Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Chciałbym dowiedzieć się jak wygląda od września sprawa ochrony marek jeśli sprzedaje się zamienniki oryginalnych produktów np. końcówki do szczoteczek elektrycznych, zamienniki tuszów do drukarek, ostrza do maszynek, części do dronów. Oczywiście nie sygnowane oryginalną marką, ale w ofercie wyraźnie zaznaczone, że jest to zamiennik pasujący np do modelu takiego i takiego. Czy w takim przypadku oferty będą blokowane czy będzie to dozwolone?
@kkocis skonsultuję tę kwestię z zespołem i wrócę do Ciebie z informacją, jak będziemy podchodzić do zamienników.
Ok, będę czekał. Bardzo niezrozumiały jest dla mnie zapis:
"Warunki Ochrony Marek naruszysz, gdy wystawisz ofertę produktu nieoryginalnego, czyli taką ofertę, w której zdjęcia lub opis wskazują na produkt ściśle markowy. Może wykorzystywać podobną lub wprowadzającą w błąd nazwę marki lub jej skrót w parametrach, opisie lub w metadanych oferty oraz zdjęcia, które do złudzenia przypominają produkt oryginalny."
W ofercie zamiennika musi być zawarta nazwa produktu do którego taki zamiennik pasuje. Zamienniki często wyglądają i muszą wyglądać tak jak produkt oryginalny ponieważ inaczej by nie pasowały do urządzenia, do którego są przeznaczone (wspomniane szczoteczki do zębów, ostrza do maszynek czy choćby klapka do baterii pilota tv, baterie do aparatów cyfrowych, osłony obiektywów itp). Rozumiem sytuację, w której ktoś sprzedaje produkt nieoryginalny, a w opisie jednoznacznie wskazuje na to, że oferowany produkt jest produktem oryginalnym - w takim przypadku oczywiste jest, że taka oferta wprowadza w błąd i powinna zostać usunięta.
Czy nie prościej jest stworzyć obowiązkową opcję do zaznaczania przy wystawianiu produktu - oryginał / zamiennik?
Czy przy wystawieniu oferty, kiedy trafi ona do "oferty sprawdzane" i zostanie zaakceptowana przez pracownika Allegro to rozumiem, że jest to również sprawdzone pod kątem ochrony marek?
@kkocis ale te zamiennik też mają chyba producenta?
No oczywiście, jak każdy produkt. Tylko pytanie właśnie czy np wystawisz ofertę typu "końcówki do szczoteczki Oral B" albo "ostrza do maszynki Philips One Blade" i napiszesz, że jest to zamiennik, a nie oryginał to czy taka oferta jest ok czy narusza zasady ochrony marek. Zwłaszcza, że musisz podać w ofercie do jakich modeli to pasuje. Do tego zapis "......zdjęcia, które do złudzenia przypominają produkt oryginalny."
No, a jak mają nie przypominać tego produktu skoro muszą go przypominać, bo gdyby nie to by zwyczajnie nie pasowały 🙂 tego właśnie nie rozumiem. Jak klapka do baterii czy końcówki do szczoteczki / maszynki mogą nie przypominać produktu oryginalnego ?
@kkocis od września w tym kontekście nic się nie zmienia. Zapisy, które w praktyce będą obowiązywać w ramach Warunków Ochrony Marek dotyczą towarów nieoryginalnych, czyli tych oznaczonych bezprawnie znakiem towarowym. Jeśli chodzi o zamienniki to w wielu kategoriach, w których sprzedajecie produkty marki X i które są kompatybilne z produktami innych marek jest parametr "Pasuje do...". Możecie w nim wybrać marki, do których pasuje Wasz produkt.
Nie będę otwierać nowego tematu, więc podepnę się pod ten. Jesteśmy producentem części zamiennych i akcesoriów sygnowanych naszą własną marką. W kategoriach, w których sprzedajemy, nie ma parametru "pasuje do...", o którego dodanie apelujemy od kilku lat.
Niestety problem WOP staje się coraz bardziej uciążliwy i powszechny, ponieważ nasze oferty są notorycznie bezprawnie blokowane lub zakańczane z powodu: "Tytuł Twojej oferty lub jej dalszy opis może wprowadzać w błąd co do pochodzenia towaru, jego producenta lub marki i tym samym naruszać prawa firmy, która współpracuje z nami w ramach programu Współpraca w Ochronie Praw. W opisie Twoich ofert używasz zarejestrowanego słownego znaku towarowego w celu sprzedaży produktu innej marki (widocznej w sekcji ‘Parametry’)."
Oczywiście takie działania są niezgodne z obowiązującym prawem, a także sprzeczne z zasadami uczciwej konkurencji, ponieważ nie można zabronić sprzedaży części zamiennych i akcesoriów przeznaczonych do wybranych marek i modeli. Marki te są podawane wyłącznie w celach informacyjnych, zgodnie z Kodeksem PWP art. 156 ust. 3.
Nasze produkty są dosyć specyficzne, wiele z nich pasuje do większej liczby marek i modeli. Niestety potencjalni klienci nie są w stanie lokalizować tych produktów, jeżeli w ich tytułach lub opisach nie będą zawarte nazwy marki i modele urządzeń, do których te produkty są przeznaczone.
Jakieś sugestie jak sobie z tym radzić? Od kiedy się to zaczęło zauważamy znaczny spadek sprzedaży, myślę, że o dobre 30% względem poprzedniego roku kiedy nie było takich problemów.
Może inni sprzedawcy podzielą się również swoim doświadczeniem w tym zakresie?
czym różni się zamiennik od podróbki?
To akurat bardzo proste - masz produkt nieoryginalny a piszesz że jest oryginalny, posiada zastrzeżone znaki towarowe, nadruki itp. Zamiennik niczego nie udaje, nie ma znaków towarowych i jest jednoznacznie określony jako zamiennik. Przykład - tusze do drukarki. Czy jak wejdzie ochrona marek to nie kupisz już zamienników?
z tuszami to zły przykład bo może być regenerowany
kształt tusza, dysze i inne elementy mogą być opatentowane
No myślę, że zdecydowana większość produktów na rynku to nie są regenerowane. Choćby zamiennik pilota do TV, masę można przeróżnych produktów wymyślać.