anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kto ma racje

DjiParts
#2 Obserwator#

Witam, sprzedałem ponad rok temu na allegrokalnie grzejnik elektryczny, który właśnie się popsuł, jestem osoba prywatna sprzedawałem coś co mi zalegało w garażu. A kupujący otworzył dyskusje po roku i kilku miesiącach ze chce zwrotu pieniędzy lub wymiany. Mieliście podoba sytuacje ? 
Przy wystawianiu, nic nie pisałem o żadnej gwarancji itp 

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@DjiParts a wyłączyłeś rękojmię? Lub ją skróciłeś? Nie? To odpowiadasz z jej tytułu przez 2 lata.

Musisz wniesioną reklamację rozpatrzyć w ciągu 14 dni. I pamiętaj, z tytułu rękojmi odpowiadasz tylko za wady, które istniały w chwili wydania sprzętu. Minął również rok od jego wydania i jeśli reklamację odrzucisz, bo wg Ciebie wada wynikła w cyklu eksploatacji przez obecnego właściciela, a nie była to wada istniejąca w chwili wydania, to Kupujący będzie musiał udowodnić, że jest inaczej.

Odpowiedz, że ma do Ciebie przesłać na swój koszt grzejnik do oględzin i wtedy podejmiesz decyzję. Jeśli uznasz reklamację, to zwracasz koszty odesłania. Jeśli odrzucisz reklamację wzywasz go do odbioru towaru na własny koszt.

Jeśli nie odeśle do ciebie towaru, to jest również powód do odrzucenia reklamacji. Pamiętaj tylko, ze na odpowiedź masz 14 dni od momentu zgłoszenia, nie możesz tego terminu przekroczyć.

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@medalik_2009 Czy czasem przy zakupie od osoby prywatnej rękojmia nie wynosiła rok? Przepisy się faktycznie zmieniły od początku tego roku ale czy działają wstecz?

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Tak, na towar 1rok!

Rękojmia obowiązuje przez rok, co liczy się od daty wydania towaru. Kupujący jednocześnie ma miesiąc na zawiadomienie sprzedawcy o istnieniu tej wady.

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@LEW433 podaj podstawę prawną.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@LEW433 zwracam honor 🙂 W międzyczasie sam wyguglałem. Nie cierpię okresu gdzie nakładają się zmieniane ustawy na siebie, człowiekowi się już w głowie p...rzestawia. 🙂

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Ok, od nowego roku jest tzw niezgodność z opisem.

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@komis-bell wydaje mi się, że z urzędu zawsze jest 2 lata dla rzeczy ruchomych. Jeśli chcesz krócej musisz w warunkach czas ograniczyć. Między osobami prywatnymi i B2B możesz ograniczyć dowolnie np. rękojmia na 7 dni, przy sprzedaży konsumenckiej ograniczenie min. 1 rok. Oczywiscie mowa o przepisach do 31.12.2022 r.

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Zgadza się, okres rękojmi wynosi 2 lata od daty zakupu i nie ma tu znaczenia czy produkt był nowy czy używany. Jednakże w przypadku transakcji C2C lub B2B można wyłączyć lub ograniczyć rękojmię, a w przypadku transakcji B2C i towaru używanego można było skrócić rękojmię za wady do 1 roku (jednakże musiało to nastąpić przed dokonaniem transakcji przez klienta).

A i zmiana przepisów konsumenckich od 1 stycznia br, nie dotyczy transakcji C2C i B2B.

 

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@DjiParts Jeżeli wyłączyłeś rękojmię to po sprawie. Jeżeli nie - to też, bo na zakup od osoby prywatnej i do tego rzeczy używanej jest rok. TYLKO NIE IGNORUJ dyskusji. Odpisuj ! Za ignorowanie Allegro może Cię ukarać. Napisz że ponieważ jesteś osobą prywatną i kupujacy nabył od ciebie rzecz używaną - rękojmia wygasła po roku.

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Należy w dyskusji napisać cyt odrzucam reklamacje z tytułu rękojmi ponieważ upłynął czas przewidziany prawnie na złożenie reklamacji tj w przypadku zakupu rzeczy używanej od osobu prywatnej w dniu (podaj datę) rękojmi wynosiła 1rok. Termin ten upłynął dlatego roszczenie reklamacyjne kest bezzasadne 

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Jeżeli sprzedający nie skrócił okresu, to niestety rękojmia trwa dwa lata. Ustawa przewiduje możliwość skrócenia okresu rękojmi do 1 roku w przypadku sprzedaży towarów używanych, ale nie robi tego automatycznie.

oznacz moderatorów