anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dlaczego Allegro decyduje sobie czy Kupujący wybrał reklamację towaru czy odstąpienie od umowy?

FishBeat
#12 Orędownik#

Kupujący wypełnił formularz zwrotu (numer zwrotu NX4N/2023) na Allegro i jako powód zaznaczył: reklamacja - inna wada bądź niezgodność towaru z umową oraz opisał na czym jego zdaniem wynika owa niezgodność:

reklamacja-3Gyk-blur.jpg

 

Zakup od firmy więc naszym prawnym obowiązkiem było tą reklamację rozpatrzyć w terminie 14 dni co tez zrobiliśmy i poinformowaliśmy, że jego reklamacja została rozpatrzona negatywnie. Kupujący nie zgodził się z tą decyzją bo chce towar oddać. Jakiś bezimienny pracownik Allegro sam założył dyskusję i domaga się w niej zwrotu pieniędzy do poniedziałku do godziny 16:00, nie odpowiadając nam kompletnie na zadane przez nas pytania w dyskusji.

Napisałem osobną wiadomość do Allegro z pytaniem:

Kupujący za pośrednictwem waszego formularza zwrotu zaznaczył opcję reklamacji towaru oraz opisał rzekomą wadę. Reklamacja po rozpatrzeniu otrzymała status bezzasadnej gdyż odesłany towar jest w pełni sprawny i nie nosi żadnych ukrytych wad. Kupujący został poinformowany w terminie o decyzji reklamacyjnej. Dlaczego teraz wasz pracownik założył nam dyskusję i domaga się zwrotu pieniędzy dla kupującego twierdząc, że nie była to reklamacja, a odstąpienie od umowy?

Otrzymałem odpowiedź (pierwsza odpowiedź w ogóle nie była na temat z pytania więc je ponowiłem i dostałem taką oto odpowiedź):

"... Formularz zwrotu służy do poinformowania Partnera o tym, że dany produkt został, lub zostanie odesłany. Zwrot towaru może być w ramach odstąpienia od umowy bądź w ramach reklamacji.

Kupujący wypełnił dokument dotyczący odstąpienia od umowy, czyli dokonał zwrotu.".

Dlaczego i na jakiej podstawie prawnej Allegro w dowolny sposób sobie interpretuje czy Kupujący wybrał reklamację towaru czy odstąpienie od umowy pomimo, że wg ich formularza zwrotu jak byk jest zaznaczona opcje reklamacji (niezgodności towaru z umową)? Bardzo proszę o pomoc, bardzo mile widziana jest też wypowiedź innych sprzedających co robić w takiej sytuacji. Dodam, że termin na odstąpienie od umowy minął już ponad miesiąc temu. 

 

 

oznacz moderatorów
40 ODPOWIEDZI 40

az1rael
#21 Demiurg#

Ja mysle ze to dobry material na ksiazke komediowa pt moje wrazenia ze sprzedazy na allegro czyli uzeranie sie z glupim i z glupszym @biosorcerer 

oznacz moderatorów

biosorcerer
#15 Entuzjasta#

@az1rael To do mnie?

oznacz moderatorów

FishBeat
#12 Orędownik#

Nie zamierzam ulegać presji i dać się zastraszać, produkt jest w pełni sprawny, zachowałem wszelkie procedury związane z decyzją reklamacyjną. Wymieniłem z nim dziesiątki wiadomości przed dyskusją oraz poinformowałem go, że ma 7 dni na odbiór swojego towaru bo po tym terminie będę mu naliczał opłaty z tytułu bezumownego przechowywania jego towaru (termin ten minął 19 kwietnia), ale to jak grochem o ścianę. Teraz Allegro założyło samo dyskusję i do nich też nic nie dociera. Dla nich zwrot towaru to odstąpienie, hueh 😕 Ręce opadają.

