anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

15.07. Zapytaj Eksperta - Produktyzacja w Allegro

cloudcloud
Była Moderatorka
Była Moderatorka

Od początku 2019 roku tworzymy rozwiązania, które pomagają powiązać przedmioty z ofert na Allegro z produktami w naszej bazie. Dzięki temu sprzedający mogą wystawiać swoje oferty szybciej, a kupujący łatwiej odnajdują interesujący ich przedmiot.

Planujemy, aby do połowy 2021 roku wszystkie oferty na Allegro były połączone z produktami w naszej bazie. W tym celu wprowadziliśmy szereg narzędzi dzięki którym możesz stworzyć produkty i powiązać je ze swoimi ofertami. Dodatkowo, od sierpnia zaczniemy wymagać 1% ofert połączonych z produktem w wybranych działach Allegro.

@jacek_kulakowski - specjalista komunikacji produktu - rozwieje wszelkie wątpliwości, zbierze cenne uwagi i porozmawia z Tobą o procesie łączenia ofert z produktami.

IMG_2565.jpg

Ekspert będzie odpowiadał na Wasze pytania już 15 lipca od godziny 13:00.

AKTUALIZACJA: wątek ponownie otwieramy w dniach 13-14 sierpnia. Odpowiemy na wszelkie pytania, jednak wcześniej prosimy o przejrzenie dotychczasowych materiałów i upewnienie się, że odpowiedź na zadane pytanie już nie padła.

   Klaudia
   Były Moderator
oznacz moderatorów
324 ODPOWIEDZI 324

cztery_bez_atu
#13 Ambasador#

Znam temat. Aktualnie mam wystawione prawie 4000 aukcji z podzespołami elektronicznymi typu kondensator, rezystor, uklad scalony it. Poziom " uprzedmiotowienia " jaki udało mi się osiągnąc to 0,6%. Przed chwilą próbowałem wystawiać oferty z identycznymi oznaczeniami i opisem jak te powiązane, ale zapomnieć. Za każdym razem ten sam komunikat. Nie utworzono itp. itd.

oznacz moderatorów

bde24_pl
#8 Zapaleniec#

Otrzymałem na FB odpowiedź od tzw. pomocy, cytuję:

"z naszej perspektywy wszystko wygląda poprawnie. Dostarczyłeś wszystko co trzeba, aby stworzyć produkt uzupełniając parametry w sekcji podstawowe parametry. EAN nie jest w tej kategorii wymagany. Nie powinno być więc problemu ze stworzeniem produktu."

Moje pytanie brzmi: czy wy mnie macie za jakiegoś nieuka, który nie wie co robi?

Piszę, że produkt nie tworzy się gdy nie podamy numeru EAN, natomiast stworzył się gdy dla testów podaliśmy nr EAN. Wy piszecie, że wszystko jest OK przecząc sami sobie. Skoro produkt nie tworzy się, pomimo że wszystko co wymagane podałem to chyba coś jest nie tak.

Prawda?

oznacz moderatorów

Zeberka_Wedla
#9 Pomysłodawca#

Witam.

Przyczyną problemów z wystawianiem rzeczy z dziedziny "Elektronika" czy w ogóle techniki jest nieznajomość tych tematów przez pracowników Allegro. Bo co może wiedzieć o lampach radiowych panienka po "marketingu"?

Przykładem może być choćby układ - drzewo kategorii: przechodząc przez kolejne "piętra" TRZY RAZY pod rząd jest opcja "Elektronika". Konia z rzędem temu, kto znajdzie za pierwszym podejściem, gdzie wystawić szkło laboratoryjne. Albo akcesoria kolejowe!

Z kolei przy sprzedaży np laptopów wymagane jest takie mnóstwo parametrów, że głowa boli. Klikanie zabiera mnóstwo czasu, a część z tych "parametrów" jest niepotrzebna! Czy ktoś kupując używanego lapka kieruje się tym, czy ma on ekran "błyszczący", "matowo-błyszczący" czy jeszcze jakiś tam? Albo skąd mogę wiedzieć, ile pamięci ma laptop, który "nie chodzi"? Żeby wystawić taki sprzęt trzeba najpierw zguglować temat i spisać parametry ze strony producenta. A ci z kolei wkładają całą gamę np. procesorów. Dlatego też jak mam na sprzedaż laptopa albo inny sprzęt komputerowy, nie wystawiam go na Allegro tylko na **piiip**. Nie mam czasu na **piiip**oły!

