenia z produktem?

Czy też połączenie z produktem będzie opcjonalne (co skutkuje np. uwzględnianiem takiej oferty w liście wyników wyszukiwania)?

Czy też nie ma takich planów?

oznacz moderatorów

AGLOPRIMA2
#13 Ambasador#

Uważaj, bo dla Allegro opcjonalnie = obowiązkowo

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@g_rajnert @AGLOPRIMA2 

Nie mamy takich planów - w Allegro Lokalnie nie wprowadzimy obowiązku wiązania ofert z produktami. 

oznacz moderatorów

mouse2002
#2 Obserwator#

Wprowadzacie niby ułatwienia a tak naprawdę utrudniacie i to bardzo sprzedającym i kupującym życie!

Masa błędów, nic nie działa jak trzeba! Komu i w jaki sposób mają te zmiany dobrze służyć?

Jak na razie to tylko robicie BARDZO GRUBE zamieszanie z tą produktyzacją i kodami EAN.Przecież wiadomo jest że występuje wielowariantowość w produktach i fizycznie nie da się nadać kodu EAN i powiązać z produktem. Wystarczy nawet pozornie  niewielka zmiana w specyfikacji danego modelu ( kolor. rozmiar, wzór, kształt, możliwości, język, rynek, i miliony innych parametrów) a to może spowodować niezadowolenie kupującego i zwrot towaru. Kto zapłaci za zmarnowany czas i nerwy? Podsumowując, utrudniacie zamiast ułatwiać !

[edycja]

oznacz moderatorów

JapanRex
#7 Wielbiciel#

Wprowadzanie podobnych zmian nie powinno dotyczyć osób prywatnych, gdzie zwykle sprzedawane są rzeczy używane. W moim wypadku chodzi o instrumenty muzyczne. Są one zwykle produkowane w małych lub pojedynczych egzemplarzach przez lutników zza oceanu lub Europy. Oni, rzecz jasna, nie maja kodów EAN, lub też produkcja jest już zakończona. Zwykle to jeden unikalny egzemplarz numerowany sygnaturą producenta. Powoduje to niemożność powiązania  oferty z produktem. Wszystko to utrudnia sprzedaż i zmusza Allegrowiczów do spędzenia więcej czasu przy komputerze szukając te kody.
Druga sprawa - prowizja od wysyłki, to jest po prostu nieporozumienie, które powoduje wzrost cen na towar.

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@JapanRex W częsci z kategorii, w których masz swoje oferty nie wymagamy EANu do założenia produktu i powiązania go z ofertą. Wystarczy, że wejdziesz w edycję oferty i zobaczysz jakie parametry znajdują się w sekcji Podstawowe Parametry.

Alternatywą dla prywatnej, detalicznej sprzedaży jest Allegro Lokalnie. 

oznacz moderatorów

Fotobox-24
#9 Pomysłodawca#

Pytanie do eksperta:

posiadam w kategorii elektronika produkty, które wykonuje sama. Nie posiadam kodów EAN bo są to moje własnoręczne produkty, które robię dla konkretnych klientów. I co teraz? Dostaję wiadomości sprzeczne : kod EAN niewymagany, potem wymagany a potem, że problemy techniczne, usterka i nie wiem co mam robić. Podobnie jak u wielu sprzedawców wszystkie parametry uzupełnione a produktu nie można stworzyć. Od dwóch tygodni różne odpowiedzi i ostatnia tu cytat: "Z działem technicznym ustaliłam, iż faktycznie występuje problem po stronie utworzenia produktu. Na chwilę obecną pracujemy nad naprawą tej usterki. Jak tylko będę miała bardziej szczegółowe informacje, wrócę do Pani z odpowiedzią. " Czas leci i żadnej pomocy

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@Fotobox-24 jeżeli w kategoriach, w których sprzedajesz EAN nie znajduje się w sekcji Podstawowe parametry, wszystkie są wypełnione (w sposób unikalny - oznacza to np. że kod producenta nie potwarza się między produktami) - i dalej zwracamy informację, że nie utworzyliśmy produktu i nie powiązlaiśmy go z ofertą - to faktycznie błąd. Podobny występuje w kategorii pływ Winylowych - zgłosiłem go gdzie trzeba.

oznacz moderatorów