anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Allegro lokalnie kupujący twierdzi, że nie działa

MasterFlow
#8 Zapaleniec#

Sprzedalem przedmiot na allegro lokalnie.

Kupujący po 4h od odebrania zażądał zwrotu gotówki etc. bo nie działa.

W dniu wysyłki sprawdzałem i przedmiot był jak najbardziej sprawny.

Kupujący oddał do "diagnosty".

W razie jeżeli jego "diagnosta" stwierdzi, że nie działa co trzeba zrobić? Jestem pewien ze przedmiot działał w dniu wysyłki.

Czy mam obowiązek udostępnić kupującemu numer telefonu? Jestem prywatną osobą.

Jeżeli naprawdę nie działa to tylko z jego winy. Prawdopodobnie źle podłączył co spowodowało spalenie zasilacza, jednak jak to udowodnić?

oznacz moderatorów
16 ODPOWIEDZI 16

xyz96
#21 Demiurg#

To Ty masz udowodnić, że działał. W ramach rękojmi odpowiadasz za sprzedany przedmiot. Kupujący może złożyć reklamację na podstawie rękojmi, a Ty podejmujesz decyzję, czy ją uznajesz, czy nie. W aukcji napisałeś, że wyłączasz odpowiedzialność z rękojmi? Po odrzuceniu reklamacji kupujący może iść do sądu, ale łatwiej mu będzie złożyć wniosek do Programu Ochrony Kupujących na Allegro, a po przyznaniu rekompensaty Allegro zwróci się do Ciebie o pieniądze.

oznacz moderatorów

MasterFlow
#8 Zapaleniec#

Jak mam niby udowodnić, że działał??? Czyli rozumiem ze kupujący mógł to zepsuć, oddać mi zepsute i mam mu zwrócić pieniądze za przedmiot + wysyłki?

 

oznacz moderatorów

w19c
#10 Popularyzator#

Gdy masz pewność że produkt wysłałeś sprawny a kupujący mógł uszkodzić go np podczas podłączania to nie masz na to wpływu i takie roszczenie będzie bezzasadne. 

Poproś go o wysłanie zdjęcia, gdy będzie widoczny na zdjęciu zasilacz np z przebarwieniem umożliwiającym sprawdzenie  że doszło do przepalenia to możesz poprosić go o protokół odbioru przez kuriera przy którym stwierdzono wade.

Odpowiadasz tylko za wady których byłeś świadom i mimo to wysłałeś bez opisania ich, również za te które wystąpiły przed wysyłką a nie miałeś o nich pojęcia. Do przepalenia mogło dojść przy podłączeniu zasilacza do nowego urządzenia i w takiej sytuacji to już ciebie nie interesuje, nie dajesz gwarancji na działanie rozumiem?

 PS: Rękojmia może zostać również wyłączona lub ograniczona, jeżeli zgadzają się na to dwie strony

oznacz moderatorów

MasterFlow
#8 Zapaleniec#

Ani o gwarancji ani o rękojmie nic nie wspominałem w opisie. Paczka była odbierana w paczkomacie, więc rozumiem ze protokół odpada?

 

oznacz moderatorów

w19c
#10 Popularyzator#

w takim razie odpowiadasz na ogólnych zasadach, z paczkomatami problem.

Gdy posiadasz zdjęcie sprzedanej rzeczy to możesz porównać to do zdjęcia nadesłanego przez kupującego i to będzie jakieś odniesienie.

Na przyszłość zalecam robienie zdjęć przed wysyłką chwile oraz po odbiorze natychmiast.

oznacz moderatorów

MasterFlow
#8 Zapaleniec#

Ogólne zasady to znaczy brak gwarancji i rękojmia 2 lata?

oznacz moderatorów

w19c
#10 Popularyzator#

Nie, nie jesteś przedsiębiorcą a kupujący nie jest dla ciebie konsumentem'

Zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi (1 rok)

Gdy produkt jest używany a ty wskazałeś skrócenie czasu rękojmi (dowolnie) to oczywiście twój zapis jest ważny, natomiast gdy tego nie zrobiłeś to przyjmuje się z odgórnie 1 rok.