Pozdrawiam.

Pozdrawiam

oznacz moderatorów

bde24_pl
#8 Zapaleniec#

Otrzymałem odpowiedź na FB od Allegro, że rzeczywiście jest to błąd techniczny. Produkty w dziale części elektronicznych nie muszą posiadać numeru EAN. Obecnie jest błąd i nie powstaje produkt bez podania numeru EAN pomimo, że jest to parametr opcjonalny.

Moje pytanie do "eksperta". Kiedy błąd zostanie usunięty? Mamy 16 dni czasu.

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@bde24_pl rozwiązaliśmy już problem "obowiązkowych" nieobowiązkowych EANów - spróbuj ponownie stworzyć produkty w procesie edycji oferty.

W kwestii symboli, kodów producenta i producentów w kategorii elektronika - zobacz wątek powyżej z @tszczesn.

oznacz moderatorów

Kasiulki2
#17 Koryfeusz#

Mam dwie sugestie dotyczące produktyzacji (brrrr...) książek.

- koniecznie wyłączcie kategorię z zakresu danych automatycznie uzupełnianych przy łączeniu oferty z produktem; wielu sprzedawców wrzuca książkę do kategorii "Pozostałe", tworząc jednocześnie produkt, a wtedy ja wystawiając aukcję mam do wyboru albo błędną kategorię, albo brak połączenia z produktem (zmiana kategorii powoduje usunięcie produktu z oferty); nie chcę wystawiać książek fantasy w kategorii "Literatura piękna / Pozostałe", a nie mam czasu zgłaszać błędu w produkcie w połowie przypadków - tym bardziej, że często oferta pasuje do kilku kategorii; to zmniejsza sprzedaż - widzę, że często klient kupujący kilka pozycji z mojej oferty po prostu przegląda moje aukcje z jednej kategorii i dokonuje wyboru; sama kupiłam ostatnio pięć sosów od jednego sprzedawcy - gdyby jeden z nich wylądował w kategorii "Supermarket / Pozostałe", zwyczajnie bym go nie zauważyła.

Co mnie dziwi: jeśli chcę połączyć ofertę z produktem na etapie wystawiania, nie mogę zmienić kategorii. Jeśli Allegro po wystawieniu połączy moją ofertę z produktem, kategoria pozostaje niezmieniona. Czyżby błąd?

- to samo dotyczy roku wydania: ten sam EAN potrafi dotyczyć kilku kolejnych wydań (nie dodruków a wydań właśnie) różniących się między sobą przede wszystkim w zakresie poprawy błędów edytorskich; tymczasem rok wydania wskakuje automatycznie po połączeniu z produktem i nie da się go zmienić.

W tym wypadku widzę dwie możliwości: albo umożliwienie ręcznego wprowadzenia roku wydania innego niż w produkcie, albo możliwość tworzenia osobnych produktów dla tego samego EAN, jeśli książki różnią się rokiem wydania.

Proponuję przekonsultowanie moich sugestii przez specjalistę od produktyzacji ze specjalistą od książek. Lekarze nazywają to "konsylium" i naprawdę jest skuteczne🙂

Pozdrawiam,

Kaśka

oznacz moderatorów

zencooler
#7 Wielbiciel#

Niestety mimo szczerych chęci nie mam możliwości storzenia produktu podczas zakładania oferty w Allegro. Zgodnie z instrukcją tworząc ofertę jeżeli nie istnieje produkt z którym można tę ofertę powiązać należy zaznaczyć opcję (checkbox) utworzenia produktu ("Przy wystawianiu oferty stwórz jednocześnie produkt"). Podczas wystawiania oferty nr 9485512206 tak zrobiłem i oferta została utworzona, ale nie jest powiązana z produktem. Taki sam problem dotyczy innej oferty (9210989337) po wyedytowaniu jej i również zaznaczeniu checkboxa utworzenia produktu (ponieważ na liście produktów nie istnieje produkt z którym mogę tę ofertę powiązać) oferta zostaje zapisana, ale na liście moich ofert mam nadal informację (cytuję): "0% twoich ofert jest powiązanych z produktem. Wymagamy 1%". Ale co ciekawe poniżej jest z kolei sprzeczna informacja (cytuję): "Do wymaganego poziomu brakuje 0%".

Tak więc albo komunikaty są mylące i oferty są jednak powiązane, albo z nieznanych mi powodów nie udaje się utworzyć produktu podczas zapisywania oferty z zaznaczoną opcją tworzenia powiązanego produktu.

