anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

ZWROT KOSZTÓW - OBNIŻENIE CENY

_kompserwis_
#7 Wielbiciel#

Witam,w jaki sposób i czy w ogóle mogę zwrócić kupującemu kwotę pomniejszoną o ślady zużycia towaru

sytuacja autentyczna - kupujący zakupił pamięć RAM po czy ja zwrócił twierdząc że jest niesprawna,oczywiście wierutna bzdura bo pamięć nowa zapakowana w oryginalny blister,źle dobrał konfigurację.Po zwrocie dostałem pamięć rozpakowaną.

z zerwanymi etykietami itp.Siłą rzeczy taki towar nie zostanie już sprzedany za ta cenę.

Więc w jaki sposób mogę obniżyć wartość zwrotu.To tylko jeden z przykładów bo takich jest więcej obudowy,zasilacze,karty graficzne dosyć drogie.

Pozdrawiam

oznacz moderatorów
8 ODPOWIEDZI 8

TATLOK
#15 Entuzjasta#

Teraz jak zwracasz pieniądze kupującemu przez Allegro, masz możliwość edycji również samej kwoty.

Ale uważaj bo błędne oprogramowanie Allegro nie zawsze aktualizuje końcową sumę do zwrotu, o wprowadzone zmiany przy pozycji konkretnego produktu.  

oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

Oceń, za ile jesteś w stanie realnie sprzedać pamięć bez blistra, i poinformuj klienta o tym, że zostanie obciążony różnicą w cenie. Taką możliwość dają przepisy - możesz poczytać tutaj.

A na marginesie -  czy na pewno w tym przypadku kupujący ma prawo do zwrotu, skoro towar był w blistrze..? Tu jest kilka słów na ten temat: https://prokonsumencki.pl/wsparcie/31/sprzeda%C5%BC-produkt%C3%B3w-w-blistrach-hermetycznie-pakowany...

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@_kompserwis_ Jeśli odesłał przedmiot z powodu wady, to nie jest odstąpienie od umowy bez podania przyczyny, tylko reklamacja. Towar nowy, zapakowany w blistr też może być niesprawny. Przy reklamacji nie można obniżać wartości towaru, zastosowanie mają przepisy o rękojmi. Allegro ostatnio nazywa zwrotem każde odesłanie towaru, zarówno w ramach odstąpienia od umowy jak i w ramach reklamacji, a to wprowadza w błąd.

oznacz moderatorów

_kompserwis_
#7 Wielbiciel#

Witam,czyli jeśli klient zgłosi zwrot z powodu sprzętu niesprawnego a w rzeczywistości jest sprawny tylko kupił z niewiedzy bądź nie umie go poprawnie zamontować a jednocześnie rozpakował sprzęt i obniżył tym samym jego wartość to nie mogę obniżyć zwrotu środków ?.To samo tyczy się zwrotów prowizji,jeśli laptop kupi Pani Jadzia która nie potrafi podłączyć zasilacza,albo cytuje " jej komputer nie czyta pdf" to oczywiście zaznacza towar uszkodzony a allegro oczywiście grzecznie nie zwraca prowizji bo klient zgłosił towar uszkodzony.Moje pytanie brzmi również jakie pracownik Allegro ma kompetencje żeby decydować o tym czy coś sprawne lub nie na podstawie relacji słownej ale to już osobny wątek.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Jeśli konsument odsyła towar w ramach odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, na podstawie art. 27 ustawy konsumenckiej, to można mu obniżyć kwotę zwrotu z powodu zmniejszenia wartości rzeczy, a jeśli odsyła towar w ramach reklamacji z powodu wad, to nie można obniżać kwoty zwrotu. Decyzja o uznaniu lub odrzuceniu reklamacji należy do sprzedawcy.

 

https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/prawo-odstapienia-od-umowy/

 

https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/reklamacje/

oznacz moderatorów

_kompserwis_
#7 Wielbiciel#

Ok,jestem coraz bliżej celu kupujący odstąpił od umowy poprzez formularz allegro zaznaczając iż towar jest uszkodzony i mam to traktować jak zwykłą reklamację ?

A nie odstąpienie od umowy, i taką reklamację mogę odrzucić jako bezpodstawną.Jeśli odstąpił by bez podania przyczyny i nie podał powodu mogę żądać obniżenia ceny?

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Moim zdaniem formularz tak zwanego „zwrotu” przez Allegro jest mylący, nigdzie w trakcie wypełniania formularza kupujący nie jest informowany, że jest to oświadczenie o odstąpieniu od umowy na podstawie ustawy konsumenckiej. Dopiero w powodach zwrotu klient może zaznaczyć, że „rezygnuje bez podania przyczyny”, albo na przykład „towar jest wadliwy, uszkodzony”. Rezygnacja bez podania przyczyny to zazwyczaj odstąpienie od umowy, a odesłanie towaru z powodu wad to reklamacja. Allegro chyba celowo stosuje ten zabieg w swoim formularzu, ponieważ gdy kupujący zaznaczy „towar wadliwy” sprzedawca nie otrzyma zwrotu prowizji, a przy odstąpieniu od umowy ten zwrot się należy.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

nie wiem czy się mylę ale od kilku dni informacja w mailu jest od allegro, że jest to zwrot

i to na ogólnych zasadach

Kupujący może sobie wybrać jego przyczynę

jak wybierze towar uszkodzony to ja nie wiem czy jest to zwrot konsumencki czy reklamacja

oznacz moderatorów