anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Naliczenie VAT, błędne zaokrąglenie

AleMiodzio
#8 Zapaleniec#

Czy ktoś miał problem z błędnie wystawioną fakturą VAT?

Wg mnie Allego błędnie naliczyło, tzn. zaokrągliło VAT na mojej fakturze. Oczywiście to żaden problem ze względów finansowych, jednak tak coś mi się wydaje, że błędne naliczenia podatku, choćby było to 1 grosz to chyba coś nie tak... albo się czepiam?

Konkret:

Wartość 0,89 zł netto, na fakturze wyszło 0,21 zł VAT,

obliczenie: 0,89 * 23% = 0,2047 zł

Wg Allegro ta liczba po zaokrągleniu daje 0,21 zł....

Mnie zawsze uczono, że liczby poniżej piątki zaokrąglamy w dół, a 5 i powyżej zaokrąglamy w górę.

Wg mnie 0,2047 po zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku to zdecydowanie 0,20. Gdybyśmy mieli 0,2050 i więcej wówczas byłoby faktycznie 0,21.

Sprawę zgłosiłem działu finansowego Allego, jednak konsultantka uznała, że zaokrąglenie jest poprawne, czyli że 0,2047 ~= 0,21.

Proszę o podpowiedź, czy ja się mylę?

oznacz moderatorów
17 ODPOWIEDZI 17

Knowhere
#21 Demiurg#

@AleMiodzio Wszędzie zaokrąglają w górę, zawsze, nawet w prowizjach. Niby to tylko grosz, ale pomnożony przez milion transakcji daje kwotę 10 tys. PLN-ów;]

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

AleMiodzio
#8 Zapaleniec#

No tak to chyba wygląda... Tylko co na to Urząd Skarbowy. Niby drobnostka, ale się pewnie uzbiera.

oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Nie mylisz się, to jest błąd skryptu.

0,2047->0,205->0,21

oznacz moderatorów

AleMiodzio
#8 Zapaleniec#

Jedynie tak to chyba można sobie tłumaczyć, że najpierw zaokrąglamy do 3 miejsc a potem do dwóch...

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@akcesoria-net-pl Wytłumaczyłeś ale nie jestem pewien czy to jest poprawne

oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

@LEW433 napisałem skąd się to bierze, a nie że jest poprawne, bo nie jest.

Programiści allegro uczyli się na excelu.

oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

@akcesoria-net-pl Akurat excel zaokrągla dobrze;]

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

@Knowhere excel zaokrągla dobrze jeśli na wejściu dasz mu 2 miejsca po przecinku. Jeśli będziesz odejmował miejsca dziesiętne to wynik będzie jak w powyższym przykładzie.

Ponieważ allegro postanowiło golić sprzedawców na każdym groszu (zaokrąglenie w górę bez względu na końcówkę) więc podejrzewam, że na lenia wkleili tę samą formułkę do prowizji i fakturowania.  

oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

@akcesoria-net-pl Przecież to oczywiste, że trzeba co najmniej dwóch miejsc po przecinku. Dla mnie nielogiczne jest zaokrąglanie np. 0,204 w górę, bo przecież 0,4 grosza to jednak bliżej w dół, niż w górę.
Ale allegro chyba stosuje zasadę "może być bez grosika, bo nie mam?"😂

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

@Knowhere wg allegro 0,204 to 0,21. Tak stoi w regulaminie, a regulamin rzecz święta. Prawie jak spaghetti.

Nie wiedziałeś? 😂

oznacz moderatorów

AleMiodzio
#8 Zapaleniec#

Z punktu widzenia obliczeń to bez sensu bo raczej nie powinno się dwa razy zaokrąglać. Ale program jakoś ten błąd zrobił 

Sprawdziłem dokładnie, że poprawne zaokrąglenie to 0,20 a Allegro zrobiło błąd. Poza czystym rozumowaniem także każdy porządny kalkulator da taki wynik. I pewnie sporo faktur taki błąd będzie mieć.

oznacz moderatorów

DarkStoorM
#17 Koryfeusz#

Wszystko zaokrąglane jest w górę oprócz rabatu dla kupującego, który jest zaokrąglany w dół 🙂

A przepraszam, jednak znalazłem kwotę 9,158 zł, którą zaokrągliło w górę. łał 🤣

oznacz moderatorów

polska6-pl
#12 Orędownik#

To nie jest błąd skryptu :):):):)

oznacz moderatorów

polska6-pl
#12 Orędownik#

Był kiedyś taki film hamerykański. (real story)

Pewien pan księgowy z przelewów obcinał sobie 3-cią cyferkę po przecinku ( zaokrąglał wg  swojego widzimisie)  i przelewał na własne konto. Za dużo nakupował i wpadł. Dostał na kilkanaście lat darmowe kanapki w usa.

Natomiast allegro robi to w sposób w 100% zorganizowany, nawet skrypt został tak napisany aby zabierać 1grosz czasami 2grosze ponad państwowo unormowaną kwotę zaokrąglenia. Spróbujecie zrobić ten sam numer jakiejś instytucji rządowej...

i nikt nie reaguje. nawet jak sprzedaje 5000-10000 aukcji miesięcznie (znajome firmy zaczęły się temu procederowi przyglądać)

1/3 źle zaokrąglanych  30 zł ekstra x12 miesiecy = 300-400 zł w komin

ALLEGRO wstyd , że tak robicie ludzi w balona.

...

a tak swoją drogą to sami policzcie

3.500.000 wystawianych aukcji DZIENNIE ( średnio)

5.000.000 PLN kasy od wszelkiej maści allegro-prowizji itp. DZIENNIE. (średnio)

130 tys firm

17 mln użytkowników.... 🙂

oznacz moderatorów

dymbond
#2 Obserwator#

Allegro od większej kwoty powstałej w skutek przesadnego zaokrąglenia w górę prowizji płaci podatek. Więc Urząd Skarbowy nie przyczepi się do niczego.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Jeżeli to jest faktura sprzedaży usług Allegro to @dymbond  ma rację, zawyżony VAT należny zostanie odprowadzony przez Allegro do US.

Jeżeli to jest ostatnia pozycja faktury wielopozycyjnej, to większość programów fakturujących wartość podatku VAT w ostatniej pozycji oblicza jako różnicę = suma wartości netto faktury x stawka VAT - suma wartości VAT bez ostatniej pozycji (oczywiście dla pozycji o tej samej stawce).

W ten sposób podatek VAT w ostatniej pozycji nie będzie równy wartości wyliczonej wprost ze stawki VAT. Ale suma VAT ze wszystkich pozycji da VAT na podsumowaniu faktury.

Nie wiem czy ten przypadek pod to podlega, ale na pewno pisanie algorytmów do fakturowanie wymaga skończenia jakiś kursów.

oznacz moderatorów

AleMiodzio
#8 Zapaleniec#

Hihi, już dawno o tym zapomniałem 🙂

Oczywiście faktura była jednopozycyjna... w końcu to kwota aż 89 groszy...

Ale zgadzam się, że ktoś kto pisał ten program dla Allegro powinien nie tylko kurs, ale pewnie może jeszcze jakąś szkołę skończyć 😉

Księgowa mi powiedziała, że nie ma się czym przejmować bo błąd jest mikrusi 🙂

oznacz moderatorów