Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Witam. Od zeszłego roku zakupy przez JDG (jednosobowe dzialalnosci gospod.) mają podobne prawa jak konsumenci i mogą korzystać do zwrotu towaru kupionego na odleglosc do 14 dni jeśli zakup nie był związany bezpośrednio z charakterem prowadzonej firmy. Coraz częsciej klienci którym wystawilismy faktury powołują sie na ten przepis i zgłaszają chęć zwrotu. Zwykle odmawiamy jak np mechanik kupuje cześć samochodową, ale są przypadki sporne np. budowlaniec kupuje gumowce albo nauczyciel nożyczki. Jak allegro rozpatruje takie spory? Może jest w regulaminie jakiś zapis że jesli kupujący nie zglosi przed zakupem że jego zakup należy traktować jako konsumencki to nie ma potem prawa do zwrotu?
Dla mnie to ten przepis w ustawie jest lekko bez sensu. Bo jeśli ktoś kupuje coś na FV to wiadomo że na potrzeby wykonywanej działalności a nie dla zabawy.
A może sami przed wystawieniem FV pytacie kupującego jaki charakter ma jego zakup? Chociaż to ogrom dodatkowej pracy przez dużej ilości zamówień.
@autotomcar nie rozumiesz pojecia profil działalności . Jak napisałeś ,,budowlaniec kupuje gumowce ,, to nie jest jego profil , jakby kupił drzwi obrotowe lewoskrętne to owszem , natomiast gumowce są jego wyposażeniem . Nie ma natomiast przepisu ,który zabraniałby przyjęcia zwrotu pomimo zakupu zaliczonego do profilu działalnopści klienta , decyzja w takim przypadku należy do sprzedawcy , konsekwencje pewnie znasz .
Ważny jest profil działalności...
Jeżeli sprzedajesz np.: proszki do prania i inną chemię tego typu i zakupisz drukarkę, masz prawa konsumenckie. Jeżeli prowadzisz serwis zajmujący się naprawami drukarek - kupując drukarkę, nie masz praw konsumenta.
Elektryk, budowlaniec - z zasady nie będzie mógł zwrócić puszek, gniazdek i innych sprzętów budowlanych natomiast malarz tak;)
W wielkim uproszczeniu
To nie takie proste. Mam np zakup od nauczyciela jezykow obcych ktory kupuje narzedzia do jego pracy tj tablice, ksiązki itp Czy to jest zakup konsumencki czy nie?
Mechanik kupuje lampę przenosną do warsztatu. Jest czy ni e?
Wiem że nie muszę odmawiać zwrotu, ale ja nie chce ich przyjmować jak widzę ewidentnie że to zakup na firme i mial służyć w firmie ale klient sie rozmyslił jego tylko znanych powodów. Zwroty z fakturami to jest kłopot, korekty, dodatkowe papiery, dodatkowo koszty u ksiegowych....
@autotomcar
Każda rzecz kupiona przez osobę prowadzoną JDG może być kupiona na fakturę z jego NIP o ile jest związana z jego działalnością gospodarczą (ew. obowiązek wykazania np. przed Urzędem Skarbowym czy jest związana czy nie - spocznie na tej osobie).
Ustawa o której mowa powyżej traktuje w niektórych przypadkach przedsiębiorcę jednoosobowego jako nie-profesjonalistę (z prawem rezygnacji z zakupu na odległość) gdy zakupiona rzecz wprawdzie nabyta do celów związanych z jego JDG nie jest związana z jego zarejestrowanymi PKD.
W mojej ocenie: nauczyciel jest specjalistą (profesjonalistą) od książek/podręczników, ale już np. szewc nie jest specjalistą od drukarki (którą kupił np. w celu wystawiania faktur czy drukowania ulotek).
Problem z ew. odstąpieniem mają Ci, którzy zarejestrowali sobie kiedyś wiele PKD (nawet obecnie nie wykonywanych) bo to zmniejsza katalog rzeczy, co do których są uprawnieni do odstąpienia od Umowy jak konsumenci.
Jeżeli ów szewc (prowadzący warsztat szewski), miałby w PKD również np. handel elektroniką albo doradztwo informatyczne - to jego prawo do odstąpienia od zakupu drukarki już nie jest takie oczywiste).