anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Karuzelka ofert konkurencji w Twojej ofercie:)

dabdetal
#10 Popularyzator#

Witajcie drodzy Sprzedawcy,

 

jak Wam się podoba karuzelka promująca oferty konkurencji, w miejscu gdzie do niedawna były promowane Twoje własne aukcje? Narzędzie służące do zawężenia lejka sprzedażowego i budowania koszyka u Ciebie, zostało wymienione na darmową powierzchnię reklamową wyprowadzającą ruch z Twojej aukcji do konkurencji.

 

Niech mi allegro wytłumaczy, za co płacę płacąc za wyróżnienie i dodatkową prowizję od sprzedaży? Czy robię to po to aby przed linkami do moich przedmiotów mieć porównywarkę cenową i odnośniki do ofert konkurencji?

 

To jest bezczelność do jakiej myślałem, że nigdy się nie posuniecie. Na dodatek szkodliwa dla Was. Czy ktoś tam klei w ogóle fakt, że z to powoduje przejście z ofert o wysokiej prowizji do ofert o niskiej prowizji (mowa o porównaniu cen)? I z popularnych ofert o wyższej cenie do ofert mniej popularnych i tanich? 

 

Mam przykład przedmiotu, za ok 30 zł. Sprzedawał mi się do tej pory w ilości 600+. Po wprowadzeniu tego cudu sprzedaż dzienna spadła mi o 80%, bo klient wchodząc sobie w moją ofertę, której trafność jest pielęgnowana (dbanie o ciągłą dostępność, reklamację, opinie) ma odnośniki do tańszych o kilka złotych ofert. Od przeglądania sobie ofert ma stronę kategorii i wyszukiwarkę. Strona przedmiotu jest stroną sprzedawcy. Jakim prawem zamieszczacie tam reklamy wyprowadzające ruch do stron konkurencji? Po prostu nas okradacie i okradacie siebie.

To jest w ogóle niezgodne ze sztuką budowania stron sklepowych. Im dalej klient jest od wejścia do złożenia zamówienia tym mniej powinno się go rozpraszać. A ten syf zamiast powodować chęć u klienta do oglądania pozostałych przedmiotów sprzedawcy (tak jak było do tej pory) i budowania koszyka powoduje rozproszenie klienta i wychodzenie do innych ofert i rozpoczynania procesu zakupowego od nowa, co może skutkować albo brakiem zakupów albo zakupów z koszyka o znacznie mniejszej wartości.

oznacz moderatorów
23 ODPOWIEDZI 23

mdrogeria
#21 Demiurg#

@dabdetal Allegro mocno podniosło opłaty dla sprzedawców przez co poziom cen wywindował . Serwis swoim działaniem za wszelką cenę chce wymusić konkurencję cenową , niestety jest to strzał w kolano , listy promowanych ofert robię coraz krótsze .

oznacz moderatorów

dabdetal
#10 Popularyzator#

Przeprowadziłem krótką analizę sprzedaży dla całej kategorii Uroda.

Pórównanie spadku sprzedaży dla środy i czwartku względem wtorku, dla każdego tygodnia tego roku. Nie było tygodnia, w którym skalę spadku można porównywać do tego tygodnia. Wiem, że wybuchła wojna na Ukrainie. Ale po testach rozwiązań u siebie w sklepie wiem, że takie zmiany potrafią zabić dużą część sprzedaży, zmniejszyć koszyki. Jak dla mnie efekt widoczny gołym okiem. Gdyby wyciągnąć średnia z dni środa-czwartek, wynik będzie jeszcze gorszy. Całe szczęście. Dziadostwo musi zostać ukarane i odbić się czkawką oprawcy, bo tak to trtraktuję. Allegro uważa jak Putin, że może z nami robić co chce, bo jest duże i silne, a my mały i słabi.