Proszę o wyjaśnienie powyższych problemów. Pozdrawiam serdecznie.

oznacz moderatorów

sabrina0011
#9 Pomysłodawca#

Mam podobny problem z wystawianiem. Ogólnie uważam że allegro zaczęło komplikować sprzedającym wystawianie, przy okazji nieźle miesza ludziom w głowach, nie każdy już to ogarnia. Pobieranie prowizji od przesyłki to już czyste żdzierstwo gdyż sprzedający dokłada kasę do wysyłki towaru, co pomniejsza zysk sprzedającego.

oznacz moderatorów

twojamuzykaifilm
#7 Wielbiciel#

Produktyzacja jest niedoskonała i wymaga poprawy.

Oto pierwszy z brzegu przykład : wystawiałem do sprzedaży film DVD "Szeregowiec Ryan" , wpisałem numer z kody kreskowego i system intuicyjnie podsunął mi podobny film DVD.

Podobny , ale nie taki sam.

Otóż w części wydań tego filmu (pomimo tego samego numeru) nie było polskiego lektora, a tylko polskie napisy.

Ja mam właśnie takie wydanie.

W momencie produktyzacji tego filmu ukazują mi się parametry tego z lektorem.

Jeśli zaakceptuję to jako mój produkt , wprowadzę kupującego w błąd.

A przecież numer z kodu paskowego jest taki sam , jak więc mam wystawić ten film jako produkt ?

 

oznacz moderatorów

misio6000
#10 Popularyzator#

Problemem jest to, że mnóstwo używanych gier na konsole/gier na komputery/ filmów/płyt muzycznych nie ma żadnych kodów EAN, ale nawet jak jest to są takie kwiatki... Ja np. wystawiałem filmy s-f, a one ładowały się do kategorii - sensacyjne bo ktoś wcześniej, błędnie stworzył taki produkt... Tak samo może być w grach, że do błędnej kategorii. Miałem też WiFi do starego xboxa360 FAT i owszem jest produkt, ale tylko zamiennik, a ja mam oryginał i już nie mogłem go stworzyć jako produkt...

Za tą zmianę wziął się jakiś teoretyk nie mający pojęcia co się sprzedaje na Allegro... Może i do nowych towarów w tych działach co wprowadzili to się da, ale nie do używanych więc ja uważam, że powinno się zdjąć ten obowiązek z wszystkich używanych. Jak sprzedawcy zauważą, że lepiej im się takie połączone sprzedają sami staną na głowie żeby połączyć (o ile to będzie możliwe)...

Allegro niech uczciwie powie czy chce zamienić cały model sprzedaży na: dużo, tanio, allegro i dać zarabiać hurtowniom ściągającym z Chin co się da lub wielkim sieciom jak Merlin czy LIVRO i dać sobie spokój z całą resztą ? Bo dla tych pierwszych grup mających wielkie systemy magazynowe to nie problem przejechać czytnikiem i wszystko wprowadzić... Ale dla sprzedawców nakierowanych na nisze - także w dziale : kultura sprzedających po 1szt to jest to duży problem.

oznacz moderatorów

mouse2002
#2 Obserwator#

Wprowadzacie niby ułatwienia a tak naprawdę utrudniacie i to bardzo sprzedającym i kupującym życie!

Masa błędów, nic nie działa jak trzeba! Komu i w jaki sposób mają te zmiany dobrze służyć?

Jak na razie to tylko robicie BARDZO GRUBE zamieszanie z tą produktyzacją i kodami EAN.Przecież wiadomo jest że występuje wielowariantowość w produktach i fizycznie nie da się nadać kodu EAN o powiązać z produktem. Wystarczy nawet pozornie  niewielka zmiana w specyfikacji danego modelu ( kolor. rozmiar, wzór, kształt, możliwości, język, rynek, i miliony innych parametrów) a to może spowodować niezadowolenie kupującego i zwrot towaru. Kto zapłaci za zmarnowany czas i nerwy? Podsumowując, utrudniacie zamiast ułatwiać !