oznacz moderatorów

biosorcerer
#15 Entuzjasta#

@FishBeat - będziesz się szarpał jak głuchy z ślepym... 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Odstapienie mogloby buc gylko z art 27 ustawy konsumenckiej niezgodnosc przedmiotu umowy z umowa np zamiast reflektora do samochodu wyslalbys mu pompke do penisa 

oznacz moderatorów

Monika__L
#15 Entuzjasta#

allegro nie zakąłda samo dyskusji. PRawdopodobnie kupujący poskarżył się konsultantowi, ze ma problem i Allegro założyło dyskusję na podstawie tego zgłoszenia.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@az1rael robi się powoli mały problem z allegro i dyskusjami

ja mam obecnie podobny problem ze spółką z o.o.

zwrot w stylu

Powód zwrotu (odstąpienie): towar inny niż zamówiony

bez żadnych wyjaśnień, przesyłka oczywiście bez pisma reklamacyjnego
 
oczywiście przy każdym zwrocie pytamy się kupujących co jest jego powodem
i otrzymujemy odpowiedź w stylu "odstępujemy od umowy i żądamy zwrotu wpłaty"
 
odpisujemy, że zwrot w trybie konsumenckim jest niemożliwy i takie odstąpienie jest nieskuteczne
 
teraz
oczywiście dyskusja
i teksty allegro
 
Do tej pory reklamacja Klienta nie została rozpatrzona - a gdy Sprzedający nie rozpatrzy jej w terminie 14 dni - uważa się, że uznał ją za zasadną. Proszę RED o wymianę, naprawę towaru lub zwrot pieniędzy na konto Kupującego, w zależności od wskazanego przez Kupującego roszczenia reklamacyjnego.
 
Czyli wg Allegro

niezależnie co mówią przepisy mamy wykonać zwrot pieniędzy gdy kupuje spółka wpisana krs

i to niezależnie czy reklamację rozpatrzyliśmy pozytywnie lub negatywnie

 

Pracownik allegro bez zaznajomienia się z faktami wydanie decyzje, co do których uprawnienia ma sąd

 

 

oznacz moderatorów

Monika__L
#15 Entuzjasta#

A czy to nie jest bezmyślny bot?

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@RED ja ostatnio z ciekawości napisałem do uokiku prośbę o interpretację w sprawie przymuszania osoby prywatnej do przyjęcia zwrotu towaru - zakup przez pomyłkę - na podstawie ustawy o ochronie konsumenta bo udostępniła ta osoba smarta na zwykłym allegro. Coś czuję że będzie dym...

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@az1rael już widzę oficjalne stanowisko allegro w tej sprawie, decydując się na oznaczenie oferty jako SMART zgadzasz się na udostępnienie kupującemu "DAROWEGO ZWROTU" a nie odstąpienia od umowy. Można się rozejść. 

Albo jak w regulaminie ... 
"Powyższe działania Spółki nie mają wpływu na cywilnoprawne skutki zawarcia umowy sprzedaży pomiędzy Użytkownikami i nie zwalnia ich z obowiązku wzajemnego świadczenia wynikającego z zaistniałego stosunku prawnego." 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Allegro juz sie wypowiedzialo jest watek z tego tygodnia. Ja znalazlem stanowisko uokiku ze jesli osoba prywatna godzi sie na zwrot to zakladka zwroty powinna zawierac informacje jak ten zwrot ma wygladac allegro twierdzi natomiast ze pusta zakladka zwrot oznacza ze godzisz sie na zwrot w terminie 14dni bo udostepniles smarta masz ten zwrot przyjac, ponad to przedmiotem zwrotu do osoby prywatnej byla plyta cd zafoliowana w momencie sprzedazy a rozpakowana w momencie zwrotu z kodem na zawartosc dodatkowa do aktywacji na stronie internetowej i nie ma pewnosci ze kupujaca go nie uzyla bo wyjdzie w momencie aktywacji czy kod dziala. Allegro stwierdzilo ze mimo ze w regulaminie stoi co nie podlega zwrotom to jeszcze prywatny sprzedawca musi wpisywac wylaczenia ze zwrotow do zakladki

oznacz moderatorów

it24_pl
#11 Animator#

RED  

W przypadku dyskusji z allegro na temat reklamacji warto wiedzieć:

1. kupujący musi powiadomić sprzedawcę czy reklamuje czy odstępuje od umowy. Sprzedawca nie może się domyślać o co chodzi kupującemu.