 

04.sty 81 60 -25,93% 85 4,94%
11.sty 97 81 -16,49% 71 -26,80%
18.sty 74 67 -9,46% 56 -24,32%
25.sty 70 76 8,57% 57 -18,57%
01.lut 72 74 2,78% 67 -6,94%
08.lut 82 92 12,20% 89 8,54%
15.lut 73 70 -4,11% 56 -23,29%
22.lut 76 61 -19,74% 52 -31,58%
oznacz moderatorów

dabdetal
#10 Popularyzator#

Przy czym tydzień drugi to efekt bardzo wysokiej bazy z początku roku. Potem następuje znaczy spadek i wypłaszczenie. W tym tygodniu nie ma o tym mowy. Tydzień jest przeciętny, a spadek środa i czwartek jest duży. Największy w tym roku.  Trzymam kciuki za to żeby wam się to dziadostwo odbiło czkawką.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@dabdetal Luty dla kosmetyki od 20-stu paru lat /  szczególnie ostatnia dekada / był i jest najgorzym miesiącem .

oznacz moderatorów

dabdetal
#10 Popularyzator#

Luty jest 0 10% krótszym miesiącem niż inne miesiące i sumaryczny przychód z tego powodu zawsze będzie stosunkowo niski. Ale ja nie porównuję miesięcy, tylko poszczególne dni w tygodniu i tygodnie. I jak od tej strony spojrzysz to wcale tak nie jest. Zależy jaką masz ekspozycję w podkategoriach. Jeśli jest to makijaż  to i owszem. Jeśli jest to manicure i pielęgnacja to niekoniecznie. Ja np. początek lutego miałem lepszy niż stycznia, gdzie styczeń jest tradycyjnie zawsze w top3 miesięcy w roku. I wszystko szło generalnie dobrze, a w dniu wprowadzenia zmian jest zapaść. Tak jak mówię, wyniki są zafałszowane przez wybuch konfliktu. Natomiast uważam, że przeciętny obywatel zainteresowanie wojna ogranicza do 20 minut dziennie i nie ma to aż takiego przełożenia.

Narzędzie jest żałosne i kompromituje autora. Cieszę się, że nie tracimy na tym tylko my, ale również serwis. Wydaje mi się, że po takiej akcji autor pomysłu powinien zaktualizować CV i zacząć oglądać serwisy z ogłoszeniami o pracę.

 

oznacz moderatorów

ares_
#14 Krzewiciel#

@dabdetal 

Poruszyłeś jedną bardzo istotną kwestię, rozpraszanie klienta podczas robienie zakupów. Niestety ale ostatnio sam mam z tym problem jako klient, szukam na Allegro różnych rzeczy do nowego mieszkania i ilość dodatkowych ofert i informacji które Allegro serwuje już na stronie konkretnego przedmiotu jest lekko przytłaczająca. Do tego dochodzą błędnie połączone oferty w produktyzacji i z serwisu w którym zakupy robiło się łatwo i przyjemnie powoli robi się syf podobny to pewnego zagranicznego portalu na którym nic nigdy nie mogę znaleźć. 

oznacz moderatorów

dabdetal
#10 Popularyzator#

Jasne, to jest problem. Ale jesli przeskakujesz po ofertach tego samego sprzedawcy to jest tzw. "pół biedy". Problem jest taki, że są to przeskoki między ofertami różnych sprzedawców czego klienci mogą nie być świadomi, bo zawsze tam były oferty tego samego sprzedawcy. O ile wprowadzenie tych karuzelek podciągnęło średnią wartość koszyka (i dobrze, bo po to są), tak zmiana tego co jest w nich wyświetlane może spowodować jedynie spadek lub całkowitą rezygnację. Po prostu. Dziwię się, że "eksperci" allegro tego nie wiedzą. Bo są to podstawy UX dostępne w darmowych materiałach w internecie. Żadna tajemna wiedza.

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@dabdetal Cześć. Skonsultuję dla Ciebie tę sytuację, ale potrzebuję Twojego loginu do konta sprzedażowego. Jeśli nie chcesz go tutaj ujawniać, prześlij mi go na spolecznosc@allegro.pl 
Załącz proszę też zrzuty ekranu tej karuzeli. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

dabdetal
#10 Popularyzator#

Co tu jest do konsultowania? Przecież dotyczy to wszystkich sprzedawców. Wystarczy wejść w dowolną ofertę i to widać. Samo się zrobiło?

oznacz moderatorów

dabdetal
#10 Popularyzator#

No to co skonsultujesz dla mnie tę sytuację czy jak zwykle nabraliście wody w usta i udajecie zdziwienie? Dokładnie to samo jak wtedy kiedy zostały wymieszane wyróżnione oferty ze zwykłymi.

