anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kto zna dokładny wzór na liczenie prowizji z kosztami wysyłki?

Klocko-m-ania
#12 Orędownik#

Czy ktoś zna dokładny wzór na liczenie prowizji z kosztami wysyłki? 

W nawiązaniu do wszystkich postów w tym temacie, które przeczytałam oraz do korespondencji, jaką prowadzę w Pomoc Allegro wnioskuję, że nawet Allegro nie potrafi podać mi tego wzoru na tacy... 

Przykład dla stawki 6%:

1) 2 przedmioty po 1zł każdy, koszt wysyłki 6,69zł - naliczyło mi prowizję 54 grosze. JAK?!… 

2) 2 przedmioty - 3,99zł+8,99zł, koszt wysyłki 6,49zł - naliczono dwie prowizje - 44gr i 74gr. JAK?!… 

oznacz moderatorów
20 ODPOWIEDZI 20

brat_chemik
#8 Zapaleniec#

Zacznę od tego że Allegro jest pośrednikiem sprzedaży a nie pośrednikiem dostawy towaru i wg mnie wchodzą w kompetencje firm kurierskich. 

Ale do rzeczy. Sprzedałem dziś przedmiot za 20zł ( kupujący mógł wybrać smart ale z własnej woli wybrał przesyłkę kurierską pobraniową, za 18zł ) razem do zapłaty 38zł, pobrano 3,80 prowizji więc 10% od całej kwoty a nie 10% od kosztów wysyłki + 9% od sprzedaży.

Sprzedaję również przedmioty na paletach gdzie koszt wysyłki jest 100 - 150zł 

Przykładowo jak sprzedam przedmiot za 1000zł  + wysyłka paletowa za 150zł to ile prowizji w sumie zapłacę?

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@brat_chemik prowizja od wysyłki jest taka sama jak od sprzedaży. Za używane książki płacę 15 % od całości ( książka + dostawa ) . Jeśli masz 9 % od sprzedaży to płacisz również  9 % od wysyłki.

_____________
Kama
oznacz moderatorów

mike_ey
#7 Wielbiciel#

Witam, zatem jeśli sprzedaję produkty których cena jednostkowa jest niska np. 4zł i niestety bardzo dużo mam zamówień gdzie klient kupuje tylko jeden produkt za te 4 czy 5zł.

Gdy allegro zaczęło naliczać prowizję także od wysyłki np. Paczkomat za 8,90 * 11% = 0,98zł to teraz zamiast zapłacić  tylko od sprzedaży 4*11% = 0,44 zapłacę 1,42zł! czyli 320% więcej!!! (0,44*323% = 1,42zł)

Na takiej transakcji zamiast zarobić jakieś 0,40zł dołożę około 1zł. Czyli zarobi pośrednik(allegro), przewoźnik (Inpost) a przedsiębiorca musi do tego dołożyć - to trochę nieuczciwe.

Czy zatem jest jakaś forma - choćby tekst w opisie przedmiotu - by zaznaczyć/ ustawić, że realizowane są zamówienia np. od 30zł wartości???

oznacz moderatorów

SerSyn
#3 Debiutant#

Według obecnej filozofii Allegro takie produkty za 4zł służą tylko i wyłącznie do dopełnienia rachunku do minimalnej kwoty obejmującej Smart. Jeśli pojedyncze sztuki Ci się nie opłacają rób komplety po 3/4/5.

oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

@mike_ey  jesli możesz, zrób tak:  cenę za 1 szt podnieś o 20% do 4,80, skasuj kuriera, najdroższy i najbardziej prowizjożerny. To oczywiście sugestia dla tych najtańszych, musisz przekalkulować ile sprzedać, zeby nie dokładac przy maksymalnym transporcie.

np

Zrob pakiet 5szt za cene wyższa o 15% na sztuce, zostaw wysyłka paczkomat, PZO, R;

zrób pakiet 10szt za cene wyższa o 10% na sztuce, tu wszystkie opcje wysyłki.

oznacz moderatorów

-orbitkownia-
#12 Orędownik#

@mike_ey  a jak kupi na 10 aukcjach do każdej wybierze osobny formularz , to zapłacisz 10x prowizję od wysyłki, nawet jak finalnie złączy je do kupy i zapłaci ze smartem

oznacz moderatorów

RLis
#10 Popularyzator#

pomijając sens prowizji od wysyłki to powiedz mi proszę jak klient kupując towar za 0zł mógł wybrać wysyłkę ze SMARTem ?

oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

@brat_chemik Skoro sprzedałeś przedmiot za 20 zł, to kupujący nie mógł skorzystać ze smarta, bo ten obowiązuje dopiero przy zakupach od 40 zł (bez kosztów wysyłki) wzwyż.

Co do pytania zawartego na końcu posta: zakładając, że prowizja w kategorii w której sprzedasz przedmiot wynosi np. 10%, to zapłacisz 115 zł prowizji (10% od 1150 zł).

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

brat_chemik
#8 Zapaleniec#

Kupujący mógł wybrać smarta za 8,99 (paczkomat) lub wysyłkę kurierem po wpłacie a wybrał kuriera za pobraniem dlatego to najdroższa forma.

Co do przedmiotu za 1000zł to jest on w kategorii z 2% prowizją nie wyższą niż 50zł, teraz gdy dodano prowizje od wysyłek  to pobierane jest 2% nie więcej jednak niż 70zł, co uważam za wysoką prowizję bo przecież ja kurierowi muszę zapłacić i nie mogę zrobić smarta np. przy wysyłce paletowej...

oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

@brat_chemik Kupujący nie mógł wybrać smarta przy przedmiocie kosztującym zaledwie 20 zł, bo w takim przypadku smart nie działa.

