anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedaż wlasnych produktów rolnych.

pasiekapawel
#7 Wielbiciel#

Sprzedając własne produkty rolne nie muszę zakładać firmy. Sprzedaje przez cały rok i dość dużo. Chciałbym wykupić abonament. Niestety jest tylko dla działalności gospodarczych. Czy jest dla mnie jakaś możliwość wykupienia abonamentu i nie płacenia jednorazowej opłaty transakcyjnej? 

oznacz moderatorów
20 ODPOWIEDZI 20

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@pasiekapawel Cześć. Żeby korzystać z Abonamentu należy mieć konto firmowe, a żeby mieć konto firmowe, musisz mieć NIP. 

Jeśli Twoja działalność rolnicza jest odpowiednikiem jednoosobowej działalności gospodarczej tzn. figuruje w bazie GUS (czyli masz nadany NIP), to możesz zarejestrować konto firmowe. Jako rodzaj przedsiębiorstwa należy wtedy wskazać "inny". 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@ko_alka a może warto pomyśleć, żeby mogli mieć oznaczenie firma bo tak naprawdę rolnicy czy nierejestrowana DG to też Firma i ma takie same obowiązki i prawa jak my 😄 Tym bardzie że teraz jest to wymagane a tak łamią prawo nie informując konsumenta o ich prawach 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

pasiekapawel
#7 Wielbiciel#

Cześć Ola, 

Jestem na działach specjalnych produkcji rolnej. Firmy nie posiadam, ale NIP mam wyrobiony. 

To znaczy, że wystarczy NIP i wybranie rodzaju przedsiębiorstwa "inny"?

Jeśli mi się uda założyć konto firma, to czy będę mógł w parametrach wybrać np. "nie wystawiam faktury". Pytam ponieważ nie mam możliwości wystawiania faktur jako rolnik. 

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

GUS traktuje dział specjalny produkcji rolnej jako rodzaj firmy. Wobec tego powinieneś mieć nadany Regon.

Jako rolnik możesz wystawiać faktury (faktura i faktura VAT to dwa różne dokumenty). Poczytaj też o fakturach RR.

oznacz moderatorów

pasiekapawel
#7 Wielbiciel#

Dzięki za odpowiedź, 

jeśli chodzi o faktury RR, to zawsze sklep wystawiał mi tego rodzaju dokument. Ja musiałem jedynie podać swoje dane i podpisać.

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Bo faktury RR wystawia strona kupująca. 

oznacz moderatorów

ancia155
#7 Wielbiciel#

a co w przydatku kiedy nie podlegam Vatowi, (nie posiadam nipu) i jestem rolnikiem czy mam możliwość rejestracji konta firmowego? 

oznacz moderatorów

pasiekapawel
#7 Wielbiciel#

Niestety nie ma takiej możliwości. 

oznacz moderatorów

milka1234567890
#17 Koryfeusz#

@ancia155 Musisz mieć NIP żeby mieć konto firmowe.

oznacz moderatorów

ancia155
#7 Wielbiciel#

Czy jako ze opłacam składki KRUS i nie posiadam składek ZUS co za tym idzie nie posidam numeru NIP. Czy mogę sprzedawać swoje produkty na allegro jako konto firmowe? jako rolnik nie posiadam numeru nip. 

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Jako rolnik powinnaś mieć nadany nr NIP i REGON (to drugie nie zawsze). Bez tego drugiego konta firma nie założysz (próbowałem samemu na NIP plus zaświadczenie z US i niestety bez wpisu w bazie GUS (a to inaczej REGON) się nie da). 

Najlepiej zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i tam powinno pokazać twój NIP. Jak nie wyświetla, to trzeba złożyć NIP-7 w swoim US. Nadanie NIP-u to czynność techniczna, a nie administracyjna, każdy go ma, tylko może być nieaktywny. Jak mieszkasz w mniejszej miejscowości to spora szansa, że dostaniesz go od ręki.

oznacz moderatorów

ancia155
#7 Wielbiciel#

Czyli jest możliwość że jako rolnik dostanę nip? i nic się nie zmieni wzgędem opłat krusu itp.? a będę mogła posługiwać się NIP-em oraz założyć konto firmowe? 

oznacz moderatorów

pasiekapawel
#7 Wielbiciel#

Tak, NIP wyrobisz bez problemu. Z Krus nic się nie zmieni. Jednak konta firmowego  nie założysz. 

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

@ancia155 
NIP może dostać każdy, jak pisałem wyżej jego nadanie to zwykła czynność techniczna (decyzja o nadaniu NIP nie jest decyzją administracyjną, nie ma od niej odwołania).

