anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Błąd w katalogu allegro i dyskusja z kupujacym

MOMAZU
#10 Popularyzator#

Dzien Dobry,

Jak większość  z nas wie, w katalogu allegro jest ogromna ilość  błędów. Do tego gdy sprzedawcy wystawiają  systemowo aukcje, sprzedawca nie jest w stanie sprawdzać  wszystkich parametrów, które  są  przypisane w katalogu allegro do kazdego produktu (szczególnie,  jeżeli  wystawia się  kilka tysięcy  produktów).

Mam sytuację,  kiedy kupujący  zgłosił  błąd  opisu w kosmetyku dot. Konsystencji. Tyle tylko, że  w opisie, który  my mamy dodany do produktu nie ma na ten temat informacji - jest ona widoczna tylko  w parametrach produktu w katalogu allegro i problem w tym, że  jest ona błędnie  oznaczona.

Klient oczywiście  rozpoczął  dyskusję,  a allegro odpowiedziało,  że  za opis w aukcji odpowiada sprzedający. Ale w tym przypadku nie chodzi o opis tylko o parametr katalogu allegro. Dodam, że  wielokrotnie zgłaszałam  błędy  w katalogu allegro i często  są  one odrzucane więc  dlaczego jako sprzedający  mam ponosić  odpowiedzialność  za produktyzację katalogu allegro, na którą  nie mam bezposredniego wplywu? 

Od razu dodam, że  kosmetyk został  już  otwarty przez klientkę  więc  nie nadaje się  do dalszej sprzedaży.

Dlaczego w takim przypadku, jeżeli  allegro nie zrobiło  porządku  w swoim katalogu produktów  i skoro wymaga 100% ofert połączonych  z katalogiem z błędami  nie ma ponosić  odpowiedzialności za te błędy? Tylko to ma być  koszt sprzedającego?

Czy ktoś  się  spotkał  już  z taką  sytuacją?

oznacz moderatorów
15 ODPOWIEDZI 15

mikeza
#20 Guru#

niestety takie było założenie podczas tworzenia tego chorego tworu, że sprzedawcy będą "bekać" za wszystko. Allegro umywa ręce, mało tego samo tworzy bałagan, pozwala na dowolne manipulowanie przy produktach itd. Nie mogę np. zrozumieć jak to jest możliwe, że producent wprowadza do katalogu produkt, a potem ktoś z "ulicy" może go dowolnie zmieniać. W moim przypadku nie chodzi akurat o skład, ale zauważyłem, że ktoś pozmieniał wagę produktu. To są często absurdalne zmiany, np. wkład lusterka, o wadze 9kg ? i takie zmiany zostały zaakceptowane. Potem moja aukcja się kończy, a przy wznowieniu wyskakuje mi , że muszę zmienić parametry swojej własnej oferty, bo ktoś ją zmienił w katalogu. Dodał np. fikcyjny EAN i absurdalną wagę. Dlaczego allegro dopuszcza do takich chorych sytuacji ?

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

MOMAZU
#10 Popularyzator#

I to też  jest problem. Bo w momencie kiedy ja mam wystawiony produkt, a ktoś  w miedzy czasie zgłosił  zmianę,  którą allegro zaakceptowało to ona automatycznie pojawia się  na mojej aukcji- a ja nawet o tym nie wiem. No i tak jak u mnie klient zgłosił dyskusję  i błąd  w opisie, chociaż  ja go nie zmieniałam- a może  to zmienić  tylko allegro- to ja mam ponosić  za to odpowiedzialność? 

Allegro chyba coś  pomyliło- skoro są  dwa określenia: opis i parametry aukcji, to o ile sprzedający  odpowiada  za opis (bo on tylko może  go modyfikować  w swojej ofercie) , to za błędy  w parametrach (które  moderuje allegro) to serwis powiniwn ponosić  odpowiedzialność. 

I nie jestem pewna, ale chyba w takim praypadku takie przeniesienie odpowiedzialności na sprzedających jest niezgodne z prawem

 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

Za błędy w katalogu produktów odpowiedzialność ponosi allegro

możesz spokojnie domagać się odszkodowania od allegro i wyrównania strat

https://allegro.pl/dla-sprzedajacych/asortyment/katalog-produktow-allegro

kupujący logując się do serwisu akceptuje jego regulamin, w tym fakt, że za błędy w obowiązkowym katalogu produktów odpowiada serwis

 

oznacz moderatorów

FSMED
#8 Zapaleniec#

Witam,

 

czy mogę prosić o wskazanie gdzie dokładnie jest zapis, że za błąd w katalogu odpowiada serwis? 

Mam podobną dyskusję, produkt skojarzony od zawsze z 1 preparatem - opis parametry i zdjęcia jasno wskazują, że dotyczy on 1 opakowania, a ktoś w katalogu zmienił tytuł i dodał przed produktem "3x". I teraz klient chce, żebym dosłał jeszcze 2 opakowania. Co ciekawe Allegro przyznało rację. 

Czy jest możliwe odrzucenie takiej reklamacji?

oznacz moderatorów

MOMAZU
#10 Popularyzator#

Ten zapis jest w regulaminie. Allegro też  w dyskusji na początku  przyznało  nam rację,  jednak jak doszło  do etapu, że  klientka zarządała zwrtou pieniędzy  to allegro stwierdziło,  że  to nie jest ich błąd  bo to sprzedawca ma obowiązek  weryfikacji wystawianej aukcji i wszystkich parametrów. 

Sytuacja jest co najmniej chora i nie pomogły  dyskusje z allegro, że  jako sprzedawcy jesteśmy  ich klkentami i w takim razie wprowadzili nas w błąd  przedstawiając  informację  chociażby  w mailach, jak to ich katalog jest pomocny i przyśpiesza  pracę. 