W przypadku zakupu od osoby fizycznej (czyli ciebie) nie obowiązuje również roczne domniemanie, że dana wada istniała w chwili zakupu. To po stronie kupującego będzie więc zawsze leżeć obowiązek jej udowodnienia. Osoba fizyczna kupująca rzecz od innej osoby fizycznej nie będzie miała również możliwości wyboru roszczenia. Będzie musiała przyjąć propozycję sprzedawcy co do sposobu uznania rękojmi, np. jeżeli sprzedawca zaproponuje naprawę rzeczy, a reklamującemu zależało na zwrocie pieniędzy, będzie musiał zgodzić się na propozycję sprzedawcy.

 

Należy pamiętać że allegro nie ma mocy prawnej do wydawania wyroków, to ty i kupujacy jako strony umowy musicie dojść do porozumienia, allegro nie moze od ciebie oczekiwać zapłaty/spłaty czegokolwiek w tym przypadku, nawet gdyby przyznało roszczenie z tytułu POK (bezzasadne)

oznacz moderatorów

MasterFlow
#8 Zapaleniec#

Takie pytanie... Co do zdjęć to kupujący:

"Nie wyślę zdjęć zasilacza bo w serwisie musieli go wyczyścić, żeby sprawdzić czy on ruszy w ogóle."

 

1. Nie rozumiem powodu czemu ma nie wysłać zdjęć.

2. Czyli kupujący/serwis mógł wymienić środek zasilacza i teraz mi go odsyłać, jako nie sprawny. Może to serwis go uszkodził? Skąd mam teraz wiedzieć, że to ten sam przedmiot. Sam numer seryjny to była naklejka.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Tak, dwa lata, to wynika z przepisów. Art. 568 Kc.

oznacz moderatorów

w19c
#10 Popularyzator#

Z jakich przepisów wynika gwarant 24 msc czy rękojmia? 

sprzedawca nie jest przedsiębiorcą, opiera się o KC

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Widać, że na przepisach znasz się tak jak na "biznesie".

oznacz moderatorów

w19c
#10 Popularyzator#

Czy ty czytasz ze zrozumieniem? art cytowany odnosi się do przedsiębiorstwa, Żaden konsument nie ma obowiązku udzielania gwarancji a rękojmia ma rok z mozliwoscia skrócenia bądź jej wyłączenia. W zakupie kupujący nie jest traktowany jako konsument w myśl art568 . Więcej praktyki mniej copyri

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. Jeżeli kupującym jest konsument a przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz ruchoma, odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona, nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu.

oznacz moderatorów

w19c
#10 Popularyzator#

Ty wiesz w jakim wątku siedzimy? produkt używany osoba fizyczna - osoba fizyczna powód roszczeń: przepalenie zasilacza zarzut w stronę pierwszej strony. Wada niestwierdzona przez sprzedającego.

Jak już kandydujesz na moderatora allegro to pamiętaj że spamując nikt ci nawet najniższej nie zaproponuje tutaj.

'' łatwiej mu będzie złożyć wniosek do Programu Ochrony Kupujących na Allegro, a po przyznaniu rekompensaty Allegro zwróci się do Ciebie o pieniądze.''

Po przeczytaniu tego stwierdzilem że nie ma sensu wdawać się z tobą w dyskusje.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Przy rekojmi sprzedawca odpowiada za towar dwa lata, strony mogą rekojmie ograniczyć lub wylaczyc, w tym przypadku wyłączona lub ograniczona nie została. Jeśli sprzedaje firma, przy rzeczach używanych może ograniczyć rekojmie konsumentom do roku - wszystko w temacie. I nieważne na co ja kandyduje czy nie kandyduje. 

oznacz moderatorów

Crow_Empire
#11 Animator#

Niby jakiej rękojmi? Rękojmia obowiązuje na linii Konsument -> Przedsiębiorca.

 

Wymyślacie sobie jakieś przepisy.

oznacz moderatorów