[edycja]

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

Cześć @twojamuzykaifilm,

Do końca tego kwartału rozluźnimy powiązanie oferta<->produkt jedynie do Podstawowych parametrów. W ten czas wszystkie inne parametry (takie jak ścieżki dźwiękowe na płycie na przykład) można będzie edytować bez rozłączania produktu z ofertą.

oznacz moderatorów

Intimis
#8 Zapaleniec#

Jak w temacie - nie potrzebuję nadawać ean dla sprzedawanych przedmiotów, allegro nie tworzy / nie dodaje produktu do swojej "bazy" gdy nie ma podanego EAN, to co najmniej nieprzemyślane!

 
oznacz moderatorów

eli1801
#2 Obserwator#

Mam w swoich ofertach produkty,których nie mogę powiązać z podobnymi produktami,bo albo ich nie ma na allegro,albo nie posiadają kodu,EANU,marki itp. i w związku z tym nie mogęspełnić wymaganego warunku powiązania 1%. Co wtedy?

oznacz moderatorów

FINALTECHpl
#8 Zapaleniec#

Sprzedaje układy scalone BGA I SMD. Te cześć nie posiadają kodu EAN, nie ma ich w bazie - jak mam spełnić Wasze wymagania i według Was poprawnie wystawiać aukcje ?

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

Cześć @Kasiulki2 ,

dziękuję za bardzo celne sugestie. Nad obydwiema kwestiami pracujemy.

W kwestii różnych wydań książek pod tym samym EANem - do końca tego kwartału rozluźnimy powiązanie oferta<->produkt jedynie do Podstawowych parametrów. W ten czas wszystkie inne parametry można będzie edytować bez rozłączania produktu z ofertą. Wtedy ostatnim krokiem będzie zasugerowanie działowi, który zajmuje się strukturą parametrów i kategorii wyłączenie Roku wydania z Podstawowych parametrów.

Kwestia przypisania produktu w bazie do kategorii również jest “na tapecie”. Nie mam tutaj konkretnych dat lub szczegółów rozwiązania, ale też uważamy, że produkt nie powinien być na sztywno przypisany do kategorii. Szczególnie że mamy na platformie kilka kategorii “dublujących” się tematycznie w różnych miejscach drzewa kategorii.

Zmiana kategorii na etapie wystawiania i jej brak przy automatycznym wiązaniu ze strony Allegro to nie błąd -  nie możemy bez Twojej wiedzy zmieniać czegokolwiek w twojej ofercie, stąd nie zmieniamy kategorii, a zmianę parametrów na spójne z produktem musisz własnoręcznie potwierdzić podczas edycji oferty.

oznacz moderatorów

Hubio
#7 Wielbiciel#

Także w przypadku gier na konsole jest podobnie bo jedna gra może mieć 5 wydań... Np. gra pełne wydanie polskie, gra - wydanie niemieckie z polskimi napisami, wydanie niemieckie bez polskich napisów, to samo z wydaniami angielskimi...

oznacz moderatorów

eightbitclone2
#13 Ambasador#

Kategoria elektronika, stare komputery. Produkuje interfejsy dla hobbystów  do komputerów sprzed 30 lat. Niszowy temat, małe serie produktów, często różniące sie pomiędzy sobą np kolorem. . Nie bardzo mnie stać na kupienie kodów EAN.  Stworzyć produktu też nie mogę bo za każdym razem mam "Nie udało sie stworzyć produktu"  . Więc co ? Mam zwijać sklepik ? 1,5 roku pracy nad rozwijaniem, pilnowaniem "super Sprzedawcy" wysyłaniem paczek w niedziele i święta , odpowiadaniem na każdy bzdurny mail żeby nie popsuć statystyk zmarnowane ? Ech.....Jeden raz byście coś zrobili żeby było łatwiej ...

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

Cześć @eightbitclone2 ,

Bardzo szanuje ruch retro w elektronice i choć bardziej idę w zbieranie konsol do gier, to nie chciałbym aby hobbystyczne sklepy dla retro komputerów uciekały z Allegro.

I na szczęście - we wszystkich podkategoriach Starych Komputerów nie wymagamy EANu do stworzenia produktu i powiązania go z Twoimi ofertami. Wystarczą parametry Marka i Model - pamiętaj jednak, że przede wszystkim wartość parametru Model musi być unikalna - jeżeli stworzysz produkt o Marce Apple i modelu “Apple-312” to kolejny produkt z takimi samymi wartościami parametrów zostanie odrzucony - model musi mieć unikalną wartość.

oznacz moderatorów

eightbitclone2
#13 Ambasador#

No i co? I nic. Próbowałem właśnie wystawić cardridge do Atari 2600,  nadałem nazwe i model z losowego ciągu cyfr  i ......................................nie utworzyliśmy produktu w naszej bazie, bla bla bla....

oznacz moderatorów