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@dabdetal Tak, skontaktowałam się z odpowiednim zespołem i czekam na odpowiedź, dlatego proszę Cię o chwilę cierpliwości. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@dabdetal Otrzymałam odpowiedź i jeśli chodzi o belkę produktową, na której wyświetlamy wszystkie oferty tego samego produktu (także od innych sprzedawców), który dostępny jest w danej ofercie, to narzędzie dostępne jest od dłuższego czasu i znacząco ułatwia odnalezienie i porównywanie ofert danego produktu.

Należy pamiętać, że działa to w dwie strony. Oznacza to, że kupujący z oferty innych sprzedawców może przejść bezpośrednio na Twoje oferty. Warto zatem zadbać, aby były one atrakcyjne.

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

dabdetal
#10 Popularyzator#

Czyli jak kolega wyżej napisał. dla was prowizja w górę, dla nas ceny w dół. dziadostwo i tyle. Na szczęście cała ta karuzelka da wam po dupie w kwestii obrotów.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@dabdetal masz racje allegro przekombinowało z kartą produktu, są jakieś zasady które już dawno przekroczyli, ale jest tego dobra strona sklep internetowy mi odnotowuje coraz większe obroty 😉 Jak rozmawiam ze znajomymi coraz więcej kupuje w sklepach mówiąc że taniej 😞  

U mnie od dwóch dni padaka na allegro, wprowadzili tłumaczenia i pewnie inne zmiany a sklep internetowy odnotował 80 % wzrost sprzedaży chyba przedobrzyli tym grzebaniem 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

dabdetal
#10 Popularyzator#

Niestety ale nie sądzę, żeby taka zmiana wygenerowała Ci taki wzrost obrotów. Albo baza jest niska i pojedynczy czynnik mógł mieć na to wpływ, np to ze wybuchła wojna i ludzie zachowują się nieracjonalne, wykupują poszczególne produkty, wypłacają pieniądze z bankomatu, tankują benzynę do kanistrów itd. Może sprzedajesz coś co jest im potrzebne? U mnie jest całkowite podążanie za trendem dla całej kategorii, tj. zapaść sprzedaży o przynajmniej 30-50% względem poprzedniego tygodnia i oczekiwanej sprzedaży na ten weekend.

To niestety zaburza nam całościową ocenę tego narzędzia. Natomiast to, że wprowadzenie tego zbiega się z agresją putina na ukrainę jest bardzo miłym zbiegiem okoliczności. Tj oprawcy tego samego dnia rzucili się tym, których traktują jak traktują do gardeł. Tak to traktuję. Allegro zawsze informuje o wszelkich nowościach, które w większości są nie warte uwagi. Tutaj mamy fundamentalną zmianę i tym razem propaganda nawet nie przekonuje nas jakie to jest dla nas dobre, słuszne i spowoduje, że nasze firmy  rozkwitną. Ale za to moderator może Ci sprawdzić ten problem pytając odpowiedniego działu. Czekam na odpowiedź działu i moderatora. Może moje słową są czasem na wyrost, ale jestem po prostu zirytowany traktowaniem sprzedawców przez serwis. Zbywaniem, udawaniem, że nie ma problemu, że nic nie mogą zrobić, powoływaniem się na jakiegoś suchara z ustawy, którym uzasadniają swoje działanie.

 

Np. program ochrony patentów, który jest kuriozum sam w sobie i w której to sprawie za chwilę wysyłam doniesienie do UOKiK bo jestem ofiarą ataków ze strony konkurenta, który pluje allegro w twarz, a oni udają że deszczyk pada. Gość zastrzegł sobie blok polerski do paznokci w kształcie prostopadłościanu w kolorze białym oraz pilniki do paznokci, a allegro pousuwało mi aukcje grożąc, że jak wznowię, to zablokują mi konto. Wcześniej zakończyli mi inny zupełnie inny przedmiot. Allegro upiera się przy tym, że oni nie mają podstaw do weryfikowania tego, a od weryfikowania zasadności jest ten co zgłasza. I ten co zgłasza, przez internet rejestruje sobie (oczywiście bezprawnie, bo nie możesz zastrzegać czegoś czego nie wymyśliłeś i co już jest produkowane i sprzedawane przez innych). Jest to po prostu sprawa kryminalna, allegro nie reaguje. Pisanie to tych **piiip**ów nie ma sensu. Rzut kamieniem o ścianę. Nielegalne zwalczanie konkurencji, które na razie zgłaszam do UOKiK po konsultacji być może zgłoszę do prokuratury.

