Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Czy można wystawić fakturę firmie która ma zawieszoną działalność?
Napisałem mu że chętnie wystawiłbym mu fakturę bez VAT ale z tego co widzę ma zawieszoną działalność. Wystawienie faktury na dane firmy nie byłoby prawidłowe gdyż zawiesił działalność.
Odpisał mi żebym mu przesłał podstawę prawną odmowy
to mu odpisałem:
Np. czytając artykuł można przeczytać https://www.prawo.pl/podatki/nie-mozna-wystawic-faktury-na-firme-ktora-zakonczyla-dzialalnosc,23078....
"osoba fizyczna, której ma zostać wystawiona faktura nie prowadzi już działalności gospodarczej. W konsekwencji faktura dokumentująca usługi księgowe powinna zostać w przedstawionej sytuacji wystawiona na imię i nazwisko klienta (co – jak zostało wskazane – jest regułą w przypadku faktur wystawianych osobom fizycznym) oraz jego adres zamieszkania. Wystawienie faktury na dane firmy nie będzie w przedstawionej sytuacji prawidłowe (zwłaszcza, że firma ta już nie istnieje)."
Lub https://mikroporady.pl/pytania-do-eksperta/porady-eksperta/zawieszenie-jednoosobowej-dzialalnosci-go...
"Przedstawiony problem: Zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej, a zakup maszyny na firmę i otrzymanie faktury VAT.
Odpowiedź na problem prawny: Podczas zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może jedynie zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, natomiast nie może nabywać."
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. 2019, poz. 1387)
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. 2019, poz. 1292)
Kto ma rację? Ja się za bardzo na fakturach nie znam bo ktoś chce fakturę raz na rok (produkty elektroniczne)
Czy może jednak w ogóle nie powinienem wnikać w to czy ma zawieszoną i wystawić mimo wszystko?
Sprawdzasz wszystkie Firmy przed wystawieniem f-vat?
@aragil raz na rok wystawiam fakturę więc za bardzo się na tym nie znam i dlatego pytam Was o zdanie
Odpowiedz otrzymałeś.😎
To bardziej problem klienta. Podczas zawieszonej działalności nie wolno mu robić zakupów na firmę. Ty nie musisz wiedzieć czy zawiesił czy nie.
Nigdy jeszcze nie sprawdzałam firmy przed wystawieniem faktury ale w sumie ciekawa jestem czy pobierając automatycznie dane z GUS wyskakuje taka informacja czy po prostu sprawdziłeś na CDEiG?
@Kaliope_Brzeg sprawdziłem na https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx
To może odpiszę mu że jeżeli chce to mu wystawię, tyle że to jego problem?
@dawal50 cóż ja ten temat przerabiałem z księgowościa i doszliśmy do wniosku że nie mamy prawa podważać danych podanych przez klienta.
Faktura jest dokumentem sprzedażowym i niezależeni czy klient podaje dane do FV czy tez życzy sobie paragon my ksiegujemy dokument taki jaki wystawiamy.
Przy zawieszonej działalności klient z pewnością nie może sobie zrobić kosztów z takiej faktury lecz np może mu byc ona potrzebna ponieważ przygotowuje sie do ponownego uruchomienia dzialalności i chce mieć dokumenty zakupu w razie kontroli z US za 4-5 lat.
Ja w takim przypadku nie wnikam w dane które podaje klient. Wypisuje dokument i go ksieguje i odprowadzam podatki. Nie widze w tym nic naruszającego prawo.
fakturę można wystawić bo kupujący nie musi jej księgować
ale co w przypadku jak chce zwrócić towar
w trybie art 38a ustawy konsumenckiej?
wystawisz korektę na nieistniejącą/zawieszoną firmę?
I pewnie nieraz tak się dzieje. Wątpię, czy ktoś prześwietla firmy przed wystawieniem faktury. Równie dobrze, może zawiesić działalność w międzyczasie i dopiero zwracać towar.
Mi księgowa powiedziała, że mogę brać faktury na co tylko mi się podoba jednak zaksięguje tylko te które można wrzucić w koszta i nie będą mogły być one zakwestionowane. Reszta nie ma żadnego znaczenia.
@RED tak. Wystawiam korekte na takie same dane jak faktura.
Dokładnie taka sama sytuacja jest np ze zmianami stawek VAT ( co przerabiałem) - Jeśli wystawiam FV z VATem - 23% i po miesiącu ten VAT zmienia sie np na 0 % To jeśli wystawiam korektę do tej faktury po trzech miesiącach to nadal ją wystawiam z VATem 23 ( czyli z takim jak był dokonywany zakup) a który już od dwóch miesiecy nie jest obowiązującym.
Podobnie w tej sytuacji. Dla mnie podstawą do wystawienia korekty są dane z faktury sprzedaży. I na korekcie wpisuje dokładnie te same dane/parametry ( odbiorcy, towaru) które obowiązywały w momencie sprzedaży. I które były uwzględnione na Fakturze Sprzedaży.
@_Likos_ a ja miałem juz maile od systemu jpk, że korekta wystawiona na nieistniejącą firmę
co to oznacza pewnie wiesz
@RED tak wiem. Wiem tez że do pewnego momentu był obowiązek podpisywania korekt i pisanie na nich dat odbioru. Niestety moi klienci nawet jeśli odsyłali koretkty to nie pisali na nich dat. I potem mialem kontrole US . Oczwyiscie że padlo pytanie o daty.
Moja odpowiedż byla prosta : ja nie mam możliwości fizycznie zmusić odbiorcy do napisania daty. Zakonczyło sie na moim oswiadczeniu ze korekty były dostarczane w tym samym miesiącu co ksiegowane.
Podobnie byłoby w tej sytuacji: jakie ja mam podstawy aby podważac dane podane przez kupującego ??? Jeśli kupujący podaje takie dane to jestem zobowiązany takie wpisać. Natomiast korekta to już MUSI zawierać identyczne dane jak faktura sprzedaży. No i co z tym zrobić ? Nic
My jeszcze tylko w przypadku korekt drukujemy i dołaczamy : zamówienie ( z danymi do FV) oraz odstąpienie jako podstawe do wystawienia korekty.
I zdaje sie że nic innego Pan nie zrobisz. 😞 Bo po prostu nie ma innej możliwości.
jeżeli nie skorygujesz błędów podawanych przez automat od jpg
w terminie ustawowym to masz pewną kontrolę
oczywiście jest lista czynności potrzebnych do udowodnienia staranności przy wystawianiu korekt - podawałem ją w innym poście
ale to proszenie się o kłopoty
reakcję automatu masz także gdy spółka z o.o. zostanie wcielona do innej lub zmieni swój stan prawny np: stanie się s.a.
W czym masz problem? Wystawiasz fakturę na dane, które podaje klient. Nie masz obowiązku prześwietlać danych firmowych, robić dochodzenia i niczego sprawdzać 🙂
Jesteś pewien? A co z obowiązkiem dochowania należytej staranności, cokolwiek miało by to znaczyć? Znam przypadki kiedy ktoś " kupił " coś od nieistniejącej firmy i niestety nie skończyło się to " wesołym oberkiem"
Kupił od nieistniejącej firmy, a wystawienie fv nieistniejącej firmie ( kupującemu ) to dwie różne sprawy.
PS.Allegro czy nawet podczas pisania odpowiedzi ta ankieta musi wyskakiwać ?
Wywalcie ten syf z aG.
Ja mam podobny problem, tylko że to nie ja sprawdzam a system księgowy. W GUS info zawieszona, wystawienie fv wstrzymane...