2. przy zwrocie allegro - zaznaczenie np. że towar uszkodzony, nie jest równoznaczne z reklamacją

3. mamy 2 typy reklamacji: z tytułu rękojmi lub gwarancji

4.  jeśli gwarancji to klienta obowiązują zasady zawarte w gwarancji (przypominam że gwarancja jest dobrowolna - można dać, nie trzeba)

5. z tytułu rękojmi - tutaj mamy już umocowanie w przepisach o ochronie praw konsumenta, lub Kodeksie Cywilnym ale i tu podkreślam - żeby reklamacja z tytułu rękojmi była skuteczna, klient musi wyraźnie zaznaczyć że towar reklamuje, i wybrać sposób rozwiązania reklamacji (naprawa/wymiana/obniżenie ceny/odstąpienie od umowy).

 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@it24_pl od 1 stycznia 2023 kupujący nie wybiera jak chce rozwiązać reklamację tylko sprzedawca sam decyduje, konsultanci allegro sami nie wiedzą czy to zwrot czy reklamacja na forum były wątki że kupujący zgłasza zwrot a allegro żąda rozpatrzenia reklamacji i  na odwrót bo się szanownemu allegro nie chce zrobić 2 osobnych formularzy co było wałkowane wielokrotnie 

oznacz moderatorów

it24_pl
#11 Animator#
 
az1rael ok, to muszę doczytać. W tym gąszczu ciągłych zmian ciężko już się połapać.
oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@az1rael ale formularz jest nieczytelny tylko dla obsługi allegro ... no i kupujących - domyślam się, że problemem jest niechęć do czytania. 

oznacz moderatorów

Monika__L
#15 Entuzjasta#

Dlatego noe maja pisać ani czytać tylko klikac

tyle ze opcje wyboru są do kitu

oznacz moderatorów

it24_pl
#11 Animator#

Na szybko, po weekendzie poświecę na to więcej czasu. Teraz to nie rękojmia, a niezgodność towaru z umową.

Dalej czytając na stronie UOKiK :

"Reklamację można złożyć w dowolnej formie. Dla celów dowodowych najbezpieczniej zrobić to pisemnie. Należy opisać zauważony brak zgodności towaru z umową i określić swoje żądanie przewidziane w ramach niezgodności towaru z umową."

Czyli wygląda że teraz kupujący ma do wyboru 2 opcje: naprawa lub wymiana, ale dalej to on musi określić którą opcję wybiera.

oznacz moderatorów

Monika__L
#15 Entuzjasta#

A co zrobilibyście ze zgłoszeniem: Dzien dobry chciałbym złożyć reklamacje bo przedmiot sie zepsul

czy uznać to za formalne zgłoszenie? Nie wiadomo czy rękojmia czy gwarancja. Brak opisu wady. Brak roszczeń.

dopytywac bo to reklamacja cY zostawić na 14 dni bo to nie reklamacja i po tym czasie uwalić bo nie było zgłoszenia ?

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@Monika__L na pewno trzeba odrzucić a co więcej to zależy już od Ciebie. 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@it24_pl zapomniałeś dopisać, że to obowiązuje konsumentów, a nie firmy wpisane do krs

przy sprzedaży firmom rękojmie można wyłączyć, a odstąpienie od umowy w wielu wypadkach jest nieskuteczne

@az1rael lepiej zobacz co teraz allegro generuje, za kupujących jako tzw : szczegóły zwrotu

cyt:"

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość

Oświadczam, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa odstępuję od umowy sprzedaży następujących
towarów"

i nic, dalej nie ma podanych żadnych przepisów - możecie sobie to sprawdzić przy swoich zwrotach

ja się pytam

jakimi przepisami?

w jakim trybie ?

 

 

przecież to jawne wpuszczanie konsumentów i firm w tzw "kanał" - składanie przez allegro oświadczeń za konsumenta

 

jak napiszę sobie coś takiego to już jestem właścicielem allegro i mogę zwolnić wszystkich moderatorów

cyt"

Oświadczenie o nabyciu allegro

Oświadczam, że zgodnie z obowiązującymi przepisami jestem właścicielem allegro i zwalniam wszystkich moderatorów"

 

 

 

 

 

 

 

oznacz moderatorów