A prawda jest taka, że  jest to zmora, bo każdy  może  zmienić  jakieś  parametry produktu, a jako sprzadawca nikt nie będzie  weryfikował  codziennie czy w ich katalogu ktoś  nie zmienił  danych przez co opis jest niezgodny... szczególnie  jak ma się  wystawionych kilka tysięcy  aukcji. 

Za coś  takiego powinni dostać  gigantyczne kary z urzędu... a na razie my systematycznie i powoli wycofujemy  sprzedaż  na allegro na rzecz innych miejsc bo takie sytuacje + kosmiczne opłaty  mocno nas zniechęcają  do sprzedaży  w tym serwisie

oznacz moderatorów

FSMED
#8 Zapaleniec#

Z regulaminu wyciągnąłem takie definicje:

 

OFERTA propozycja zawarcia umowy sprzedaży Towaru na warunkach określonych przez Sprzedającego, w szczególności zawierających cenę i opis oferowanego Towaru, przy wykorzystaniu i za pomocą funkcjonalności dostępnych w ramach Allegro"

 

KATALOG PRODUKTÓW uporządkowany spis danych dotyczących rzeczy, usług lub praw, udostępniany przez Spółkę Użytkownikom, na określonych przez Spółkę zasadach, w szczególności za pośrednictwem funkcjonalności Allegro.

 

Z tego wynika, że katalog produktów to tylko spis i nie stanowi oferty sprzedaży. Czy mam rację?

 

W moim przypadku nie zgadzał się tylko tytuł z katalogu ( ktoś dodał 3x i zrobił zestaw, pomimo że z tym produktem połączone są pojedyńcze aukcje, jak i zestaw 3 sztuk 3x produkt - czyli ktoś oferuje zestaw 3 sztuk a z opisu wynika, że 9). Parametry i reszta się zgadzała. Jak dla mnie sprzedaż zrealizowana zgodnie z ofertą?

oznacz moderatorów

luk510
#9 Pomysłodawca#

Czy ktoś miał podobną sytuację: sprzedałem tablet w tytule oferty wpisane Wifi, w opisie wersja Wifi, niestety nie zauważyłem, że po wprowadzeniu nr EAN z katalogu allegro w parametrach w komunikacji zaznaczona była informacja LTE. Teraz po 8 miesiącach zgłasza się Klient z informacją, że składa reklamację z tytułu nie zgodności towaru z umową, gdyż tablet nie ma LTE i żąda zwrotu wpłaty. Czy w takiej sytuacji trzeba przyjąć używany sprzęt i zwrócić wpłatę?

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@luk510 jesteś przedsiębiorcą , a klient składa rekalmację , do której masz obowiazek się odnieść 

oznacz moderatorów

luk510
#9 Pomysłodawca#

Wiem, że musze się odnieść do reklamacji. Pytałem czy ktoś miał analogiczny przypadek i co na to przepisy prawa.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

A co przepisy? możesz naprawić , możesz zaproponować rekompensatę, możesz zwrócić środki i tyle.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

A  ma prawo do reklamacji, a Ty masz obowiązek jej rozpatrzenia, możesz uznać albo nie ale rozpatrzyć musisz, Tu ewidentnie widać brak zgodności z opisem więc kupujacy ma rację, więc zaproponuj kupującemu rozwiązanie sprawy.

oznacz moderatorów

luk510
#9 Pomysłodawca#

Widać i nie widać nie zgodność z opisem. W opisie i tytule oferty była informacja, że jest wersja WiFi, tylko w parametrach oferty było LTE. Gdyby było odwrotnie tzn. w opisie i tytule oferty była informacja LTE, a w parametrach tylko Wifi to wtedy tez byłby brak zgodności z opisem gdyby Klient otrzymał tablet z lte, gdyż on chciał tylko z Wifi tak jak w parametrach? 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@luk510 ot, tak ciekawostka z mojej oferty  ,zgłaszanie błędów wysdzło mi już bokiem 

Bez tytułu.png

oznacz moderatorów

FSMED
#8 Zapaleniec#

OFERTA propozycja zawarcia umowy sprzedaży Towaru na warunkach określonych przez Sprzedającego, w szczególności zawierających cenę i opis oferowanego Towaru, przy wykorzystaniu i za pomocą funkcjonalności dostępnych w ramach Allegro"

Definicja oferty z Allegro. Oferta to cena i opis, nie ma mowy o parametrach, więc wynika z tego że parametry nie stanowią oferty. Jeśli w opisie nie było napisane, że nie ma lte to klient dostał produkt zgodny z opisem.

Mój przypadek (błędna nazwa w katalogu Allegro 3 szt zamiast 1) skończył się tak, że podałem definicje i odrzuciłem reklamację na podstawie tego, że nazwa z katalogu nie stanowi oferty według regulaminu. Klient kilkukrotnie prosił Allegro o pomoc ale reklamacja pozostała odrzucona, Allegro nie stanęło po stronie kupującego. 

Szczerze mówiąc mam wrażenie, że aktualnie pracownicy Allegro sami nie orientują się w regulaminie. Na zadane pytanie czy katalog stanowi ofertę byłem przerzucany na chacie przez 5 pracowników a następnie dostałem informację, że odpowiedź otrzymam mailowo i tak już czekam kilka dni...

oznacz moderatorów

OptimumCreation
#10 Popularyzator#

pracuj z katalogiem i o nic nie pytaj 😄 ja już ponad miesiąc czekam na usunięcie błędnych danych z produktu, który nie ma silnika. Ale PAN, który sprawdzał zgłoszenie stwierdził, że ten produkt ma silnik "bo tak lepiej brzmi nazwa". Beka.com.pl

Więc cicho tam 😉

oznacz moderatorów