anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Odsetki od zakupu wtf?

Bioires-Polska
#9 Pomysłodawca#

Dzień dobry,
Klient dzisiaj zażądał odsetek, bo odstąpił od umowy, a my zwróciliśmy mu wpłatę po 5 dniach.. 
Początkowo zacząłem się śmiać, ale czytam, że Klient ma rację! Zdębiałem. Wychodzi na to, że mogę kupić na Allegro np. auto, zwrócić je, a potem wymagać odsetek, gdyż sprzedający przez ten czas mógł obracać moimi pieniędzmi.. Odsetki te wynoszą 12% w skali roku.. Kto wymyślił ten przepis?! Rezygnuję z lokat na rzecz działania w ten sposób.. 
W moim wypadku kupujący chcę zapłaty odsetek za zakup za 40 zł, więc to nie problem. Chodzi mi ogólnie o taką sytuacje... 

oznacz moderatorów
9 ODPOWIEDZI 9

xyz96
#21 Demiurg#

Na Allegro nie kupuje się aut 🙂 Po 5 dniach od czego, od jakiej daty, zwróciłeś mu tę wpłatę? Odsyłał towar, czy w ogóle mu nie wysłałeś?

oznacz moderatorów

Bioires-Polska
#9 Pomysłodawca#

Podałem pierwszy przykład jaki mi przyszedł do głowy.. równie dobrze może to być drogi komputer..
Od daty odstąpienia od umowy. Czekałem aż paczka do Nas wróci, bo skąd pewność, że nie odbierze jej z Paczkomatu?

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Czyli wszystko w przepisowym terminie, moim zdaniem nie ma podstaw do naliczania odsetek, choć kto wie? Jakby tak dokładnie zagłębić się w kodeks cywilny 🙂

oznacz moderatorów

Bioires-Polska
#9 Pomysłodawca#

Okazuje się właśnie, że podobno są 13% w skali roku od momentu odstąpienia od umowy. Nie wiem, czy mogę tu link do artykuły na ten temat podesłać?

oznacz moderatorów

Adekpol
#13 Ambasador#

Czyli zwracając towar trzeba oddać koszt transportu, koszt towaru i odsetki 

Chyba zmienię pracę i zacznę sępić siano, przecież z tego można robić kilka K na miecha, bez **piiip**nięcia 🤣🤣🤣

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Artykułu nie wklejaj, przepis wskaż.

oznacz moderatorów

Bioires-Polska
#9 Pomysłodawca#

"Jeśli konsument nabył towar poza lokalem przedsiębiorstwa (na przykład zakup od akwizytora) lub na podstawie umowy zawartej na odległość (na przykład z katalogu wysyłkowego lub przez internet), wówczas przysługuje mu prawo rezygnacji z towaru bez podania przyczyn w terminie 10 dni od zawarcia umowy. Wystarczy przed jego upływem złożyć (na przykład wysłać listem poleconym) oświadczenie na piśmie. W takiej sytuacji sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie (a maksymalnie w ciągu 14 dni) zwrócić całą uiszczoną przez nas kwotę wraz z ustawowymi odsetkami.
Źródło: UOKiK"

Przykład: kupujemy w e-sklepie sprzęt grający za 7000 zł, płacimy za niego przelewem na konto sklepu, a sprzęt otrzymujemy po 12 dniach, a więc nasze pieniądze leżały tyle czasu na koncie sprzedawcy. Korzystamy z prawa zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od jego otrzymania. Powiadamy o tym sklep w piśmie dołączonym do zwracanego towaru. Sprzedawca w tej sytuacji powinien zwrócić nam 7000 zł + odsetki ustawowe w kwocie 29 zł 92 grosze.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Nie wiem na czym, na jakim przepisie, opierał się UOKiK w tym artykule, ale to jakiś stary tekst, bo mówi się w nim o 10 dniach na odstąpienie. Być może było to napisane w starej ustawie konsumenckiej - nie pamiętam.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Tak, to nieaktualne przepisy;

art. 3 Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny: "W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

oznacz moderatorów