anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kogo dotyczy obowiązek raportowania faktur sprzedaży (JPK V7)?

outletsiedlce
#9 Pomysłodawca#

Z dniem 1.10.2020 roku pojawi się nowy obowiązek raportowania do urzędu
skarbowego faktur sprzedaży według kodów oraz rodzajów transakcji.

Nakłada to na Was, drodzy Klienci, obowiązek informowania nas, księgowych o symbolach towarów i
usług, które sprzedajecie oraz procedur, które stosujecie.
Aby wdrożyć ten obowiązek w Waszych firmach bardzo Was proszę o sprawdzenie aktualizacji
Waszych programów do wystawiania faktur sprzedaży, abyście mogli wywiązać się z powyższego
obowiązku.
Poniżej zamieszczam szczegóły oznaczeń. Proszę sprawdzić czy obejmie Was nowy obowiązek.
Temat wydaje się skomplikowany, ale wspólnie sobie z nim poradzimy.

KODY GTU – Grupy Towarów i Usług, które będziecie wpisywać na swoich fakturach
sprzedaży: itd 

oznacz moderatorów
48 ODPOWIEDZI 48

konto zamknięte
Nie dotyczy

@outletsiedlce 

kody gtu w nowym jpk

W przypadku, gdy przedsiębiorca wystawił  w danym okresie fakturę dotyczącą wskazanego niżej towaru lub usługi – wstawia cyfrę 1. Jeżeli takiego zdarzenia nie było – pole pozostawia puste.

  • GTU_01: napoje alkoholowe – alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,
  • GTU_02: benzyny silnikowe i lotnicze, oleje napędowe i opałowe, biopaliwa ciekłe itp. (pełen katalog towarów znajduje się w art. 103 ust. 5aa ustawy),
  • GTU_03: olej opałowy w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym oraz olej smarowy, pozostałe oleje o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85,
  • GTU_04: wyroby i susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych,
  • GTU_05: odpady określone w poz. 79-91 załącznika nr 15 do ustawy,
  • GTU_06: urządzenia elektroniczne oraz części do nich, określone w poz. 7-9, 59-63, 65, 66, 69 i 94-96 załącznika nr 15 do ustawy,
  • GTU_07: pojazdy i części samochodowe o kodach wyłącznie CN 8701 – 8708 oraz CN 8708 10,
  • GTU_08: metale szlachetnie i nieszlachetne,
  • GTU_09: lekarstwa i wyroby medyczne, artykuły spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
  • GTU_10: budynki, budowle, grunty,
  • GTU_11: usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych,
  • GTU_12: usługi o charakterze niematerialnym: prawne, księgowe, doradcze, reklamowe
  • GTU_13: usługi transportowe i gospodarki magazynowej.
oznacz moderatorów

elciarym
#8 Zapaleniec#

Witam jak dobrze rozumiem ,koszt dostawy na fv nie jest przypisany do żadnej grupy ? od dwóch dni to wałkuje i czym więcej czytam tym mniej wiem 🙂

Dzięki za odpowiedz

oznacz moderatorów

outletsiedlce
#9 Pomysłodawca#

ja też witaj w klubie 

 

 

 

 

oznacz moderatorów

milanpol
#7 Wielbiciel#

chory ten system

oznacz moderatorów

elciarym
#8 Zapaleniec#

coraz bardziej myślę ,że ten kraj robi się chory!!

oznacz moderatorów

elciarym
#8 Zapaleniec#

u Nas ,to potrafią tylko utrudnić !! może jakiś administrator jest i Nam pomoże ,bo 1 już jutro 🙂

oznacz moderatorów

krzyszu18
#9 Pomysłodawca#

Witam.

Mam pytanie do zaawansowanych sprzedawców szczególnie do tych zajmujących się częściami samochodowymi. Od jutra muszę księgowej oznaczać sprzedane na fakturę przedmioty kodami GTU. Rozumiem, że wszystkie części sprzedawane do samochodów osobowych muszą być oznaczone kodem GTU_07, oleje silnikowe GTU_03?

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Pozdrawiam

Krzysztof

oznacz moderatorów

kosmo-
#7 Wielbiciel#

Tak, dokładnie.

Osoba, która aktualizowała mój program warsztatowy powiedziała, że prawdopodobnie akumulatory, żarówki i bezpieczniki to inna grupa - 06, ale nigdzie nie mogę znaleźć potwierdzenia jego słów. Może ktoś wie?

oznacz moderatorów

elciarym
#8 Zapaleniec#

Musisz poczytać o tej grupie GTU 3 co mieli namyśli piszą pozostałe oleje..

U mnie nawet księgowa nie wie jak to wszystko przypisać. Od dwóch trzech dni siedzę i czytam te załączniki i nic.. Tak to opisali, że masakra jakaś... 

