anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Allegro protect

RED
#21 Demiurg#

Kupujący chcąc złożyć wniosek o wypłatę z pok/ap składa oświadczenie serwisowi

o następującej treści:

Oświadczam, że z chwilą wypłaty rekompensaty przez Allegro.pl sp. z o.o., przenoszę na Allegro.pl sp. z o.o. moją wierzytelność, której dotyczy to zgłoszenie. Wierzytelność przysługuje mi z tytułu niewywiązania się przez Sprzedającego z umowy zawartej w ramach Transakcji. Oświadczam też, że wymieniona wyżej wierzytelność:

  • istnieje,
  • jest wolna od obciążeń,
  • uprawnienie do jej zbycia na rzecz osób trzecich jest możliwe.

 

co sądzicie o takich warunkach?

wg mnie kupujący składający takie oświadczenie nie do końca wiedzą co oświadczają

i każdy kij ma dwa końce (trzy uwzględniając allegro)

z pkt widzenia konsumenta - co to jest wierzytelność i jaką ma wartość

z pkt  widzenia sprzedawcy - gdzie jest procedura weryfikacji tej wierzytelności?

 

oznacz moderatorów
9 ODPOWIEDZI 9

LEW433
#21 Demiurg#

z pkt widzenia konsumenta - co to jest wierzytelność i jaką ma wartość

a skąd ma wiedzieć jak np: nigdy przedmiot do niego nie dotarł!🤔

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

dlaczego nie dotarł. POK dzisiaj wypłacił kasę mojemu klientowi, który świadomie uszkodził przedmiot i go odesłał. Potem nałgał w dyskusji i dostał zwrot pieniędzy.

zwrot: niewywiązania się przez Sprzedającego z umowy zawartej w ramach Transakcji

to niestety bzdura, bo w wielu przypadkach POK wypłaca po prostu naciągaczom, którzy wykorzystują ten program do wzbogacenia się i tyle. Nie ma to nic wspólnego z wywiązaniem się z transakcji przez sprzedającego. Ja się wywiązałem, a i tak wypłacono rekompensatę.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@LEW433 jeśli nie dotarł np. z powodu niedostarczenia przesyłki Allegro DPD, Allegro One, Allegro cośtam, to dłużnikiem jest nadawca... czyli Allegro.

Inna jeszcze kwestia jest taka, że w prawie domniemywa się, że przedmiot świadczenia został wykonany prawidłowo i bez wad, co w przypadku umowy sprzedaży oznacza wysłanie wszelkich zamówionych przez klienta produktów w takim stanie, jaki wynikał z ich prezentacji na stronie sklepu internetowego. Jeśli więc przesyłka została przez sprzedawcę nadana ale zaginęła, została uszkodzona zawartość lub nastąpił ubytek zawartości, twierdzenie przez Kupującego, a potem Allegro, że sprzedawca nie wykonał lub niewłaściwie wykonał umowę sprzedaży nie obroni się przed sądem.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Wydaje mi się, że żądając takiego oświadczenia od kupującego Allegro przenosi na niego ryzyko poniesienia kosztów ewentualnych procesów sądowych. Z takim oświadczeniem uzyska bezproblemowo sądowy nakaz zapłaty. Sprzedawca, jeżeli nie chce mieć kłopotów ze sprzedażą) nie będzie miał wyjścia i zapłaci. Pozostanie wiec jedynie wniesienie pozwu przeciwko kupującemu o złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą. Ale w tym postępowaniu Allegro jest także stroną pokrzywdzoną bo działało w dobrej wierze.

Może ktoś z praktyką to zakwestionuje. Nie obrażę się jak się okaże że jestem w błędzie.