A co do konta firmowego, to musisz mieć REGON i aby go dostać musisz złożyć w Urzędzie Statystycznym właściwym dla twojego województwa wniosek RG-OF (https://bip.stat.gov.pl/download/gfx/bip/pl/defaultstronaopisowa/72/2/1/formularz_rg-of_edit.pdf). Polecam jednak zrobić to po otrzymaniu nr NIP, aby nie musieć robić potem aktualizacji. Jak GUS doda twoje gospodarstwo rolne do bazy REGON, Allegro nie będzie już miało powodu do odmowy rejestracji konta firmowego.

Możesz też rozważyć rejestrację do VAT (bez tego nie możesz wystawiać faktur VAT). Tu jednak trzeba wybrać czy rejestruje się jako podatnik bierny (wtedy wystawiasz faktury VAT ze stawką zw (czyli zwolniony) czy jako czynny (wtedy wystawiasz faktury z normalnymi stawkami, np. 23%). Jednakże rejestracja jako podatnik czynny, wiąże się z koniecznością składania comiesięcznym raportów VAT-JPK (robi się to elektronicznie). A i w przypadku niektórych branż czy produktów rejestracja do VAT (jako czynny) jest obowiązkowa.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia kasy fiskalnej. Na początek złapiesz się na zwolnienie do kwoty 20000 zł przychodu ze sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (to wartoćć za cały rok, w przypadku rozpoczęcia działalności kwota zmniejsza się proporcjonalnie do pozostałego okresu), o ile twój asortyment nie podlega obowiązkowi fiskalizacji od pierwszej transakcji (jest to np elektronika, paliwa, metale szlachetne). 

Ważne. Osoba prowadząca gospodarstwo rolne (czy działalność nierejestrowaną) nie jest konsumentem, ale ma prawa konsumenta w zakresie niezwiązanym z gospodarstwem rolnym (czy prowadzoną działalnością), czyli np. jako kupująca masz ograniczone prawo zwrotu, o czym niestety Allegro nie informuje sprzedawców, a jako sprzedająca jesteś traktowana jak przedsiębiorca (nie ważne, że sprzedajesz z konta prywatnego).

oznacz moderatorów

ancia155
#7 Wielbiciel#

a gdy moja firma przestanie działać (zawieszę na jakiś czas działaność) i nie będę móc zmienić na konto zwykłe konta firmowego. Czy w takim wypadku mogę wciąż korzystać z konta firmowego na ten czas zawieszenia dzialności? (nie mówimy tutaj o sutuacji gdy jestem w krus w tej opcji nie bierzemy tego pod uwagę)

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Zawiesić można tylko działalność prowadzoną w oparciu o Prawo przedsiębiorców. Działalność rolnicza się do nich nie zalicza (poza tym ciężko by było zawiesić gospodarstwo rolne ).  

A i posiadanie nr REGON dla osób prowadzących gospodarstwo rolne jest obowiązkowe. Wynika to z ustawy o statystyce publicznej (Dz.U. 1995 nr 88 poz. 439), jednakże za niedopełnienie obowiązku rejestracji nie ma żadnych konsekwencji.
GUS do 31 grudnia 1997 roku miał z urzędu wpisać do bazy REGON wszystkie indywidualne gospodarstwa rolne w Polsce i tym samym nadać im nr REGON.

oznacz moderatorów

ancia155
#7 Wielbiciel#

tak wiem wiem, 🙂 chodzi mi bardziej o inną sytuację bez gospodarstwa rolnego 🙂 czy mają firmę jako przedsiębiorca (nie rolnik) mogę założyć konto (to już ustalone że tak) ale czy jak zawieszę moją działalność czy dalej mogę korzystać na allegro z konta firmowego ? (z tego co wiem przekształcenie konto firmowego w zwykłe jest nie możliwe) dlatego moje pytanie brzmi czy po zawieszeniu można wciąż używać takiego konta firmowego (w tym pytaniu pomijamy kwestie gospodarstwa, mówimy o sytuacji przedsiębiorcy na ZUS ) 🙂 

oznacz moderatorów

PAULOWNIE
#8 Zapaleniec#

witam, mam problem z weryfikacja konta allegro  mój nip figuruje w GUS , wysłałem dokument potwierdzajacy posiadane gospodarstwo ( potwierdzenie podatku i posiadania gruntu) i sa Problemy ma Pan jakis pomysł ?

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Można spróbować przesłać zaświadczenie o nadaniu NIP z US oraz zaświadczenie z GUS-u o wpisie do REGON.

oznacz moderatorów