anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Wystawienie paragonu zamiast faktury imiennej

ALCkow
#13 Ambasador#

Wystawiłem klientowi paragon, wrzucony do paczki. Teraz klient żąda faktury imiennej. Czy mogę odmówić wystawienia faktury imiennej ? 

oznacz moderatorów
23 ODPOWIEDZI 23

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@ALCkow nie możesz. W ciągu 3 miesięcy może poprosić o fakturę. Ale... ma zwrócić oryginał paragonu, ponieważ wystawiasz fakturę VAT do paragonu.

"Zgodnie z art. 106h ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u sprzedawcy dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż.

Oznacza to, że klient w chwili żądania wystawienia faktury do paragonu powinien zwrócić sprzedawcy wcześniej wystawiony paragon, wystawia on bowiem na jego podstawie fakturę, której oryginał przekazywany jest klientowi."

Jest oczywiście możliwość wystawienia faktury bez oryginału paragonu ale nie musi klient o tym wiedzieć, prawda? 😉

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@medalik_2009 paragon BEZ NIP z zamianą na fakturę?

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@pinsplash  Jest cos takiego,  kiedyś nazywało sie to "rachunek uproszczony"  teraz chyba  faktura imienna, bez numeru NIP  dla prywatnego klienta.

Inna sprawa że nie może być dwóch dokumentów sprzedazy na jedną transakcję

oznacz moderatorów

chimus2006
#8 Zapaleniec#

I tu masz 100% rację

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@pinsplash tak, ale jedynie do fiskalnego. Do paragonu niefiskalnego nie ma takiej możliwości. Mowa oczywiście o fakturze imiennej (bez NIP-u) dla osoby fizycznej.

oznacz moderatorów

chimus2006
#8 Zapaleniec#

Nie wystawia się faktury do paragonu. Koniec kropka. Możesz najwyżej zrobić zwrot paragonu i wystawić fakturę imienną bez nr NIP. A jak lubisz się bawić inaczej to ...
Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535 art. 106b pkt 5,6 i 7. 

5. W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy
rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku
lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon
potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca
towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości
dodanej.
6. W przypadku stwierdzenia, że podatnik wystawił fakturę z naruszeniem ust. 5,
organ podatkowy ustala temu podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w
wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. W
stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za
wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania
podatkowego nie ustala się.
7. Przepisów ust. 5 i 6 nie stosuje się do podatników świadczących usługi
taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą
(PKWiU 49.32.11.0).

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@chimus2006 cytowane tu punkty dotyczą wystawienia faktury dla przedsiębiorcy, nie odnoszą się do faktury VAT imiennej, na osobę fizyczną.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-faktura-do-paragonu-dla-osoby-prywatnej

A tu masz przepis o wystawianiu faktury VAT do paragonu:

Art. 106h. Ustawy o podatku od towarów i usług
Faktura przy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej
1. W przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż.
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy sprzedaży dokumentowanej fakturą wystawianą przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku są zaewidencjonowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.
3. W przypadku gdy faktura w formie elektronicznej dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, podatnik zostawia w dokumentacji paragon dotyczący tej sprzedaży z danymi identyfikującymi tę fakturę.
4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy paragon został uznany za fakturę wystawioną zgodnie z art. 106e elementy faktury ust. 5 pkt 3.

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

@medalik_2009 tak, ale on nie jest w stanie tego pojąć. 

oznacz moderatorów

chimus2006
#8 Zapaleniec#

Jestem w stanie to pojąć.  Nie jestem jednak w stanie pojąć sytuacji gdy mam kontrolę z US i zadaję pytanie dotyczące właśnie wystawienia faktury z paragonu dla osoby prywatnej i otrzymuje odpowiedz cyt. " Albo paragon albo faktura. Nie mogą być dwa dokumenty sprzedaży do jednej transakcji." Przepisy swoje a realia w danym US swoje

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@chimus2006 mogą być jeśli to faktura imienna i przypinasz do faktury paragon co by podwójnie nie księgować 😄

Prosisz klienta o odesłanie i wystawiasz fakturę, nie zrobisz tego z tylko z Firmą B2B 😉

________
Κώστας
oznacz moderatorów

chimus2006
#8 Zapaleniec#

dzięki. Jeszcze tylko przeszkolę księgową i będę w domu 😃

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

@chimus2006 "Albo paragon albo faktura." Tak ale dla klienta. Nie możesz wystawić faktury imiennej bez podkładki paragonu z kasy fiskalnej, chyba, że z obowiązku posiadania kasy jesteś zwolniony, ale w tym przypadku tak nie jest. 

Ponadto jak wysyłasz co miesięczny pliki jpk to masz specjalne oznaczenie faktury pod paragon, których wartość jest nieuwzgledniona do przychodów, bo została już zaksięgowana na kasie fiskalnej.

W Polsce jest obowiązek posiadania kasy fiskalnych dla firm obsługujących osoby fizyczne.

oznacz moderatorów

chimus2006
#8 Zapaleniec#

Jeszcze żeby moja księgowa to zrozumiała 😂

oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

Może być problem jesli program księgujący zmienia sposób ksiegowania w zalezności od informacji czy kupujacy jest firmą i chce fakturę VAT na firme z NIPem czy też jest osobą fizyczną i chce fakturę imienną podajac np jedynie PESEL albo tylko dane osobowe.

Kupujący  powinien poinformować sprzedawcę,  że chce  fakturę VAT, przed dokonaniem fiskalizacji sprzedazy.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Faktura bez paragonu, jest możliwa do wystawienia, gdy sprzedawca jest w posiadaniu innych dokumentów, które również mogą potwierdzać sprzedaż, np.: potwierdzenie płatności przez kartę czy potwierdzenie przelewu, czyli jak nie ma paragonu to możesz wystawić jak masz inne dowody potwierdzające..🤗

 

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@LEW433 

- "potwierdzenie płatności przez kartę czy potwierdzenie przelewu" - danego dnia miał sprzedawca kilka transakcji na taką samą kwotę na różne towary i nie jest w stanie na podstawie tego prawidłowo zidentyfikować transakcji 😏

oznacz moderatorów

CHECINIAKI
#15 Entuzjasta#

Ja wystawiam paragony niefiskalne z Subiekta, wrzucam je do paczki. Zawsze mam kopię takiego paragonu u siebie. Kiedy Kupujący poprosił o fakturę do paragonu, nie prosiłam go o zwrot oryginału paragonu, tylko podał mi jego numer i dostał fakturę do paragonu.

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

@CHECINIAKI @W takim przypadku nie musisz żądać zwrotu paragonu od klienta, ale gdybyś wysłał paragon z kasy fiskalnej, musiałbyś dopiąć go do faktury bo inaczej zapłaciłbyś podwójny podatek dochodowy i VAT.

oznacz moderatorów

chimus2006
#8 Zapaleniec#

Pracujesz w Mini Mini? Po co ludziom takie bzdury piszesz?

oznacz moderatorów