Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Zastanawia mnie jeden aspekt odstąpienia od umowy.
1. Kupujący może to zrobić nawet przed wysyłką towaru , to jasne.
2. dla umowy, w wykonaniu której przedsiębiorca wydaje rzecz, będąc zobowiązany do przeniesienia jej własności – od objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik, (...)
Co w przypadku gdy przesyłka nie zostanie odebrana , np z paczkomatu i wróci do nadawcy?
Rozumiem że bieg 14 dni od wejścia w posiadanie rzeczy się nie rozpoczyna....
Bo gdzieś w dyskusjach znalazłem ciekawą teorie że :
@deny_01 Sprawa wydaje mi się prosta. Przesyłka wróci do nadawcy, kupujący zapłaci za ponowne wysłanie, otrzyma i ma nowe 14 dni na odstąpienie. Jeśli klient nie zapłaci, a sprzedawca za swoje ponownie nie wyśle, odstąpienie nastąpiło.
WREDZIA-W1 nie , najważniejsze jest wyrażenie woli . Kupujacu musi poinformować sprzedawcę o rezygnacji z zakupu .Samo nie podjęcie przesylki nie jest odstąpieniem od umowy .
@mdrogeria Żeby dostać zwrot pieniędzy, musi tę wolę wyrazić. Może nie odstępować, a zapłacić za ponowne wysłanie.
No nie do końca , żaden kupujący który ma Smarta , nie chce opłacić ponownego nadania ( 8,99 zł) za paczkomat , bo dla danego zamówienia limit darmowych wysyłek został wyczerpany.
A jak nie miał Smarta to też nie będzie chciał płacić drugi raz.
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest odstąpienie od umowy.
@deny_01 No to odstąpi, bo dopóki tego nie zrobi, nie dostanie zwrotu kasy.
Ten cytat wprowadza w błąd, nie jest niczym poparty. Bieg terminu zaczyna się od objęcia rzeczy w posiadanie - zgodnie z przepisami.
Czyli po staremu , nie ma wejścia w posiadanie , termin 14dniowy nie zaczyna biegu.
Moim zdaniem tak, to wynika z przepisów. Orzecznictwa nie znam.
deny_01 obowiązkiem sprzedawcy jest wydanie towaru , natomiast kupującego jest jego podjęcie . Decyzja przewoźnika o wyczerpaniu możliwości doręczenia i zwrocie jest jednoznaczna z doręczeniem przesyłki .
Mhy , a jakieś źródło ? wiem że jest coś takiego jak zachowanie "należytej staranności" również że strony kupującego ( np na podjęcie przesyłki)
deny_01 spróbuj nie odebrać wezwania sądowego . Tak samo działa . Jest to domniemanie doreczenia .
Wezwanie sądowe to nie umowa kupna sprzedaży i prawa konsumenta...
@mdrogeria Od zeszłego roku już nie funkcjonuje w przesyłkach sądowych domniemanie doręczenia. Teraz gdy pismo nie zostanie odebrane to wnoszący pozew musi doręczyć pismo poprzez komornika.
Sypiesz dzisiaj jakimiś dziwnymi procedurami jak z rękawa 🤣
@mdrogeria Nie wydaje mi się. Która data będzie się liczyć? Próby doręczenia, czy data zwrotu do sprzedawcy? Co będzie jeśli minie te 14 dni, a kupujący nie odstąpi?
WREDZIA-W1jest to dzień w którym przewoźnik wyczerpał możliwość doręczenia i podjął decyzję o zwrocie"
W teorii jakby tak było to dzień zwrotu do nadawcy , paczka leż 48 h w paczkomacie. W teorii.
System allegro i formularz elektroniczny "zwrotu" bazuje na trackingu przesyłki i liczy czas 14 dni od dnia odbiry przesyłki z paczkomatu , czy algorytm liczy dokładnie co do godziny i sek nie wiem , ale już jeden kupujący informował że mu taka opcją zniknęła mino że paczki nie podjął ale o niej zapomniał ...
@deny_01 No to robi się ciekawie. Wyjeżdżam, nie ma mnie, a przesyłka czeka na np. poczcie. Odbieram za tydzień, bo mi wolno. Od tego dnia mam 14 dni na odstąpienie. Co na to system Allegro? Zostawi mi już tylko 7 dni, czy liczy od odebrania? Nie mam pojęcia.
Od dnia odbioru.
WREDZIA-W1 jeśli odbierzez , czas na odstąpienie liczy się od chwili, w której przewoźnik zarejestruje przesyłke jako podjętą ,