Skoro prowizja w kategorii to 2%, to w takim przypadku masz 23 zł prowizji (1000 zł * 0,02 + 150 zł * 0,02). Teoretycznie, bo jak widać w innych wątkach, programiści allegro użyli jakichś dziwnych równań do wyliczania prowizji od kosztów wysyłki;]
Twierdzisz, że 2% to wysoka prowizja? Chciałbym żeby wynosiła ona 2% w kategoriach, w których mam powystawiane swoje graty😂

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

interzakupy_2006
#10 Popularyzator#
oznacz moderatorów

Klocko-m-ania
#12 Orędownik#

 

Ten przykład nie działa w moim przypadku - powyższe przykłady w poście nie spełniają tej zasady. W myśl tego, co napisałeś powinnam zapłacić zupełnie inne kwoty, niż mi pobrano. Stąd moje pytanie o dokładny sposób liczenia. 

W powyższych przykładach, gdyby liczyli od towar+wysyłka, miałabym prowizję:

1) 52gr, a pobrano 54gr

2) 1,17zł, a pobrano łącznie 1,18zł

Niby grosze - ale jeśli liczą tak dla tych milionów transakcji, to wiecie sami... 

oznacz moderatorów

Klocko-m-ania
#12 Orędownik#

Niestety żadna z poniższych odpowiedzi nie podała mi wzoru, który wyjaśniłby powyższe przykłady, które podałam w poście. Kalkuluję już tę prowizję na 4 sposoby i żaden nie jest właściwy dla KAŻDEJ naliczonej prowizji.... Czy znajdzie się tu jakiś matematyk, który wyjaśni mi algorytm liczenia? 

Gdyby liczyli moje 6% prowizji od wysyłki wraz z towarem byłoby za łatwo 🙂 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

wzoru nie ma , trzeba uśrednić

oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

sprzedałem jednemu klientowi ponad 80 pozycji za około 5000 zł wybrał wysyłkę kurierem za 18 zł (dobrze że było to przed zmianami) teraz tak przeliczam że na dziś przy przelicznikach jakie otrzymuję za aukcje z czerwca samej prowizji od kosztów wysyłki wychodzi mi ponad 100 zł .prowizja od 18 zł =135 zł .takich działań to z matmy nie przerabiałem chyba że coś się zmieniło? mam nadzieję że się mylę bo to mi na głupotę wygląda

oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

Czy ja dobrze widzę, że do tego wątku został dolepiony ten https://spolecznosc.allegro.pl/t5/zaawansowani-sprzedawcy/ja-chyba-dalej-nie-rozumiem-sposobu-nalicz... autorstwa niejakiego @brat_chemik?

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Przykład dla stawki 6%:

1) 2 przedmioty po 1zł każdy, koszt wysyłki 6,69zł - naliczyło mi prowizję 54 grosze. JAK?!… 

6,69/2 + 1 = 4,345  *6% = 0,2607

uwaga wg allegromatematyki 0,2607=0,27 (zaokrąglenie w górę, niezależnie od końcówki)

0,27x2=0,54

2) 2 przedmioty - 3,99zł+8,99zł, koszt wysyłki 6,49zł - naliczono dwie prowizje - 44gr i 74gr.

(6,49/2 + 3,99)*6%= 0,4341=0,44

oznacz moderatorów

PHUABIB2
#12 Orędownik#

@ Klocko-m-ania Nie są Ci w stanie tego podać, bo sami tego nie ograniczają. Jeśli klient kupi 20 przedmiotów poprze koszyk i na końcu zsumuje i zapłaci, to prowizję od kosztów wysyłki doliczą po trochu do prowizji od sprzedaży i nawet tego nie zauważysz

Jeśli trafisz na "klikacza" który kuje 1 przedmiot, wypełniania formularz sprzedaży, kupuje 2 przedmiot, wypełnia formularz dostawy itd. to prowizja od wyplenionych formularzy dostawy będzie naliczana za każdym razem, a że gość na koniec wypełni jeden formularz zbiorczy i zapłaci z jednym kosztem wysyłki to już nikogo nie obchodzi, ty płacisz prowizję od kosztów dostawy z każdy wypełniony formularz, czy go opłacił, czy nie.

Miałem taki przypadek, że gość kupił 5 rzeczy za łączna kwotę 43 zł, za każdym razem wypełniał formularz dostawy z paczkomatem z 8,99, po zakupie zrobił zestawienie zbiorcze i zapłacił za koszty zakupu + list polecony za 5,9 zł. Od tego zakupu, przez te formularze które wypełnił, zapłaciłem 9,57 zł prowizji (czyi prawie 25 % jego zakupu) ale już tych kosztów nie odzyskałem, ponieważ klient zapłacił poprzez Pay U a wnioski oraz pisanie do Pomocy Allegro psu na budę się zdały, bo przecież zamówienie zostało opłacone, a że normalnie prowizja by wyniosła jakieś 4,5 zł za nie 9,5 to już nie ich problem

oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Podaję na tacy. Bez symboli.

 

PROWIZJA_OD_1_SZTUKI=(CENA_TOWARU+KOSZT_PRZESYŁKI : ILOŚĆ_SPRZEDANA) X PROWIZJA_wkategorii zaokrąglone do pełnego grosza w górę

Ilość sprzedana to zawsze wszystkie sztuki z zamówienia, nawet jeśli w zamówieniu są towary z różną prowizją.

oznacz moderatorów