anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwrot towaru przy wystawionej fakturze imiennej

szataskrzata_pl
#9 Pomysłodawca#

Do zakupionych towarów, klient zażyczył sobie wystawienia faktury imiennej. Teraz zgłosił zwrot całości. 

Pierwszy raz mam taką sytuację i nie bardzo wiem jak to ugryźć. Przy samym paragonie sprawa jest prosta.

Czy przy wystawionej fakturze wygląda to inaczej ? 

Faktura bez VAT

oznacz moderatorów
25 ODPOWIEDZI 25

DECO-MASTER
#15 Entuzjasta#

Tak samo. Zwrot dokonany w terminie musisz przyjąć.

oznacz moderatorów

szataskrzata_pl
#9 Pomysłodawca#

Chodziło mi bardziej o stronę księgową. Czy klient musi zamieścić fakturę w przesyłce? Czy tak jak z paragonem, wolna amerykanka. I czy powinnam zrobić korektę faktury czy coś i mu wysłać? Jak to wygląda. 

Klient taką fakturę może wykorzystać na wiele sposobów.  Choćby, żeby otrzymać pieniądze z mopsu. A później odsyła towar... 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

szataskrzata_pl Faktura jest imiennym dokumentem księgowym na podstawie , którego kupujacy może dokonać szeregu odliczeń . Odsyła to powinien podpisać korektę , tak to powinno wyglądać księgowo . Możesz zastosować wyżej opisany sposób , ale pamiętaj , że anulowaną fakturę musisz , powtarzam ,,MUSISZ,, zaksięgować w miesiącu jej wystawienia .

oznacz moderatorów

szataskrzata_pl
#9 Pomysłodawca#

Niestety. Faktura wystawiona była 31 maja. Dzięki bardzo za odpowiedzi

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@mdrogeria dlatego ja nie wystawiam faktur imiennych

jak kupującemu to nie pasuje to niech zwraca towar

nie będę się jako firma podkładał urzędowi skarbowemu

w przepisach fiskalnych nie ma słowa o anulowaniu faktury,

że coś takiego jest warunkowo dopuszczone to nie znaczy, że interpretacja sądowa nie zmieni się w czasie

 

 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@szataskrzata_pl Nie ma znaczenia, że została wystawiona faktura. Jeśli zwrot został zgłoszony i odesłany w terminie, kupującemu należy się zwrot ceny towaru i kosztu wysyłki.

oznacz moderatorów

szataskrzata_pl
#9 Pomysłodawca#

A jeszcze jedno pytanie. Co jeśli mimo prośby klient nie odeśle podpisanej korekty ? 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@szataskrzata_pl Konsument nie ma obowiązku odsyłania żadnych faktur i odsyłania podpisanych korekt. Mimo to należy mu się zwrot wpłaty po odstąpieniu od umowy.

UOKiK zabrania wymogu odesłania paragonu lub faktury po odstąpieniu.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@szataskrzata_pl Jeśli transakcja mieści się w miesiącu napomnij kupujacemu aby zwrócił oryginał faktury , którą anulujesz łącząc z kopią i tak oddajesz do ksigowości . Możesz wystawić kupjącemu korektę , którą musi podpisać i odesłać .

oznacz moderatorów

szataskrzata_pl
#9 Pomysłodawca#

Dziękuję! O to mi chodziło:) 

oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

Możesz wystawić kupjącemu korektę , którą musi podpisać i odesłać .

To nie jest prawda, klient nie musi podpisywać i odesłać. Już wałkowaliśmy ten temat w zeszłym tygodniu a ty znowu swoje : )

Dlaczego to zostało zaznaczone jako rozwiązanie?

oznacz moderatorów

szataskrzata_pl
#9 Pomysłodawca#
  • @exoryna Ponieważ odpowiadało na moje pytanie

Jeśli nie jest to prawdą, to co ja jako przedsiębiorca mam i mogę zrobić? Rozumiem prawa konsumenta, ale u mnie w papierach też musi się zgadzać...

oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

@szataskrzata_pl 

co ja jako przedsiębiorca mam i mogę zrobić? Rozumiem prawa konsumenta, ale u mnie w papierach też musi się zgadzać...

Co masz zrobić - to pytanie jest do księgowości. W przepisach dla konsumenta nie ma mowy o fakturach, paragonach, itepe. Nie możesz tego wymagać od "zwracacza". Możesz poprosić o zwrot i sensowny człowiek pójdzie na rękę.

To jest może bez sensu, ale tak jest - prawa konsumenta sobie a przepisy podatkowe sobie.

 

Ponieważ odpowiadało na moje pytanie

Czyli jest tak jak pisał sołtys @Vryko swego czasu: userzy zaznaczają jako rozwiązanie odpowiedzi, które im 'bardziej leżą'.

oznacz moderatorów

szataskrzata_pl
#9 Pomysłodawca#

@exoryna To nie jest "może" bez sensu, tylko całkowicie.  Przepisy powinny się w jakiś sposób zgrywać, a nie sobie wlaściwie zaprzeczać .

Czyli jest tak jak pisał sołtys @Vryko swego czasu: userzy zaznaczają jako rozwiązanie odpowiedzi, które im 'bardziej leżą'.

 

A to już totalna nadinterpretacja. Zaznaczyłam rozwiązanie, bo to była odpowiedź bezpośrednio na moje pytanie.  Zawierała informacje o fakturze, które najbardziej mnie interesowały. Myślałam, że temat jest wyczerpany.  Dopiero później pojawiły się na ten temat inne odpowiedzi, które przeczyły tej pierwszej.

 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@szataskrzata_pl Zaznaczyłaś rozwiązanie, które jest niezgodne z prawem i które wprowadza w błąd innych, szukających odpowiedzi na podobne pytania. Ciekawe, czy moderacja coś z tym zrobi? To będzie test na działanie moderacji na tym forum 🙂

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

exoryna szataskrzata_pl aby odliczyć Vat od korekty MUSISZ mieć JEDNOZNACZNE potwierdzenie przekazania jej klientowi . Jeśli potwierdzenie będzie budziło wątpliwości , a podatek odliczysz i sprawa się wyleje to dostaniesz DOMIAR . 

Czy warto ? tą decyzję musi podjąć przedsiębiorca .

oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

@mdrogeria 

aby odliczyć Vat od korekty MUSISZ mieć JEDNOZNACZNE potwierdzenie przekazania jej klientowi . Jeśli potwierdzenie będzie budziło wątpliwości , a podatek odliczysz i sprawa się wyleje to dostaniesz DOMIAR .

Czy warto ? tą decyzję musi podjąć przedsiębiorca .

 

Ja z tym nie dyskutuję, nie mam zamiaru. Zapewne masz rację.

Ale sprzedawca nie ma żadnych mechanizmów aby wymóc na kliencie podpisanie korekty, odesłanie, itepe. Co kupujący MUSI zrobić zostało już napisane.

 

 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

exoryna pewnie zapomniałeś jeszcze o jednym ważnym zapisie w UK. cyt,, kupujacy swoim działaniem nie może narażać sprzedawcy na ponoszenie dodatkowych kosztów  ,,

oznacz moderatorów

exoryna
#14 Krzewiciel#

Ciekawe, nie znam takiego zapisu. Podaj pliz przepis.

 

oznacz moderatorów