Uważam, że oprócz tego typa UOKiK powinien ukarać allegro, bo brak reakcji na przestępstwo powoduje, że mają w nim swój udział.

oznacz moderatorów

chmielna12
#11 Animator#

Nowe rozwiązania spowodowały u mnie mniejszą sprzedaż wielu produktów w jednym zamówieniu. Może o to chodzi, żeby więcej czerpać ze smarta i prowizji od wysyłki niż od wartości sprzedawanych koszyków. Poza tym rzeczywiście ceny na Allegro są najwyższe i jak jak kupuję coś co to zawsze sprawdzam w necie i prawie zawsze znajduję taniej. 

U mnie aktualnie prowizja dobija 20% to jest mega dużo. Te 20% zaczyna być dla klientów powodem żeby przyjechać do mnie bezpośrednio do sklepu i pogrzebać. Bywa tak, że sprzedaż 1 sztuki towaru w sklepie po cenie regularnej jest 5 razy bardziej opłacalna niż na Allegro.

 

oznacz moderatorów

dabdetal
#10 Popularyzator#

Allegro widzi to tak:

- dla klienta ma być tanio

- dla nich sztaby złota z prowizji

- dla sprzedawców szczaw i mirabelki

Karuzelka jest chyba faktycznie narzędzeniem do zwalczania inflacji. Allegro powinno wprowadzić swojego własnego komisarza ds zwalczania inflacji. A sprzedawcy, którzy nie mieszczą się w 10% najtańszych ofert powinni być napiętnowani jakimś oznaczeniem typu "spekulant", "cwaniak" albo po prostu "zwykły złodziej".

Ale spoko, rynek znowu znajdzie równowagę. W tym roku po raz pierwszy widzę, że sprzedawcy w allegro niejako wpisują się w ogólnokrajowy trend wśród zirytowanych przedsiębiorców i mają dosyć zapier*** za miskę ryżu. 

oznacz moderatorów

chmielna12
#11 Animator#

Wróciłem na poważnie na Allegro po 7 latach z powodu pandemii. Zrezygnowałem wcześniej bo uważałem i nadal uważam Allegro za najgorszy kanał sprzedaży. Po pierwsze ze względu na wysokie koszty, po drugie na stosunek Allegro do sprzedających zwłaszcza ciągłe zmienianie wymogów, zasad, głupie pomysły jak produktyzacja czy wymogi co do zdjęć, po trzecie najgorszych w Polsce klientów. Pewnie są to obraźliwe słowa dla niektórych, ale w realu w ciągu 10 lat nie zdarzyły mi się żadne  durne reklamacje czy pieniacze. Internet chyba przyciąga patologię. 

Polecam swój własny fizyczny sklep lub internetowy. Jeśli płacisz Allegro miesięcznie 5000+ to moim zdaniem nie ma wyboru.

Ja od wielu lat prowadzę sprzedaż stacjonarną i ją polecam. Przed pandemią miałem taki przelicznik że wypracowanie 1000 zł zysku na Allegro zajmowało mi 2 razy więcej pracy niż w sklepie. W ostatnich 2 latach się to trochę pokiełbasiło np. ze względu na lockdowny czy nauczanie zdalne ale już widać że wracamy do tego co było przed.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@dabdetal ohh to juz dawno tak działa. Odkąd wprowadzono produktyzacje. Teraz na allegro nie opłaca sie inwestować w reklame i promocje. Nalezy ciąc koszty ( nie włączac promowanych ofert) zamiast tego wystawic niższą cene. Wówczas reklame robi sam system allegro własnie wrzucając Twoje oferty w oferty innych sprzedająch. 

Nie płacisz kosztów za wyróżnienei, nie płacisz dodatkowej prowizji za sprzedaż wyróżnionego przedmiotu. Mniej wiecej o te koszty obniżasz cene i dzieki temu allegro robi Ci reklame za free.

Tak naprawde traci allegro. NIe zbierając dodatkowych prowizji i opłat za wyróżnienienie. Ja od jakiegoś czasu nie korzystam już nawet z darmowych pakietów wyróżnien. Po co mam płacić podwyższoną prowizje? Wystarczy dobrze skalkulowac cene i reklama "robi sie sama" za free

oznacz moderatorów