 

KOSZT dostawy będziesz do czegoś przosywac? Chyba nie, choć ja już sama zguoilam.. 

oznacz moderatorów

krzyszu18
#9 Pomysłodawca#

W ramach GTU 13 nie zostają oznaczone usługi:

  • transportu osób,
  • wynajmu pojazdów ciężarowych bez kierowcy,
  • wynajmu sprzętu służącego do magazynowania lub przechowywania (hali, składkowsk, placów, garaży itp), natomiast ten wynajem jeśli tylko jest wkalkulowany w cenę ostateczną usługi przechowywania - wówczas podlega pod GTU_13,
  • transportu towarów s przypadku, gdy jest on elementem usługi złożonej (np. usługa budowlana w której elementem pozostaje dowóz części i artykułów budowlanych na plac budowy),
  • usługi holowania,
  • usługi wspomagające transport drogowy,
  • usługi przeładunku (jeśli przechowywanie jest elementem - składową usługi przeładunkowej, nie podlega oznaczeniu),
  • usługi kurierskie,
  • usługi dostarczania zakupów żywnościowych do domu 53.20.12. 

Tak więc kosztów przesyłki chyba w ogóle nie oznaczamy żadnym GTU.

oznacz moderatorów

elciarym
#8 Zapaleniec#

Ja znalazłam takie coś : że akumulator to grupa 5, ale pewności nie mam, niech mnie ktoś poprawi

Od 1 października 2020 r. w przypadku dokonywania którejś z poniżej wymienionych dostaw odpadów podatnicy muszą używać kodu GTU 5 w strukturze JPK_V7 (w sekcji ewidencyjnej) dla danej transakcji udokumentowanej fakturą VAT:

wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające – w grupowaniu tym znajduje się m.in. zużyty sprzęt gospodarstwa domowego (np. lodówki, pralki, odkurzacze, kuchenki, telewizory, radia), zużyta elektronika użytkowa (np. komputery, monitory, laptopy), zużyte transformatory, silniki, zużyte samochody, wagony kolejowe itp.;

odpady szklane;

odpady z papieru i tektury;

pozostałe odpady gumowe;

odpady z tworzyw sztucznych;

odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal;

niebezpieczne odpady zawierające metal – w grupowaniu tym znajdują się np.:

zużyte utrwalacze zawierające związki srebra, zużyte transformatory i kondensatory oraz zużyte urządzenia zawierające PCB (polichlorowane difenyle, polichlorowane trifenyle, monometylotetrachlorodifenylometan, monometylodichlorodifenylometan, monometylodibromodifenylometan oraz mieszaniny zawierające jakąkolwiek z tych substancji w ilości powyżej 0,005% wagowo łącznie),

odpady niebezpieczne, zawierające w znacznej części cynk (Zn) i ołów (Pb), powstający w procesie produkcyjnym (odpylania gazów ubogich w SO2 z pieców szybowych);

odpady i braki ogniw i akumulatory elektryczne (zużyte ogniwa i baterie galwaniczne oraz akumulatory elektryczne);

surowce wtórne:

metalowe;

ze szkła;

z papieru i tektury;

z tworzyw sztucznych;

z gumy.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-gtu-5-oznaczenie-dla-dostawy-odpadow-w-jpk-v7

oznacz moderatorów

kosmo-
#7 Wielbiciel#

tak, GTU 05, też znalazłem, ale jak sama nazwa grupy wskazuje to odpady - tylko zużyte akumulatory, który sprzedajesz FV przekazując odpad i wystawiając BDO

oznacz moderatorów

kosmo-
#7 Wielbiciel#

teraz zastanawiam się nad złomem.

O ile chłodnice aluminiowe i zużyte akumulatory to 05, ale nie wiem czy złom metalowy to:

- 05 (poz. 84 załącznika 15 do ustawy) - Odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal (PKWiU 38.11.58.0)

czy

08 (poz. 56) - Pozostałe metale nieżelazne i wyroby z nich; cermetale; popiół i pozostałości zawierające metale i związki metali – wyłącznie odpady i złom metali nieszlachetnych (PKWiU ex 24.45.30.0)

oznacz moderatorów

kosmo-
#7 Wielbiciel#

dobra, cały złom to 05 (metalowy, niemetalowy, akumulatory) bo to odpady, a w 08 jest dostawa metali czyli służą do produkcji czegoś dalej

znalazłem np. świece żarowe w grupie CN 8511, a żarówki reflektorowe w CN 8539 22 10. Grupy te nie podlegają pod żadne GTU (GTU 07 to tylko 8701 - 8708), zatem jeszcze nie mają nadanego numeru. W związku z tym podejrzewam, że na tą chwilę nie podlegają pod oznaczenie podczas dostawy, akumulatory chyba też nie

oznacz moderatorów

elciarym
#8 Zapaleniec#

Czyli z czasem będzie jeszcze więcej tych grup? 😏Nie wiem czy śmiać się czy płakać 🤣

A jak ja np. sprzedaje dajmy jakieś regulatory na układach scalonych, to co grupa GTU 6? 😏

Mam nadzieję, że jak to ruszy to ktoś to po Polsku wytłumaczy.. 

oznacz moderatorów

kosmo-
#7 Wielbiciel#

pkt. 59 załącznika 15 do ustawy o VAT mówi, że z układów scalonych tylko i wyłącznie procesory. Czyli nawet nie sterownik silnika, tylko gdyby ktoś sprzedawał sam procesor do niego lub zwykły procesor komputerowy

oznacz moderatorów

elciarym
#8 Zapaleniec#

Czyli do moich produktów nie ma grupy? 🤣

oznacz moderatorów

johnnek91
#7 Wielbiciel#

Nie jest to prawda. Jeżeli chodzi o GTU 07, to nie wszystkie części oznaczasz tym kodem. Akumulator np. nie, ale zderzak już tak.

oznacz moderatorów