anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy na pewno zwrot konsumencki?

NewLight_pl
#9 Pomysłodawca#

Dzień dobry,

Klient zakupił u mnie mi.in brzytwę i na podane dane otrzymał fakturę, z której wynika, że prowadzi działalność fryzjerską. Po kilku dniach zgłosił zwrot towaru, przyczyna "bo mi nie pasuje". Czy taki zakup traktować jako zakup na firmę w ramach prowadzonej działalności -wtedy nie ma mowy o zwrocie konsumenckim, czy też klient może powiedzieć, że kupił dla siebie prywatnie (tylko po co faktura na firmę)?
Jakie są wasze doświadczenia i sugestie?

oznacz moderatorów
5 ODPOWIEDZI 5

starling_shop
#14 Krzewiciel#

Jeśli prosił o fakturę to traktujesz zakup jak na firmę.

oznacz moderatorów

NewLight_pl
#9 Pomysłodawca#

To już nie jest takie oczywiste. Wg. nowych przepisów, także prowadzący działalność gospodarczą, mogą być traktowani, jako konsumenci, jeśli dokonują zakupu nie mającego "charakteru zawodowego". Zatem jeśli fryzjer kupi czajnik na firmę, to jest konsumentem, ale jeśli narzędzie pracy, to już raczej nie. 

oznacz moderatorów

starling_shop
#14 Krzewiciel#

Nie do końca. UOKIK tłumaczy to mniej więcej tak, że zwrot musi być traktowany jako konsumencki jeśli towar a) nie jest powiązany z danymi kodami PKD b) potrzebna jest specjalistyczna wiedza do oceny jego parametrów.

Fryzjer kupujący szklanki również nie musi być traktowany jako konsument. Tutaj sprawę masz prostą bo zakupił narzędzie pracy.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Masz pewność to nie przyjmuj zwrotu.

oznacz moderatorów

NewLight_pl
#9 Pomysłodawca#

Gdzie szukać w Allegro opcji odmowy uznania zwrotu?

oznacz moderatorów