anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Przychód a konto z współmałżonkiem

Loksitanka
#7 Wielbiciel#

Mam pytanie. Jako działalność niezarejestrowana 1 osoba nie może przekroczyć 1745zł. Jak to wygląda jeśli konto jest wspólne z mężem, który też wystawia swoje rzeczy na nim. Ta kwota jest podwojona skoro konto należy do 2 osób? 

oznacz moderatorów
6 ODPOWIEDZI 6

LEW433
#21 Demiurg#

Każda ma swój limit!

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Przepisy Prawa przedsiębiorców oraz innych ustaw nie znajdują przeciwwskazań, aby działalność nieewidencjonowaną prowadzili małżonkowie. Do decyzji małżonków należy czy działalność nierejestrową będzie prowadziło jedno z nich (nie przekraczając limitów, o których mowa powyżej), czy też każdy z nich oddzielnie.

https://mikroporady.pl/pytania-do-eksperta/porady-eksperta/dzialalnosc-nierejestrowana-wykonywana-pr...

oznacz moderatorów

pecela
#14 Krzewiciel#

Zauważ, że tam jest mowa o prowadzeniu działalności nierejestrowanej przez jednego z małżonków lub przez każdego osobno, a nie wspólnie przez obu (bo wtedy jest to już spółka). 
Konto wspólne prowadzone jest wspólnie przez dwie osoby, co może być uznane jako rodzaj spółki (a te są zabronione). Rozwiązaniem byłoby konto firmowe i dodanie małżonka jako osobę obsługującą konto, ale polityka Allegro wyklucza działalność nierejestrowana.

Towar, którym handluje OP, niestety podlega obowiązkowej fiskalizacji (trzeba mieć kasę fiskalną), a do tego wykluczony jest on ze zwolnienia z VAT (osoba prowadząca działalność nierejestrowaną musi się zarejestrować do VAT, jako podatnik czynny, a jak dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych także do VAT-EU). Do tego może to być towar akcyzowy (ale to zależy od składu). 

A co do samych aukcji to brakuje w nich np. informacji o prawie do odstąpienia od umowy w ciągi 14 dni (dla klienta to dobrze, bo wtedy ma aż rok na odstąpienie od umowy), czy o przysługujących nabywcy prawach. Te dane są wymagane przez prawo. 

oznacz moderatorów

pecela
#14 Krzewiciel#

Po pierwsze straciłaś prawo do prowadzenia działalności nieewidencjonowanej (prowadzenie działalności nierejestrowanej z drugą osobą jest zabronione).

Po drugie. Kwota przychodu należnego nie sumuje się.

oznacz moderatorów

Loksitanka
#7 Wielbiciel#

Doprecyzuję- mąż nie prowadzi działalności nierejestrowanej. Poprostu korzystając ze wspólnego Allegro sprzedał kilka rzeczy w styczniu i kilka w lutym. Były to pojedyncze przypadki

oznacz moderatorów

biosorcerer
#15 Entuzjasta#

To pytanie do księgowego. Zainwestuj stówkę a unikniesz problemów.

oznacz moderatorów