anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwrot rozpakowanego dysku, który był podłączany do komputera i pracował 3h a zwrot gotówki ?

Evento_sklep
#8 Zapaleniec#

Cześć wszystkim

Mam taki problem, klient kupił nowy zaplombowany dysk Samsung 4TB, Kupił go 15.11.2023 zwrot zgłosił 3.12.2023 a dysk otrzymałem 12.12.2023 Czyli prawie miesiąc po zakupie ! Dysk po sprawdzeniu był podłączany do komputera 40 razy została na nim założona partycja systemowa i pracował łącznie 3h. Czy w takiej sytuacji mam prawo odmówić zwrotu gotówki i zwrócić dysk kupującemu ? Jak dla mnie to nie dopuszczalne nie dosyć że cała operacja trwała prawie miesiąc to dysk jest już używany. Proszę o pomoc.

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12

kostas11
#21 Demiurg#

@Evento_sklep jeśli sprzedałeś jak firma i jest to zwrot konsumencki, nie możesz odmówić ani odesłać, ale możesz oddać tyle ile jest warty używany 🙂

tu masz podstawę prawną 

Art. 34. Zwrot towaru po odstąpieniu od umowy
4. Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości towaru będące wynikiem korzystania z niego w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania towaru, chyba że przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami art. 12 obowiązki informacyjne przedsiębiorcy ust. 1 pkt 9.

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Evento_sklep
#8 Zapaleniec#

A czy czas na zwrot nie został przekroczony ? Przecież od zakupu do zwrotu minęło 25 dni ???

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Evento_sklep konsument ma 14 dni na odstąpienie od odebrania i 14 dni na odesłanie od odstąpienia, więc można przeciągnąć do 28 dni 🙂

Art. 27. Termin do odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa
1. Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33 zwolnienie z obowiązku zwrotu dodatkowych kosztów dostarczenia towaru, art. 34 zwrot towaru po odstąpieniu od umowy ust. 2 i art. 35 zapłata za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia od umowy.

Art. 34. Zwrot towaru po odstąpieniu od umowy
1. Konsument ma obowiązek zwrócić towar przedsiębiorcy lub przekazać go osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze towar. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie towaru przed jego upływem.

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Best-Premium
#8 Zapaleniec#

Do zachowania skuteczności oświadczenia wystarczy poinformowanie przedsiębiorcy w ciągu 14 dni od dnia otrzymania towaru o odstąpieniu od umowy.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@Evento_sklep Kupujący ma 14dni na odstąpienie od umowy zakupu i 14dni na odesłanie więc może wysłać po 28dniach, Ty możesz pomniejszyć mu zwrot o tyle o ile zmniejszyła się wartość zwracanego towaru, ale musi to być uzasadnione.

oznacz moderatorów

Best-Premium
#8 Zapaleniec#

Kupujący może nawet zwrócić towar po 2 miesiącach, jeżeli oświadczenie zostało złożone w terminie to jest skuteczne. Oczywiście w takiej sytuacji kupujący odpowiada przez sprzedawca za skutki swojej zwłoki, jeżeli takie są i sprzedawca potrafi je udokumentować.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Tak, a może podeprzesz to jakiś dokumentem!🤔

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Best-Premium  masz racje. I oczywiście że skutki są. Chodzi o bezumowne korzystanie z rzeczy w danym okresie.

Zakładając że produkt nie stracił na wartości można obciążyc kupującego kosztem porównywalnym do wypożyczenia danego przedmiotu na określony czas.

Oczywiście jeśli w miedzyczasie pomniejszyła sie wartośc przedmiotu to dodatkowo można pomniejszyć kwote zwrotu.

Podsumowując - prawnie jest to możliwe ( nawet zwrot po roku od złożenia oświadczenia jest możliwy) . Natomiast ekonomicznie moze to kupującego dość drogo kosztować

oznacz moderatorów

Best-Premium
#8 Zapaleniec#

Jeżeli sprzedający jest w stanie odpowiednio to udokumentować to oczywiście jest to wskazane. 

Należy mieć na uwadze, że ustawa nie odnosi się wprost do tego czy można korzystać z towaru przed zwrotem. Odpowiedzialność, jaką konsument ponosi za zwracany towar w ramach odstąpienia od umowy, precyzyjnie określa art. 34 ust. 4 ustawy o prawach konsumenta:

Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy, chyba że przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami art. 12 ust. 1 pkt 9.

Konsument ma prawo korzystać z towaru w sposób, który pozwoli mu na określenie charakteru, cech i funkcjonowania danej rzeczy.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Best-Premium "Konsument ma prawo korzystać z towaru w sposób, który pozwoli mu na określenie charakteru, cech i funkcjonowania danej rzeczy." Dokładnie tak .

Lecz może to robic w okresie kiedy obowiązywania umowy. Tj przed złożeniem oświadczenia o odstąpieniu. W momencie złożenia oswiadczenia o odstąpienia od umowy konsument przestaje być wlascicielem przedmiotu. Ergo obciążenie za bezumowne korzystanie jest jak najbardziej wskazane

Natomiast wykładnie sądów oraz zdaje sie KE w sprawie korzystania w sposób pozwalający na określanie cech przedmiotu są dośc jednoznaczne. Konsument może zapoznać sie z przedmiotem w sposób dokładnie taki w jaki mógłby o zrobć w sklepie stacjonarnym. Wiec tak jak w tm przypadku jeśłi w sklepie stacjonarnym nie ma możliwości zamontowania, dysku i korzystania z niego przez 3 godziny to jest to przekroczenie uprawnień konsumenta.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@LEW433 ostatnio allegro ustami prawnika w swoich podobno naukowych filmikach dla sprzedających twierdziło. że w nowej ustawie konsumenckiej nie ma już terminu 14 dni na zwrot po odstąpieniu od umowy

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Znajdż w necie ofertę na taką używkę zrob sobie screena i oddaj zwrot pomniejszony w takiej kwocie albo wystaw na licytację i oddaj tyle za ile się sprzeda. Masz prawo pomniejszyć wartość zwrotu zgodnie z art 34.4 ustawy konsumenckiej

oznacz moderatorów