anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Towar zakupiony przed rejestracją VAT

oewi92
#8 Zapaleniec#

Witajcie. 

Mam do Was pytanie, bo być może ktoś był niedawno w takiej sytuacji. Pytałam 3 księgowych i pracownika skarbówki i każdy mówi trochę co innego 


Mam pytanie odnośnie odliczania VAT. W związku z nieprzekroczeniem progu obrotu 200tys byłam zwolniona z VAT. Od przyszłego roku rezygnuję z tego zwolnienia i rejestruję się jako płatnik VAT. Problem w tym, że mam zakupione już towary do dalszej odsprzedaży z których, z oczywistych względów, nie mogłam odliczyć zapłaconego podatku. Teraz te towary które mi zostały będą przy sprzedaży opodatkowane, a ja jeśli dobrze rozumiem, mimo to nie będę mogła odliczyć już naliczonego VATu. Czy tak to ma wyglądać? Czy jest jakiś sposób? Jakaś korekta ?

Pozdrawiam

oznacz moderatorów
3 ODPOWIEDZI 3

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Na dzień rezygnacji ze zwolnienia należy sporządzić remanent z wykazem posiadanych towarów i naliczonym VAT wg właściwych stawek. O kwotę zsumowanego VAT trzeba pomniejszyć koszty oraz wykazać VAT w pierwszym składanym JPK jako 'korekta od pozostałych nabyć'.

oznacz moderatorów

e-koltat
#8 Zapaleniec#

Dokładnie tak jak napisał @akcesoria-net-pl  

Jeśli schodzisz z VAT na zwolnienie to masz obowiązek rozliczenia się VAT na podstawie inwentaryzacji.

Jeśli wchodzisz na VAT ze zwolnienia masz przywilej rozliczyć się z VAT na podstawie inwentaryzacji.

oznacz moderatorów

oewi92
#8 Zapaleniec#

Coś podobnego wyczytałam w internecie. Kiedy zaszłam z tym do księgowej powiedziała mi, że jest to już nieaktualne i nie można już tego zrobić na podstawie remanentu. Inna księgowa powiedziała mi tak samo, wspomniała tylko coś o tym, że mogę odliczyć VAT z 3 miesięcy wstecz przed rejestracją, co nie specjalnie mnie ratuje.

oznacz moderatorów