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@RED to jest duży problem Kupującego, naraża się na postępowanie odszkodowawcze wobec sprzedawcy. Jeśli Kupujący twierdzi, że wierzytelność istnieje, musi to udowodnić. Naczelna zasada Kodeksu cywilnego - onus probandi. 😛

oznacz moderatorów

ALL-DA
#13 Ambasador#

@medalik_2009  napisał(a):

@REDto jest duży problem Kupującego, naraża się na postępowanie odszkodowawcze wobec sprzedawcy. Jeśli Kupujący twierdzi, że wierzytelność istnieje, musi to udowodnić. Naczelna zasada Kodeksu cywilnego - onus probandi. 😛


ale jeśli allegro obciąży kosztami wypłaconej rekompensaty to sprzedawca będzie musiał się sadzić/wykłócać z allegro

dopiero później będą ewentualnie wyciągane konsekwencje wobec kupujących

to czy allegro będzie chciało wyegzekwować pieniądze od kupującego który składał niezgodne z faktycznym stanem  oświadczenia to ich decyzja a czy/jak często  będzie miało miejsce łatwo się domyślić.

Według mnie jedynym rozwiązaniem jest zgłaszanie takich spraw do allegro w ramach reklamacji a później do UOKIK oni mogą wpłynąć na praktykę portalu.

oznacz moderatorów

ALL-DA
#13 Ambasador#

Powinni wiedzieć co potwierdzają i chyba zazwyczaj wiedzą ..co nie oznacza że spełniają te wymogi. 

Osobiście miałem dwa POK gdzie kupujący wmawiali portalowi że nie otrzymali zwrotu po odstąpieniu i mówiąc wprost wyłudzili rekompensatę od allegro (ponowny zwrot środków). Robili to kilka miesięcy po transakcji, zwrot potwierdziłem niezwłocznie ale odszukanie i przesłanie potwierdzenia chwilę trwało, Portal nie czekał rekompensaty praktycznie idą automatycznie. Opłaty na mnie nie naliczono ale czasu i nerwów sporo ..a kupujący cieszą się z podwójnego zwrotu

tu kłania się zapis

Oświadczam też, że wymieniona wyżej wierzytelność:

  • istnieje,
  • jest wolna od obciążeń,
  • uprawnienie do jej zbycia na rzecz osób trzecich jest możliwe.

Wierzytelność nie istniała zwrot do odstąpienia był prawidłowo , terminowo rozliczony. Kupujący to zataił.

 

Moim zdaniem problem allegro protec (pok) istniej głównie przez taki a nie inny proces weryfikacji, szybki często zautomatyzowany bez zapoznania się ze stanowiskiem sprzedawcy (rozpatrując bazują na monitoringach, bywa ze błednych, ewentualnie zapisów z dyskusji, jeśli jest otwarta).

Kupujący i tak często nie czytają oświadczeń tak jak regulaminów czy naszych opisów. .. wiec chyba nie ma większego znaczenia czy zrozumieli by ich treść 😉
Ważne aby rozpatrujący wniosek znał, rozumiał przepisy i rzetelnie rozpoznawał się ze sprawą a z tym często jest problem

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@RED  takie oświadczenie zdaje sie jest niezbedne i jest podstawą dla allegro do obciążenia sprzedających. W przeciwnym wypadku obciążenia allegro na FV dla sprzedających brałyby sie "z powietrza".

Według mnie na tym oświadczeniu powinna jeszcze sie znaleźć klauzula o odpowiedziaolności karnej za składanie fałszywych oświadczeń ( jest na to odpowiedni paragraf KK ) Tak aby kupujacy był w pełni swiadomy że to On będzie ponosił wszelkie prawne konsekwencje swojego oświadczenia.

oznacz moderatorów

ALL-DA
#13 Ambasador#
 

_Likos_  

też uważam że przydałby się taki zapis ..ale tak jak napisałem wcześniej nie mam złudzeń że niewiele by zmienił

Kupujący i tak często nie czytają oświadczeń tak jak regulaminów czy naszych opisów.
Najważniejsze aby rozpatrujący wniosek znał, rozumiał przepisy i rzetelnie zapoznawał się ze sprawą a z tym jest największy problem

oznacz moderatorów