anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy muszę oddać pieniądze za towar gdy kurier uszkodził paczkę?

Luki-cars
#7 Wielbiciel#

Witam.

Mam problem tego typu: sprzedałem przez Allegro maskę samochodową. Podczas transportu została uszkodzona ale oczywiście klient nie otworzył przy kurierze no i teraz pretensje są do mnie.

Maskę odesłał bo składa reklamacje. I teraz chce pieniądze za maskę i przesyłkę w obie strony. Ja reklamacji ponoć nie mogę odrzucić przynajmniej tak twierdzi allegro. Co mam teraz zrobić? Czy sprzedający ma jakieś prawa, czy jak się towar uszkodzi ma oddać za wszystko pieniądze i zostać z niczym?  No i też do maski dołączyłem paragon który już nie wrócił ale Allegro też twierdzi że nie jest potrzebny do złożenia reklamacji. Wydawało mi się że jak coś kupimy w sklepie bez paragonu reklamacji nikt nam nie uwzględni i na tym się kończy. Czy ja muszę uznać tą reklamację skoro towar został uszkodzony nie z naszej winy? 

oznacz moderatorów
11 ODPOWIEDZI 11

xyz96
#21 Demiurg#

Za uszkodzenia towaru, także te powstałe w transporcie odpowiada przed kupującym sprzedawca. Paragon do reklamacji nie jest konieczny, nie można go wymagać. Może być jakikolwiek inny dowód zakupu, na przykład potwierdzenie wpłaty. Kupujący ma prawo do reklamacji. Reklamację musisz rozpatrzyć i jeśli sam przyznajesz, że towar uszkodził kurier, należy ją uznać i oddać kupującemu wszystkie koszty, także za przesyłki w obie strony. Nie ma obowiązku uznania reklamacji, ale jeśli jej nie uznasz, Allegro prawdopodobnie wypłaci kupującemu rekompensatę z Programu Ochrony Kupujących, a to może być dla Ciebie spory problem, ponieważ jeśli nie zwrócisz kosztów do POK, Allegro może Ci zablokować konto.

oznacz moderatorów

Luki-cars
#7 Wielbiciel#

Czyli jestem stratny pieniądze i zostaje z rzeczą praktycznie bez wartości. A mi już pieniędzy za to nikt nie odda? To po co jest paczka ubezpieczona skoro firma kurierska umyje od tego ręce i wszystko spada na sprzedawcę? I po co jest ten cały regulamin sprzedającego czy też regulamin odnośnie reklamacji skoro on nie działa? 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@Luki-cars Ty musisz walczyć o swoje z firmą kurierską, kupującemu należy się nie uszkodzony towar.

oznacz moderatorów

Luki-cars
#7 Wielbiciel#

Czyli jestem na pozycji przegranej. Jak teraz po ponad miesiącu mogę się domagać odszkodowania od firmy kurierskiej? Wiadomo jak firmy kurierskie traktują paczki a sprzedający jest niby za nie odpowiedzialny?  Przecież to jest chore 

oznacz moderatorów

Luki-cars
#7 Wielbiciel#

Czyli Allegro nie pomoże sprzedającemu w żaden sposób? Tylko kupujący ma jakieś prawa? Jeszcze raz zapytam po co są te zakładki o reklamacji skoro one nie działają??? 

oznacz moderatorów

accadia
#12 Orędownik#

Zakladki o reklamacji sa po to, zeby spelnic wymogi prawne i aby nabywca wiedzial jakie ma prawa. Gdyby ich nie bylo - musialbys kazdego kupujacego informowac oddzielnie o przyslugujacych mu prawa - a w przypadku braku takiej informacji - lamalbys je.

Allegro nie ma wyplywu na to, jak zapakowales przesylke i jak ja traktowala firma kurierska.

oznacz moderatorów

accadia
#12 Orędownik#

To moze ja sie wypowiem bo troche siedze w branzy kurierskiej.

Zadna, ale to zadna firma kurierska  nie obchodzi sie z paczkami jak z jajkiem... przechodza one przez wiele osob, sa rzucane, spychane z samochodow, na samochodach rzadko sa ukladane i lataja sobie w trakcie podrozy jak im sie podoba.

Wielu klientow mysli, ze jak wysle przesylke ubezpieczona, to jest ona chroniona. Otoz nie. Kazda jedna firma kurierska ma w swoich regulaminach zapisy, ze nie ponosi odpowiedzialnosci (rozne wylaczenia) za przedmioty, ktore nie zostaly odpowiednio zabezpieczone (i w 99,99% przypadkow jest to ich linia obrony). 

Dodatkowo prawie wszystkie - o ile nie wszystkie - maja zapisy, ze czesci samochodowe moga byc wysylane wylacznie w paczkach standarowych (prostopadloscian) i czesto z ubezpiecznia sa wylaczone elemetny szklany (szyby itp).

Zalozmy, ze odpowiednio zabezpieczyles przesylke (czyli napchales styropianiu, folii babelkowej itp) a nie tylko owinales tektura i tasma klejaca.

Ja swoim klientom powtarzam zawsze (w przypadku, gdy wysylaja wartosciowe rzeczy) - przedmioty zawsze pakujemy tak, ze gdyby zostaly upuszczone ma sie im nic nie stac. Dodatkowo polecam, aby na kazdym etapie pakowania robic zdjecia i miec dowod na odparcie argumentow, ze przesylka byla zle zabezpieczona. No i dzieki temu kilku klientow odzyskalo odszkowanie od firm kurierskich (de facto z pomoca Rzecznika Praw Konsumentow, ktory pisal i wyslal w ich imieniu pisma). Na tego typu korespondencje reaguja zupelnie inaczej niz na zwykle reklamacje zglaszane przez nadawcow.  

oznacz moderatorów

Luki-cars
#7 Wielbiciel#

Czyli standard, kasa za przesyłki co raz większa a potem cześć i nara. 

oznacz moderatorów

accadia
#12 Orędownik#

P.S. 

Odbiorca powinien skontaktowac sie z firma kurierska i sporzadzic protokol szkody. Oczywiscie nie ma takie obowiazku (czasami odbiorcy po prostu maja to gdzies) jednak brak takiego dokumentu uniemozliwi Ci dochodzenie odszkodowania od firmy kurierskiej - i co za tym idzie - moze byc powodem do nie uznania reklamacji zgloszonej przez odbiorce.

oznacz moderatorów

Luki-cars
#7 Wielbiciel#

Czyli po co są te zakładki o zwrotach i reklamacjach w allegro?? Skoro przepisy są jednakowe dla wszystkich. 

oznacz moderatorów

montex-zgierz
#7 Wielbiciel#

Witam

Niestety musisz oddać całą kwotę + koszty przesyłki.

Ja miałem taką sytuacje, że pani po zakupie nowych lampek, odesłała mi stare, używane a do tego odcięła przewód zasilający i stwierdziła, że takie otrzymała co jest nieprawdą, bo przed wysyłką sprawdzałem poprawność ich działania.

Nie chciałem pani uznać bezpodstawnego zwrotu pieniędzy za lampki plus koszty dostawy.

Pani zgłosiła problem do allegro i niestety allegro wypłaciło pani rekompensatę a mnie zablokowało i narobiło sporo problemów.

Też wcześniej uważałem, że sprzedający ma tu jakieś prawa, ale niestety NIE, ma je tylko kupujący i coraz częściej się o tym przekonuje.

oznacz moderatorów